Literatura polska
Ag2S

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres. Sabina wraca do rodzinnego miasteczka. To ma być krótka wizyta – chce tylko sprzedać mieszkanie rodziców. Ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Sabina opowiada historie swoich sąsiadek – w różnym wieku, pochodzeniu, statusie społecznym. Każda z nich jest inna, każda ma inny problem, inaczej potoczyły się ich losy. Historie te są...

Siedem kobiet, siedem historii, jeden wspólny adres.

Sabina opowiada historie swoich sąsiadek – w różnym wieku, pochodzeniu, statusie społecznym. Każda z nich jest inna, każda ma inny problem, inaczej potoczyły się ich losy. Historie te są czasem intrygujące, czasem irytujące, często nieprzewidywalne. Czy bohaterki łączy tylko to, że mieszkają pod jednym adresem?

Świat kobiecych spraw, gdzie radość miesza się ze smutkiem. Miłość z niespełnieniem. I nigdy nie zabraknie miejsca na nowe grzechy i cierpienia.
Może to także Twoja historia?

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Bożena1 | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: styczeń 2017

Powieść złożona ze wspomnień. Sabina wraca do rodzinnego miasteczka, aby sfinalizować transakcje sprzedaży mieszkania, w którym spędziła wraz z rodzicami dzieciństwo - mieszkanie w bloku, jakich wiele. Wizyta skłania ją do wspomnień i właśnie te wspomnienia zapełniają kolejne karty powieści. Bohaterka nie skupia się jednak na sobie, ale na swoich sąsiadkach, kobietach, koleżankach z bloku. Z perspektywy dojrzałej już kobiety patrzy na przeszłość - swoja i swoich sąsiadek. Nikogo nie ocenia, jednak w pewnym momencie zauważa, że jej spostrzeżenia są inne niż te z przeszłości, z dzieciństwa, z młodości - czasem wzruszają, skłaniają do refleksji, do zatrzymania się z szacunkiem nad upływającym czasem ,nad miejscem, z którego kiedyś się odeszło, a które cały czas jest jednak tak bardzo bliskie, bezpieczne.
Powieść polecana raczej pokoleniu, które pamięta PRL, łatwiej przenieść się w czasy, z którymi tak dużo nas łączy i łatwiej zrozumieć bohaterki.
Zakończenie zaskakujące, ale...

izabela81 | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

To zbiór opowiadań o sześciu kobietach z pozoru tylko różnych, o ich różnych charakterach i temperamentach, jak i różnych doświadczeniach życiowych. Ale to, co je wszystkie łączy, to wspólny adres i samotność. Samotność w różnym tego znaczeniu. To spokojna, ciepła, pełna wzruszeń i refleksji opowieść.

KiNGa | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Sabina wraca po latach do rodzinnego miasteczka żeby sprzedać mieszkanie. Spotykając dawnych sąsiadów budzą się w niej wspomnienia minionych lat i przywołuje historie kilku kobiet mieszkających w tym samym bloku. Kobiet, którym różnie się w życiu układało. Opowiada o ich smutkach i radościach, o tym jak to wtedy było, za czasów jej młodości, zwyczajnie opowiada o życiu każdej z nich. Czytając tą powieść można samemu przenieść się do czasów młodości i powspominać, co jest niewątpliwym plusem książki. Niestety po przeczytaniu kolejnej książki autorki stwierdzam, że jej styl niezbyt mi odpowiada. Akcja jest jak dla mnie za bardzo rozwleczona, uważam, że jej zagęszczenie wyszłoby książce na dobre.

Monika | 2016-01-25
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Książka mogła być ciekawa. Tak się zapowiadała. Niestety, mnogość wątków i postaci sprawiła, że zginęłam szybciutko i już się nie odnalazłam... Szkoda!

