Inna podróż

Wydawnictwo: Zakamarki
En annan resa
zakamarki, literatura szwedzka
joly_fh

Pewnego szarego, chłodnego dnia mrówkojad wpada na świetny pomysł: wybiorą się z orzesznicą w podróż! Jednak po dłuższym namyśle stwierdza, że to dość kłopotliwe. A gdyby tak wyruszyć w podróż bez wyjeżdżania? – To coś bardzo wyjątkowego – tłumaczyła orzesznica. – Taka podróż w głąb samego siebie. Doprawdy trudno sobie wyobrazić większą podróż. – Ale zastrzyków brać nie trzeba? – zapytał...

– Ale zastrzyków brać nie trzeba? – zapytał mrówkojad.
Orzesznica zaśmiała się.
– Nie trzeba – odpowiedziała. – Ani mapy, ani kąpielówek.
– I pewnie podróżna suszarka do włosów też się nie przyda?
– W szczególności nie suszarka – przyznała orzesznica.

Dowcipna i mądra opowieść o tym, jak podróżować, nie ruszając się z domu.
Do czytania samodzielnie lub całą rodziną.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2013

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/

Lotta Olsson to autorka książek dla dzieci, których stworzyła już ponad trzydzieści, chociaż w Polsce mamy dostęp do tylko kilku z nich. Jedną z nich jest „Inna podróż”, bajka o orzesznicy i mrówkojadzie – parze przyjaciół, których losy splatają się także w innych dziełach autorki. Jak sam tytuł wskazuje, książka traktuje o drodze, i to niekoniecznie tej pokonywanej fizycznie. Mrówkojad zmęczony codziennością, a może spontanicznie trafiony piorunem szaleństwa, postanawia wyruszyć w podróż, ale po krótkim przemyśleniu stwierdza, że mu się nie chce ruszać, więc woli podróż na miejscu. I tak oto zaczynamy poznawać historię dwójki bohaterów, w którą włączony zostaje słoń Arne, irytująco powtarzający słowo „Okidoki”. Autorka prawdopodobnie chciała napisać bajkę o duchowych zmianach bohaterów, o tym, że także gdzieś wewnątrz nas znajduje się natura odkrywcy swojego ja. Naprawdę nie wiem jak tę historię odbiorą dzieci, z punktu widzenia osoby dorosłej, która dziecko nadal nosi w sobie,...

DomowaKsięgarnia | 2016-11-06

Orzesznica i Mrówkojad to para wiernych przyjaciół. Są razem na dobre i na złe. Choć czasem mają siebie dosyć, nigdy nie myślą o zakończeniu swojej znajomości.

Lotta Olsson stworzyła wprost wymarzoną parę przyjaciół, która dzięki nadanym im cechom ludzkim bawi przedszkolaki i starsze dzieci.

Jestem pod dużym wrażeniem mądrości przekazu historii o Orzesznicy i Mrówkojadzie. Jest to jedna z najlepszych i najciekawszych bajek, dostępnych dla dzieci na polskim rynku wydawniczym.

więcej na: domowaksiegarnia.blogspot.com

mimbla5 | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Dziecinne
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Prześwietna! Kupiłam z myślą o Paniach w przedszkolu, jako prezent na zakończenie roku. Korzystając z okazji, przeczytałam od deski do deski i było to miłe pół godzinki. Właściwie, gdyby nie ilustracje, mogłaby to być całkiem poważna książka dla dorosłych. No, dobrze, przesadziłam - całkiem niepoważna, ale jakże urocza, opowieść o podróży wewnętrznej Mrówkojada i Orzesznicy. Nie testowane na Dzieciu (lat 5), ale podejrzewam, że może nie wyłapać wszystkich smaczków, chociaż z pewnością się ubawi.

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: kwiecień 2017

Czy znacie mrówkojada i orzesznicę? - bohaterów książek autorstwa Lotty Olsson
(też wydawnictwa Zakamarki).
Zachęcam bardzo, żeby ich też poznać! :-)

Spójrzcie na ilustrację (autorstwa Marii Nilsson Thore):
oto wielki, niezgrabny, nieporadny, spokojny, nieśmiały, trochę gapowaty, bujający w obłokach,
niewiele wiedzący o świecie, uwielbiający dobrze zjeść mrówkojad o niskiej samoocenie
maleńka, energiczna, inteligentna, dobrze wychowana, praktyczna, uporządkowana, samodzielna,
stojąca mocno na nogach, uwielbiająca (i potrafiąca) gotować i piec, pewna siebie orzesznica.
Otóż ten mrówkojad i ta orzesznica przyjaźnią się!

Spójrzcie na minę mrówkojada i spojrzenie orzesznicy.
Spójrzcie na lampę przy łapie mrówkojada i na okruchy na jego brzuchu.
Na krzesełko, na którym siedzi, przygniatając własną przytulankę.
Na tę miniaturową zastawę i smakołyki na stole.
Na ład i porządek w domu orzesznicy, u której najczęściej przesiaduje (i jada) mrówkojad.
Bo dobrze się tam czuje. Bo lubi...

Dorota Lewandowicz | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Tymciu | 2015-10-26
Przeczytana: 20 października 2015

ta ksiazka jest fajna i bardzo smieszna.

Emilia Wachowiak | 2018-09-23
Agnieszka | 2018-07-08