Dramat instrumentalny Pendereckiego

Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
muzyka

Książka ta nie zawiera biografii Krzysztofa Pendereckiego, nie zajmuje się jego postacią, sławą zaszczytami, ani nawet dziejami utworów po ich prawykonaniu. Tematem jej jest wyłącznie muzyka. Autor jest przekonany, że zawarte tu opisy i charakterystyka miałyby ten sam niezmienny sens, gdyby nazwisko Pendereckiego znało na świecie każde dziecko i gdyby nie znał go prawie nikt; gdyby muzyka jego była powszechnie uwielbiana i gdyby pozostała niezrozumiała - przez publiczność, krytyków, urzędowych decydentów. Okoliczności te, w istocie przygodne, zmienne i wynikające z różnych przyczyn, nie mają wpływu na faktyczną problematykę, sens i wartość muzyki. Niezależnie od swych możliwych zewnętrznych losów i przygód, utwory są takimi, jakimi są. I tak naprawdę tylko one się liczą.

źródło opisu: http://www.pwm.com.pl

źródło okładki: http://www.pwm.com.pl/zdjecia/0/2/7/135_rd.jpg?lm=1120229978