Sekret najpilniej strzeżony

Cykl: Kroniki rodziny Cliftonów (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Best Kept Secret
Ag2S

Rok 1945. Izba Lordów nie ustaliła, kto powinien odziedziczyć majątek rodowy Barringtonów. O wszystkim zadecyduje głos lorda kanclerza. Jego werdykt rzuci długi cień na życie Harry’ego Cliftona i Gilesa Barringtona. Harry powraca do Ameryki, żeby promować swoją najnowszą powieść, a Emma rozpoczyna poszukiwania dziewczynki, którą znaleziono w wiklinowym koszu w gabinecie ojca po jego...

Harry powraca do Ameryki, żeby promować swoją najnowszą powieść, a Emma rozpoczyna poszukiwania dziewczynki, którą znaleziono w wiklinowym koszu w gabinecie ojca po jego zabójstwie. Giles wpada w sidła kobiety, która poluje na jego fortunę. Musi również stawić czoło dawnemu wrogowi, Fisherowi, który chce zrujnować jego karierę polityczną.

Nowe pokolenie także zmaga się z kłopotami. Sebastian, syn Emmy i Harry’ego, zostaje wydalony ze szkoły i nieświadomie wplątuje się w międzynarodową aferę związaną z rzeźbą Rodina. Czy zdoła ułożyć sobie życie? Czy rodzina Cliftonów kiedykolwiek wyzwoli się od nieszczęść?

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

gwiazdka | 2014-08-30
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Oj panie Archer, zawiodłam się na panu. Trzecia, i mam nadzieję, ostania część Kronik Cliftonów. Książka jest miejscami po prostu nudna. Autor chyba nie miał już pomysłu na dalsze losy dwu rodzin i zaczął kombinować, jak zapełnić kolejne arkusze papieru, ale już o to, co pomyśli czytelnik, przestał się martwić.

Nowi bohaterowie, jacy się pojawili, są już przerysowani, przede wszystkim taka jest Virginia, same wcielenia zła. Poza tym ogromne fragmenty powieści dotyczą albo giełdy, albo polityki- te po prostu starłam się przejrzeć i jak najszybciej przejść, bo niestety były nudne. Zakończenie też pojawiło się tak jakoś nagle, jakby pisarz rozgadał się, a potem zorientował, że zaczyna brakować papieru i urwał narrację w jednym zdaniu.

Dałam książce sześć gwiazdek, czyli jakieś trzy z plusem, ale to tylko dlatego, że dwie pierwsze części przypadły mi do gustu i czułam sentyment do niektórych bohaterów i to na początku, potem, niestety, nasi znajomi spowszednieli.

Moim zdaniem...

Tosiaczek | 2013-12-15
Na półkach: Autor: Jeffrey Archer
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Dobra, ale już nie tak dobra jak poprzednie części sagi. Tak oceniłam książkę w trakcie czytania. Dlaczego? Jak dla mnie za dużo w niej było z polityki. Jeden z głównych bohaterów bardzo się w nią zaangażował i niestety dla czytelnika autor dużo uwagi poświęcił właśnie tej tematyce. Ta część książki przyznaję dosyć mi się dłużyła. Gdy jednak Archer wrócił do spraw rodzinnych Cliftonów dostarczył swym odbiorcom niezły dreszczyk emocji, a zakończył książkę naprawdę bardzo efektownie. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie za i przeciw daję tym razem Archerowi notę 7/10.

Wiem, że wydana ma być czwarta cześć tej powieści i mam nadzieję, że odzyska w moich oczach pozycję, jaką jej dałam po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów, czyli pełną 10. Mimo wszystko zachęcam do przeczytania, bo warto przekonać się jak potoczyły się losy bohaterów. Dodam, że zakończenie części trzeciej jest zaskakujące i każe z niecierpliwością oczekiwać kontynuacji powieści.

Monika | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

I tak oto mam za sobą III tom "Kronik Cliftonów". Nie wierzę, żeby ostatni. Nie podejrzewam jednego z moich ulubionych autorów, żeby zostawił nas z takim zakończeniem i nie napisał dalszego ciągu!
Książka oczywiście świetnie opowiedziana - to uważam za jej największy atut.
Polecam wszystkie trzy tomy, uważając za zdecydowanie najlepszy tom pierwszy.

