O miłości

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Über die Liebe
filozofia, etyka
Olala

Miłość raczej się przeżywa niż rozumie. Tym bardziej, że w tradycji cywilizacji grecko-rzymskiej, z której wyrośliśmy, nie ma jednoznacznej definicji miłości, ale za to każdy pragnie być kochanym lub obdarza miłością innych. Są tacy, dla których wystarcza postać miłości zwanej eros; są też tacy, którzy nie czują się zaspokojeni w przeżywaniu miłości określanej pojęciem caritas. Chcąc pomóc jednym i drugim, a tym samym stworzyć ramy dla miłości społecznej, filozof Josef Pieper podaje syntezę naszej wiedzy na temat miłości. Mówi o miłości sięgającej wyżyn samego Boga i o tej, która przez swoje niespełnienie stanowi istotę piekła. Gdzieś pośrodku leżą nasze ludzkie miłości - takie trochę z nieba i trochę z piekła.

źródło opisu: http://www.iwpax.pl/

źródło okładki: http://www.iwpax.pl/

Andrzej | 2013-07-10
Przeczytana: 13 lipca 2013

Pod każdym względem świetna książka!
Myśl, która uderzyła mnie najbardziej to zwrócenie uwagi przez Piepera na relację miłości do istnienia: kochać to m.in. z głębi serca pragnąć, aby kochane (po prostu) istniało, było. Dalej, chcieć aby istniało w nas, chcieć upodobnić się do kochanego. Niby proste, a łatwo przeoczyć.