A TO HISTORIA! Opowiadania z dziejów Polski

Seria: A to historia!
Wydawnictwo: Literatura
Róża_Bzowa

Historynek, Wierszynek i Militarek lubią się kłócić. A mają o co – z końcu jest wiele faktów w historii Polski (od pradziejów po współczesność), naszej sztuce i literaturze, o które można się spierać do rana. A że bystre z nich mole książkowe, złośliwe i dowcipne – to dobrze się tych utarczek słucha.

Ilustracje Aneta Krella-Moch.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2013

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Sandra Jasona | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Lubicie mole, ja pokochałam, Historynek, Wierszynek i Militarek to trzy gagatki, które ze swadą i werwą opowiadają o historii Polski, oj zadziorne są chłopaki.
Książka zawiera wydarzenia od chrztu Polski po czasy współczesne. Nie ukrywam wiadomości jest sporo, ale krótkie rozdziały pozwalają na czytanie etapami. Mamy też różnorodny podział, np. rozdział o Mikołaju Koperniku, ale też o władcach elekcyjnych czy polskich wynalazkach. Moim zdaniem starszy czytelnik poradzi sobie sam, młodszemu radziłabym czytać rozdziałami i wyjaśniać pewne nagromadzone wiadomości. Książka niewątpliwie dla miłośników historii jest fantastyczna, świeży pomysł, dobre wykonanie, interesujące zagadnienia – służące do pogłębiania wiedzy na temat wydarzeń, postaci czy sytuacji, dodatkowo rewelacyjne obrazki w formie komiksów, odnoszące się do czasów współczesnych. Nagromadzenie informacji niewątpliwie ma na celu zainteresowanie historią – to taka inna encyklopedia dla dzieci, które są chłonne wiedzy, które...

eliza | 2016-03-07

Książka jest ok. Traktowała bym ją raczej jako podsumowanie wiedzy dla dzieci z ostatnich klas podstawówki. Jako wprowadzenie młodszych w świat historii jest wg. mnie za trudna i trochę za chaotyczna.

W naszym domu najchętniej sięgamy po książki, które nie tylko bawią, ale również uczą. I nie jest to skutek naszych chorych ambicji wobec Alicji, lecz raczej skutek niezwykłej ciekawości naszej córeczki. Ala uwielbia takie książki, z których może się czegoś dowiedzieć. A nawet jeśli już sięgamy po jakieś zwykłe opowiadania, mała zazwyczaj pyta, czy to wszystko działo się kiedyś naprawdę, czy jest to tylko fikcja. Nasza córeczka po prostu lubi się uczyć, a my trzymamy mocno kciuki, by jej to zostało jak najdłużej.

I tak tym razem postanowiłam znaleźć naszej dziewczynce coś nowego. Sięgałyśmy już po lektury, w których mała poznawała słynnych Polaków jak Mikołaj Kopernik, Julian Tuwim czy Jan Paweł II. Czytałyśmy sporo różnych lektur o gramatyce, ortografii i tym podobnych zagadnieniach. Udało nam się również sięgnąć po książkę o odkryciach archeologicznych i mapach itd. itp. Były tez mity i legendy. Teraz czas na historię Polski. Tego jeszcze w naszej domowej biblioteczce nie było....

beataj | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Kapitalna ! Idealna pozycja dla młodego miłośnika historii, wszystkie opowiadanka wesołe, z ikrą, ciekawe, a fakty wpadają do głowy przy okazji, zupełnie niechcący. Właściwie dla dziecka, które za historią nie przepada, nie lubi, a może nawet nie trawi jej, to powinna być książka obowiązkowa - jest duża szansa, że polubi :)

Przemek | 2013-10-17
Przeczytana: 23 października 2013

Jestem tą książką zachwycony. A wydawałoby się, że ostatnie lata dla dzieci z zakresu nauki wydawały na świat tylko kolorowe beznadziejne wydawnictwa encyklopedyczne.
Czyta się to jak powieść, czy może lepiej powiedzieć: jako zbiór opowiadań o trójce przyjaciół (moli książkowych--takich owadów, żeby nie było wątpliwości), którzy bawiąc się np. w zdobywanie zamku wspominają, że Niemcy pod Głogowem nie byli tacy rycerscy przy wieżach oblężniczych jak oni i walczyli w podły sposób.
Opowiadania czytają się dobrze, powiedzmy trochę jak przygody Plastusia, a przy okazji wplatane są rozmaite informacje z historii i historii sztuki. Co dzieciom z tego zostanie w głowach--nie wiem--ale przyjemnie im się tego słucha.
Sporo uwagi poświęcone jest pod koniec przemianom związanym z drugą wojną światową, zagładą Żydów (wyjaśnione chyba przystępnie dla dzieci), PRL-em, totalitaryzmem.
Ogółem, cieszę się, że tą książkę dzieciom mogłem przeczytać i żałuję też, że pewnie zapamiętały z tego...

| 2013-07-25

Zabawne historyjki od chrztu Polski aż po Okrągły Stół, napisane z werwą i humorem. Z nadzieją na przebudzenie zainteresowania tematem w dziecku, zanim zaprzepasci to monotonia szkolnej lekcji.