Julka | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Jest to świetna książka obyczajowa, rzeczywiście nieco przypominająca "Dziewczęta z Nowolipek" - ale o tym mogą wiedzieć tylko starsi czytelnicy. Głównym miejscem akcji jest blok z lat 60. w Barlinku, w którym mieszkają wszystkie bohaterki powieści: Sabina, Adela, Justyna, Celina,
Mirka, Wiera i Teresa. Są to postacie niezwykle prawdziwe, barwne, wiarygodne, interesująco przedstawione razem ze swoimi radościami, smutkami, pragnieniami, dramatami... po prostu życiem na przestrzeni około 30 lat.
Sama pamiętam te czasy ze swojej wczesnej młodości i podczas czytania odżyły wspomnienia.
Polecam tę powieść czytelnikom w każdym wieku, bo starsi mogą przy niej powspominać, a młodzi przeczytać, jak się wówczas żyło.

Maria | 2013-11-28

Kobiety z sąsiedztwa to wspaniała, mądra powieść prowokująca do myślenia. Osnowę stanowi postać Sabiny, która z opowiadacza staje się bohaterką, mającą czytelnikowi do zaoferowania swoją historię. W powieści Iwony Żytkowiak poznajemy Adelę Justynę, Celę, Mirkę, Teresę i Wierę. Kobiety skrajnie różne. Każdej z nich pisarka przygląda się z wielką wnikliwością. Zadziwia wyrafinowany język i łatwość nawiązywania kontaktu z czytelnikiem. W czasach zalewu banalnej literatury, powieść jak najbardziej polecana.

Beata | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sabina wraca do rodzinnego miasteczka z zamiarem sprzedania mieszkania po rodzicach. Spotykając dawne sąsiadki ożywają wspomnienia dawnych lat. Poznajemy życiowe losy siedmiu kobiet. Smutna książka opisujące niewesołe przeżycia kobiet mieszkających w jednej kamienicy.
Kiepsko, wręcz nudnie napisana powieść. Nie polecam.

książek: 1936
Anka | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Prosty patent. Spisane historie kobiet mieszkających w jednym bloku. Chociaż, nie wiem czy ktoś wcześniej na to wpadł. Książka lepsza od "Tam, gdzie twój dom",ale znowu nie porywa....Mimo zwyczajnych, życiowych historii napisanych ładnym językiem (błędy korektorskie nadal kłują w oczy), nie zostanie w mojej pamięci na długo. Mam wrażenie, że Żytkowiak, mimo że bardzo się stara, nie ma tej iskry, która powoduje, że proza zostaje w świadomości czytelnika.

Agnieszka | 2013-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2013

Samo życie i to życie dookoła nas. A poza tym, bardzo przyjemnie czytało mi się o miejscach które znam i ulicach po których chodziłam. Śledząc historie kobiet można było powspominać spacery po mieście, smak lodów na rynku, czy nawet wspólne piwo na delcie, fajne i wesoło wtedy było i nie tak niebezpiecznie jak opisuje p. Iwona :)

Anna | 2013-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Sabina ,bohaterka książki "Kobiety z sąsiedztwa" Iwony Żytkowiak w pewnym momencie swego życia przywołuje wspomnienia z dzieciństwa i młodości.Siła wspomnień jest tak ogromna,że poznajemy losy Adeli,Justyny,Celiny, Mirki,Wiery i Teresy....losy kobiet mieszkających kiedyś w Barlinku w latach sześćdziesiątych,siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.
Ubiegłego...a przecież nie tak dawno.W czasach mojego dzieciństwa i mojej młodości.
Poprzez odmienne i niezmiernie ciekawe losy tych kilku kobiet przeniosłam się i ja do wspomnień... do przeszłości,nie tak dalekiej a jednak...przeszłości...
Świetnie napisana powieść obyczajowa.Gatunek,który jest moim ulubionym.Książkę czyta się z wypiekami na twarzy. Nie sposób odłożyć... aż do ostatniej strony...i żal,że to już koniec...chciałoby się jeszcze słuchać tych wspomnień...GORĄCO POLECAM