Dom służących

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
The Kitchen House
Ag2S

„Dom służących” autorstwa Kathleen Grissom, to jeden z największych bestsellerów na rynku amerykańskim w ostatnich latach. Powieść przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, a prawa do jej sfilmowania wykupiła wytwórnia Lonetree Entertainment. „Dom służących” w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię...

„Dom służących” w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię pełną tajemnic i emocji, która z pewnością trafi w gusta tych czytelników, którym podobały się „Służące”.

***
Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.

Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry.

W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.

„Dom służących” to trzymająca w napięciu powieść o tym jak ważna jest rodzina, w której miłość i lojalność triumfują.

źródło opisu: http://papierowyksiezyc.pl/

źródło okładki: http://papierowyksiezyc.pl/

allison | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Wzruszająca, trzymająca w napięciu i dająca do myślenia powieść o zniewoleniu, uwikłaniu w rodzinne tajemnice oraz o przyjaźni i miłości.

Życie na plantacji poznajemy z dwóch perspektyw - białej dziewczynki (potem już kobiety), która zostaje zakontraktowana przez właściciela, by spłacić długi rodziców, oraz z punktu widzenia młodej Murzynki - niewolnicy, której przeszłość jest tragicznie powiązana z życiem białego ojca.
Mamy okazję śledzić codzienność panów i niewolników, ich wzajemne relacje, skrywane konflikty i sekrety. Te ostatnie odsłaniane są stopniowo, a ostateczne rozwiązanie przynosi dopiero dramatyczne zakończenie, od którego nie sposób się oderwać.

Sporo tu nieprzewidywalnych zdarzeń, a pozornie dostatni i szczęśliwy dom właścicieli ziemskich okazuje się siedliskiem wynaturzeń, kłamstw i tragedii.
Na drugim biegunie zdaje się znajdować tytułowy dom służących z królującą w nim Mamą, która mimo bolesnych przeżyć, jest uosobieniem dobra, mądrości i ciepła.

Nie...

książek: 2014
Ulka | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Rewelacyjna powieść skłaniająca do przemyślenia,zastanowienia się nad losami ludzi ,których spotkała wielka niesprawiedliwość, zniewaga , cierpienie. Z zapartym tchem czytałam od pierwszej do ostatniej strony. Zdumiała mnie ilość umierających w tej lekturze. Szczególną uwagę i odczuwane emocje wywarła na mnie zniewaga fizyczna kobiet i okrucieństwo mężczyzn. Mimo tego uważam,że jest to świetny bestseller godny przeczytania i uznania.

Anita | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niesamowicie emocjonująca powieść,której akcja dzieje się w XIX wieku na plantacji tytoniu w Wirginii.Z każdą przewracaną kartką wzrasta napięcie,zżywamy się z bohaterami i bardzo się o nich boimy...
Akcja jest tak poprowadzona,że czytając wiemy,że finał będzie tragiczny.
Książka napisana jest z perspektywy dwóch osób:Bell-niewolnicy-pół murzynki i przywiezionej przez właściciela,osieroconej na statku białej dziewczynki-Lavinii...Z biegiem lat z dziecka,przeradza się w kobietę o sercu i niewinności dziecka.I jak dziecko błądzi po omacku,przyczyniając się bezwiednie do owego tragicznego finału,gdzie szaleństwo ma zapach opium...
Bardzo polecam.

Katherina87 | 2015-07-07

Dom służących w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię pełną rodzinnych tajemnic i emocji.

Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywamy swoją rodzinną jest najlepsze i to, co najgorsze.

W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice wyciągnięte na światło dzienne, a ludzie życie znajduje się...

miki24gr | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Warto sięgnąć po tę powieść! Dotyczy czasów niewolnictwa na przełomie XVIII i XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Mimo, że napisana prostym językiem, wciąga od pierwszych stron, wywołując dużo emocji. Akcja toczy się szybko, dramatycznie i zmierza do trudnego finału. Na szczęście jest też i happy end.
Może tylko niepotrzebny jest prolog- który powoduje, że od pewnego momentu wiadomo, w jakim kierunku będzie zmierzać fabuła książki...

Madi | 2015-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Książka przypomniała mi dawne, dziecięce lata kiedy to z wypiekami na twarzy czytałam " Chata Wuja Toma".
Dziś ,choć już nie jestem dzieckiem ,czytając "Dom służących" miałam znów wypieki na twarzy i nie mogłam oderwać się od książki ani na moment.
Jestem pod jej ogromnym wrażeniem -mnie się bardzo podobała.
Opisana tu historia Lavinii i jej przybranej rodziny jest bardzo ekscytująca-znajdziemy tu nie tylko smutek, ból i nieszczęścia,ale też radość i wzruszenie.
Powieść jest pełna przeróżnych wydarzeń i wątków,ale takim wspólnym ogniwem i" plastrem" na te wszystkie nieszczęścia jest Mama Mea,która jest uosobieniem samego dobra i miłości.
Jak dla mnie jest to WSPANIAŁA opowieść i NIEZWYKLE PIĘKNA historia.

Czytam-Sobie | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

To bardzo dobra powieść, wciągająca już od pierwszych stron. Naprawdę trudno się oderwać od lektury.
Szkoda jedynie, że wydawnictwo Papierowy Księżyc posępiło na korektę. Książka jest wydana tragicznie. W końcu nie wytrzymałam, wzięłam ołówek i czytając, poprawiałam błędy – głównie tragiczną interpunkcję: wstawiłam chyba milion przecinków i niewiele mniej skreśliłam. Nie było strony, na której nie byłoby kilku lub nawet kilkunastu poprawek. Do tego liczne literówki i błędne przeniesienia wyrazów.
Kiedyś, w dawnych czasach, na książkach można było się uczyć poprawnej polszczyzny. Teraz lepiej nie brać książek za wzór. Coraz częściej czytam z ołówkiem w ręce (szczególnie książki wydawane w ostatnich latach)– takie mam zboczenie i na pewno nie będę z tym moim zboczeniem walczyć, choć nierzadko przeszkadza mi w czerpaniu przyjemności z czytania.

szczypiorek5 | 2014-01-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Bardzo dobra, wciągająca książka ,którą szczerze mogę polecić.
Zagmatwana historia mieszkańców pewnej plantacji tytoniu z doskonale nakreślonym obyczajowym tłem Ameryki przełomu XVIII i XIX wieku.
Przeczytałam jednym tchem i mam nadzieję,że niebawem Pani Grissom napisze dalszy ciąg historii swoich bohaterów. A ja na pewno ją przeczytam.

elenkaa | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Na tą powieść polowałam przez długi czas, aż w końcu dorwałam ją za bardzo niską cenę. Na szczęście spełniła moje oczekiwania, które były duże, przez komentarze innych, ogólną ocenę i opis z tyłu książki.

Książka opowiada głównie o Lavinii, która jest białą dziewczynką i przez tragiczne wydarzenie,
które ma miejsce na statku z Irlandii, zostaje niewolnicą. Mieszka w domku kuchennym z innymi niewolnikami, lecz tylko ona ma biały kolor skóry. Przez to czasem jej się wydaje, że nowa rodzina nie kocha jej tak, jak reszty rodziny. Przez różne wydarzenia losowe z niewolnicy staje się panią domu, poślubioną arystokratycznie urodzonemu mężczyźnie. Przez to jeszcze bardziej nie wie, do kogo należy, bo nie jest już niewolnicą i jej rodzina traktuje ją inaczej, jak swoją panią.

W tle dzieją się również inne wątki, których jest mnóstwo. Przedstawionych zostało kilku niewolników, którzy zaskarbili sobie moją sympatię. I w dużym domu, i w domku kuchennym ciągle dzieją się jakieś dramaty....

grażyna | 2014-04-06
Przeczytana: 2014 rok

Książka, którą kupiłam jakiś czas temu i jakoś przekładałam ją z półki na półkę nie umiejąc się zmotywować. W końcu padło jednak i na nią i wszyscy którzy ją już przeczytali wiedzą, że wtedy przepadłam z kretesem. Zarywając część nocy zaczytałam się na amen.
Książka opowiada nam o pewnej plantacji tytoniu i jego mieszkańcach oraz ich niewolnikach. Autorka jednak skupia się na dwóch osobach Lavinii i Belle i to z ich punktu widzenia opisane są dzieje całej plantacji i losy poszczególnych służących. Lavinia to biała dziewczynka, którą właściciel plantacji, a jednocześnie właściciel statku przywióżł do domu po śmierci rodziców podróżujących na jego statku. Belle to córka właściciela plantacji i niewolnicy.
Książka pięknie napisana, ciekawa fabuła oraz dreszczyk emocji towarzyszący czytelnikowi sprawia, że wprost nie można się oderwać od czytania. Polecam gorąco.