Wokół Pasaży Waltera Benjamina

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Filologia Polska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
9788323220718
Orchidea30Waw

Zdaniem autorów, których szkice znalazły się w książce, Walter Benjamin jest jedną z najważnieszych postaci kultury nowoczesnej. Przedstawiają go zarówno jako filozofa czy też krytyka modernizmu uwikłanego w tradycję (zwłaszcza żydowską), ale i jako pisarza tout court. Filozoficznej i filologicznej lekturze towarzyszą szkice pokazujące złożoność biografii Benjamina oraz liczne, często niespodziewane paralele, które pozwalają odnaleźć ślady jego refleksji w dziełach innych artystów. W konsekwencji Pasaże, rodzaj opus vitae Benjamina, to nie tylko barwna opowieść o paryskich pasażach z połowy XIX wieku. To także wielogłosowa dyskusja nad sensem historii oraz dzieło literackie, które zaskakuje swą meandrycznością.
Autorzy zbioru pozostają niezwykle wrażliwi na złożoność myśli filozofa i zaskakujący kształt dzieła jego życia. Dlatego ich refleksją kieruje, jakże Benjaminowska, zasada "wokół", czyli zasada precyzyjnej, ale i niespiesznej obserwacji - tak charakterystyczna dla flâneura, tej ulubionej przez Benjamina figury.
Warto dodać, iż książka Wokół "Pasaży" Waltera Benjamina to doskonały "przewodnik" po Pasażach, które ukazały się w całości po polsku w roku 2005.

/pod red. K. Trybusia, P. Śniedziewskiego i M. Wilczyńskiego/
/autorzy szkiców: