Kobiety z sąsiedztwa

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres. Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta – chce tylko sprzedać mieszkanie rodziców. Ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Sabina opowiada historie swoich sąsiadek – w różnym wieku, pochodzeniu, statusie społecznym. Każda z nich jest inna, każda ma inny problem, inaczej potoczyły się ich losy. Historie te są...

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres.

Sabina opowiada historie swoich sąsiadek – w różnym wieku, pochodzeniu, statusie społecznym. Każda z nich jest inna, każda ma inny problem, inaczej potoczyły się ich losy. Historie te są czasem intrygujące, czasem irytujące, często nieprzewidywalne. Czy bohaterki łączy tylko to, że mieszkają pod jednym adresem?

Świat kobiecych spraw, gdzie radość miesza się ze smutkiem. Miłość z niespełnieniem. I nigdy nie zabraknie miejsca na nowe grzechy i cierpienia.
Może to także Twoja historia?

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

aannaa | 2018-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Zdecydowanie nie moja bajka.
Dopiero dwie ostatnie historie przypadły mi do gustu.
Muszę zrobić sobie trochę przerwy od tej autorki, żeby za bardzo nie zepsuć się opinii o tej autorce.

Anna Sochacka | 2017-11-11
Przeczytana: 07 listopada 2017

Historie kilku kobiet i ich rodzin, historie do bólu prawdziwe, szczere i bez lukru, często dosadne, mocne i brutalne.
Nie oceniaj książki po okładce - znajdziesz tu ból, lęk i strach, szarość życia codziennego, nieustanne zmagania z ponurą rzeczywistością

Bożena1 | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: styczeń 2017

Powieść złożona ze wspomnień. Sabina wraca do rodzinnego miasteczka, aby sfinalizować transakcje sprzedaży mieszkania, w którym spędziła wraz z rodzicami dzieciństwo - mieszkanie w bloku, jakich wiele. Wizyta skłania ją do wspomnień i właśnie te wspomnienia zapełniają kolejne karty powieści. Bohaterka nie skupia się jednak na sobie, ale na swoich sąsiadkach, kobietach, koleżankach z bloku. Z perspektywy dojrzałej już kobiety patrzy na przeszłość - swoja i swoich sąsiadek. Nikogo nie ocenia, jednak w pewnym momencie zauważa, że jej spostrzeżenia są inne niż te z przeszłości, z dzieciństwa, z młodości - czasem wzruszają, skłaniają do refleksji, do zatrzymania się z szacunkiem nad upływającym czasem ,nad miejscem, z którego kiedyś się odeszło, a które cały czas jest jednak tak bardzo bliskie, bezpieczne.
Powieść polecana raczej pokoleniu, które pamięta PRL, łatwiej przenieść się w czasy, z którymi tak dużo nas łączy i łatwiej zrozumieć bohaterki.
Zakończenie zaskakujące, ale...

Martensia | 2016-06-16

Historie dziewcząt, które stały się kobietami, kobiet, które chciały być znów dziewczynami, czy pogrzebanych w historii staruszek. Łączy je wspolna klatka schodowa, trzepak,wypady na fajkę. Każda skrywajaca rodzinną tajemnicę, często tragedie, od których pragną się uwolnić, jednocześnie tkwiąc na calego. Przy okazji niesamowitych emocji autorka dorzuca wspomnienie glebokiego PRlu. Tak sie wtedy zylo, kazdy znal swoje miejsce, obowiązki, kazdy doświadczył okropienstw wojny, pośrednio lub namacalnie. Czy ktoś pamięta jeszcze te czasy? Kiedy kobiety są teraz takie niezależne, a ślub niekoniecznie spełnieniem marzeń?

Ola | 2016-03-20

Według mnie nuda...Nie dobrnęłam do końca, choć rzadko się to u mnie zdarza.

Monika | 2016-01-25
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Książka mogła być ciekawa. Tak się zapowiadała. Niestety, mnogość wątków i postaci sprawiła, że zginęłam szybciutko i już się nie odnalazłam... Szkoda!

alinap | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Polecam, fajna gdy ktoś lubi powrót do lat dzieciństwa i tamtych czasów

Irena | 2015-10-23

Bardzo dobrze napisana powieść, zaspakajająca gusta zarówno młodych jak i dojrzałych czytelniczek. Piękny język, wzruszające historie

KiNGa | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Sabina wraca po latach do rodzinnego miasteczka żeby sprzedać mieszkanie. Spotykając dawnych sąsiadów budzą się w niej wspomnienia minionych lat i przywołuje historie kilku kobiet mieszkających w tym samym bloku. Kobiet, którym różnie się w życiu układało. Opowiada o ich smutkach i radościach, o tym jak to wtedy było, za czasów jej młodości, zwyczajnie opowiada o życiu każdej z nich. Czytając tą powieść można samemu przenieść się do czasów młodości i powspominać, co jest niewątpliwym plusem książki. Niestety po przeczytaniu kolejnej książki autorki stwierdzam, że jej styl niezbyt mi odpowiada. Akcja jest jak dla mnie za bardzo rozwleczona, uważam, że jej zagęszczenie wyszłoby książce na dobre.

Joasia | 2015-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Nie porwały mnie te historie. Ten język to zupełnie nie moja bajka, wręcz mnie irytował. Dla mnie mocno przeciętne