A TO HISTORIA! Opowiadania z dziejów Polski

Wydawnictwo: Literatura
Róża_Bzowa

Historynek, Wierszynek i Militarek lubią się kłócić. A mają o co – z końcu jest wiele faktów w historii Polski (od pradziejów po współczesność), naszej sztuce i literaturze, o które można się spierać do rana. A że bystre z nich mole książkowe, złośliwe i dowcipne – to dobrze się tych utarczek słucha.

Ilustracje Aneta Krella-Moch.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2013

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

| 2013-07-25

Zabawne historyjki od chrztu Polski aż po Okrągły Stół, napisane z werwą i humorem. Z nadzieją na przebudzenie zainteresowania tematem w dziecku, zanim zaprzepasci to monotonia szkolnej lekcji.

beataj | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Kapitalna ! Idealna pozycja dla młodego miłośnika historii, wszystkie opowiadanka wesołe, z ikrą, ciekawe, a fakty wpadają do głowy przy okazji, zupełnie niechcący. Właściwie dla dziecka, które za historią nie przepada, nie lubi, a może nawet nie trawi jej, to powinna być książka obowiązkowa - jest duża szansa, że polubi :)

Przemek | 2013-10-17
Przeczytana: 23 października 2013

Jestem tą książką zachwycony. A wydawałoby się, że ostatnie lata dla dzieci z zakresu nauki wydawały na świat tylko kolorowe beznadziejne wydawnictwa encyklopedyczne.
Czyta się to jak powieść, czy może lepiej powiedzieć: jako zbiór opowiadań o trójce przyjaciół (moli książkowych--takich owadów, żeby nie było wątpliwości), którzy bawiąc się np. w zdobywanie zamku wspominają, że Niemcy pod Głogowem nie byli tacy rycerscy przy wieżach oblężniczych jak oni i walczyli w podły sposób.
Opowiadania czytają się dobrze, powiedzmy trochę jak przygody Plastusia, a przy okazji wplatane są rozmaite informacje z historii i historii sztuki. Co dzieciom z tego zostanie w głowach--nie wiem--ale przyjemnie im się tego słucha.
Sporo uwagi poświęcone jest pod koniec przemianom związanym z drugą wojną światową, zagładą Żydów (wyjaśnione chyba przystępnie dla dzieci), PRL-em, totalitaryzmem.
Ogółem, cieszę się, że tą książkę dzieciom mogłem przeczytać i żałuję też, że pewnie zapamiętały z tego...

W naszym domu najchętniej sięgamy po książki, które nie tylko bawią, ale również uczą. I nie jest to skutek naszych chorych ambicji wobec Alicji, lecz raczej skutek niezwykłej ciekawości naszej córeczki. Ala uwielbia takie książki, z których może się czegoś dowiedzieć. A nawet jeśli już sięgamy po jakieś zwykłe opowiadania, mała zazwyczaj pyta, czy to wszystko działo się kiedyś naprawdę, czy jest to tylko fikcja. Nasza córeczka po prostu lubi się uczyć, a my trzymamy mocno kciuki, by jej to zostało jak najdłużej.

I tak tym razem postanowiłam znaleźć naszej dziewczynce coś nowego. Sięgałyśmy już po lektury, w których mała poznawała słynnych Polaków jak Mikołaj Kopernik, Julian Tuwim czy Jan Paweł II. Czytałyśmy sporo różnych lektur o gramatyce, ortografii i tym podobnych zagadnieniach. Udało nam się również sięgnąć po książkę o odkryciach archeologicznych i mapach itd. itp. Były tez mity i legendy. Teraz czas na historię Polski. Tego jeszcze w naszej domowej biblioteczce nie było....

eliza | 2016-03-07

Książka jest ok. Traktowała bym ją raczej jako podsumowanie wiedzy dla dzieci z ostatnich klas podstawówki. Jako wprowadzenie młodszych w świat historii jest wg. mnie za trudna i trochę za chaotyczna.

Mamobab | 2016-05-13
SP1 | 2016-02-25