Jomi | 2013-11-02
Na półkach: Ebook
Przeczytana: 02 listopada 2013

Trzecia część "Kroniki Cliftonów" jest znakomita ! Z pewnością lepsza od drugiej części, a prawdę mówiąc to chyba najlepszy tom tej sagi.
Na początku książki autor delikatnie "przypomina" ;) czytelnikowi, co wydarzyło się wcześniej, gdyby ktoś zapomniał historię bohaterów po roku oczekiwania na dalsze losy Harry'ego i Emmy....a potem z każdą stroną lektury akcja nabiera rozpędu.
Dzieje się naprawdę wiele i nie sposób oderwać się od książki. Mamy wątek miłosny , spory rodzinne między rodzieństwem po śmierci Elizabeth, zażartą walkę Giles'a z Fisherem o mandat wyborczy i kilka wątków naprawdę sensacyjnych , które wyróżniają tą cześć kronik Cliftonów od poprzednich. Zakończenie lektury znowu zostawia nas w niepewności , co wydarzy się dalej, czy Seb pojawi się w czwartym tomie kronik ?
To lektura , którą czyta się błyskawicznie i mogę powiedzieć, że Jeffrey Archer nie zawiódł swoich wiernych czytelników . Warto było czekać !

kasandra_85 | 2013-12-10
Przeczytana: grudzień 2013

Wojciech Gołębiewski | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Megalomania i próżność barona Archera przynosi wspaniałe efekty tj staczanie się po równi pochyłej: 10 - 7 - 4. Mam jeszcze 4 tomy i dwie opcje: pierwsza - zabraknie skali; druga - odbije się od dna.
Jak na razie c h a ł a czyli k n o t nie wart recenzji, a moje 4 gwiazdki tylko ze względu na sentyment do poprzednich tomów. Wstyd, panie arystokrato!!

Pablos | 2013-12-19
Na półkach: [2013]
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Pisałem o tym już kilka razy, a pewnie kolejnych kilka znowu to napiszę: Jeffrey Archer jest jak ten wąż, który połyka własny ogon. Zadziwia mnie, że pisarz z takim talentem idzie na łatwiznę, i zamiast na “starsze lata” przysiąść nad tekstem i pokazać, że jak się postara, to wciąż potrafi czytelnika zadziwić, kreuje historie które nie dość, że są kopiami książek wcześniejszych, to jeszcze kopiami bardzo słabymi.

W przypadku “Sekretu najpilniej strzeżonego” dramat czytelnika jest spory, bowiem jest to jak na razie najsłabsza część sagi o Barringtonach i Cliftonach. To jest aż smutne, by autor, który przed laty obdarował nas “Kanem i Ablem”, “Co do grosza” czy “Córką marnotrawną” teraz przepisywał swoje książki, dodatkowo znacznie ograniczając ich treść, jak gdyby obawiał się że dzisiejszy czytelnik powinien mieć jak najwięcej dialogów a jak najmniej opisów świata przedstawionego, na dopracowanych profilach psychologicznych postaci pewnie też nikomu nie zależy...

Jak zwykle całość...

Edith | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Na pytanie "hej, co czytasz" które padło kiedy siedziałam skulona nad stronami tej powieści odpowiedziałam: "taką książkę, 3 część cyklu gdzie jest bardzo fajnie opowiedziane jak kiedyś, kilka, kilkanaście lat temu wyglądała szkoła, policja, polityka, kościół, wielkie firmy i korporacje, świat mody i plotek, świat motoryzacji czy transport oraz jak w tym krajobrazie wyrasta drugie pokolenie i ile przez te lata się zmieniło w tej rodzinie, jak dziecko zmienia się w rodzica i jak to jest gdy patrzy na swoje dzieci które dojrzewają tak jak oni kiedyś"
Może książka mało o tym opowiada i tak na prawdę opisy tego świata mogłyby być lepsze, jednak i tak można coś w tym odnaleźć.
Nie zgadzam się na takie zakończenie i z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Andrew Vysotsky | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Trzecia część sagi Kroniki rodziny Cliftonów* została opatrzona przez autora, Jeffreya Archera, tytułem Sekret najpilniej strzeżony. Oczywiście fabułę stanowią dalsze losy rodzin Cliftonów i Barringtonów, ale jak się potoczą, nie będę zdradzał. Na uwagę jednak zasługują nowe wątki i nowe klimaty, które pojawiają się po raz pierwszy w historii tego cyklu powieściowego.

Bardzo interesujący okazał się wprowadzony właśnie aspekt kryminalny, prawdziwie mafijny czy jak wolą inni sensacyjny, który w moim odczuciu utkany został bardzo profesjonalnie. Choć rzecz cała dzieje się gdzieś pod koniec lat pięćdziesiątych, to umiejscowiono w niej pojawienie się nowego typu przestępcy, wypisz wymaluj jednego z bohaterów Gomorry. Przestępcy, który nie myśli o sobie jako o kimś czyniącym cokolwiek złego, gdyż uważa się za biznesmena, a jego zysk zastępuje mu moralność. Wszystko co zyskowne, jest dobre, więc moralne, a co nie przynosi pieniędzy, jest złe. Pułapka leży w tym, iż zależnie od...

Beata | 2013-11-23
Na półkach: 52 książki 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

Trzecia odsłona Kronik Cliftonów. "Czas pokaże" zachwycił mnie, "Za grzechy ojca" troszeczkę rozczarowało. Na szczęście w tej części Archer wrócił do formy i znów mogłam dosłownie upajać się czytaniem. Tylko, że znowu trzeba czekać na kolejna część...