Ruiny

Tłumaczenie: Kamil Lesiew
Cykl: Tropiciel (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Ruins
Maciejka Mazan, Kamil Lesiew
Ag2S

Przygoda, emocje i podróże w czasie znalazły swoją kontynuację w drugiej części bestsellerowego cyklu Carda. Gdy Rigg z przyjaciółmi przeszedł Mur oddzielający jedyny znany im świat od świata, którego nie potrafią sobie wyobrazić, miał nadzieję, że prowadzi ich w bezpieczne miejsce. Ale zagrożenia, jakie niesie ten świat, nie tak łatwo dostrzec. Rigg, Umbo i Param wiedzą, że nie mogą ufać...

Gdy Rigg z przyjaciółmi przeszedł Mur oddzielający jedyny znany im świat od świata, którego nie potrafią sobie wyobrazić, miał nadzieję, że prowadzi ich w bezpieczne miejsce. Ale zagrożenia, jakie niesie ten świat, nie tak łatwo dostrzec. Rigg, Umbo i Param wiedzą, że nie mogą ufać Vadeshowi – maszynie w ludzkiej postaci, stworzonej po to, by oszukiwać i zwodzić – ale teraz stracili też pewność, że mogą ufać sobie nawzajem. Jednak nie mają wielkiego wyboru. Rigg potrafi odczytać ścieżki przeszłości, ale jeszcze nie dostrzega czekającego ich niebezpieczeństwa: w stronę Ogrodu zmierza niszczycielska, śmiertelnie groźna siła. Jeśil Rigg, Umbo i Param nie zdołają działać wspólnie, by zmienić przeszłość, nie będzie już przyszłości…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ruiny-p-31672-1-30-.html

annaroza | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 października 2017

Dobra, ale bez rewelacji. Fajny, intrygujący pomysł na fabułę. Ale książka do mnie nie trafia. Trochę za dużo tego mieszania z czasem. Za wiele kombinacji genetycznych. I jeszcze te powtarzające się rozmowy: o władzy, o odpowiedzialności, o człowieczeństwie. Ale jestem ciekawa dalszych losów bohaterów i całej Arkadii, więc z chęcią zapoznam się z ostatnim tomem sagi.

Zbigniew | 2017-09-22
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Drugi tom świetnego cyklu o Riggu, który widzi ścieżki. Godna polecenia zarówno młodzieży, jak i dorosłym czytelnikom

Yavanna | 2017-07-10
Przeczytana: maj 2017

Tak bardzo, jak pozytywnie zaskoczyła mnie część pierwsza, tak zawiodła część druga.
Najbardziej zabolała zmiana, jaka nastąpiła w bohaterach. Wcześniej każdy z nich wzbudzał moją sympatię. Współczułam, podziwiałam, dopingowałam. Teraz wręcz działali na nerwy, wszyscy. Tak, jakby Card zrezygnował z pierwszego pomysłu na cykl i postanowił nie tyle rozwinąć postacie w innym kierunku, co po prostu je zmienić.

Poza tym było nudno. Fabuła nie trzymała już narzuconego wcześniej tempa. Akcja nie posunęła się zbytnio do przodu. Znikło gdzieś całe napięcie. Zamiast tego Card zapychał strony książki pustymi pseudofilozoficznymi dialogami, które – jak przypuszczam – miały być głębokie oraz monologami bohaterów, prawdopodobnie mającymi ukazać ich rozterki. Do tego stopnia, że kiedy po raz kolejny Umbo zaczął się nad sobą użalać, dosłownie sprawdziłam, czy nie jest to przypadkiem błąd w druku i ktoś nie wkleił dwa razy tego samego fragmentu. Niestety, to nie była pomyłka.

Książkę...

Sebastian | 2017-05-23

drugi tom cyklu nie zawodzi. wszystko jest prowadzone konsekwentnie i z całkiem konkretnym pomysłem. czekam niecierpliwie na rozwinięcie w tomie trzecim, żeby ocenić całokształt, bo niektóre pomysły z drugiego tomu są dość karkołomne i zastanawiam się, jak Card chce je doprowadzić do końca.

Yrr | 2017-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Drugi tom trylogii, pod wieloma względami trzyma poziom pierwszego, ale w ujęciu ogólnym jest trochę słabszy od pierwszego, o powodach za chwilę. Jeśli chodzi o postaci i prowadzenie akcji, to nic się nie zmieniło, czyli nadal trochę nieścisłości, które nie przeszkadzają, za to wszystko dzieje się wartko i wciąga czytelnika.

W lekturze dostrzegłem dwa minusy, za które odjąłem po gwiazdce: Card, jak zwykle w swoich seriach, przypomina dość obszerne fragmenty tomu poprzedniego i gdy czyta się jedne po drugim to jest to nudne i irytujące, choć wplecione w fabułę; sprawa druga to dyskusje filozoficzne, niestety mocno wtórne bo zarówno ich tematy jak i użyte przez bohaterów argumenty były treścią innych powieści autora. Niestety autor straszliwie przynudza w tych sowich wywodach, w pierwszej powieści gdy się na nie trafia i nie zna się jeszcze poglądów autora, to bywa ciekawe i forma nie bardzo przeszkadza, ale gdy trafiamy na rozważania, z którymi mieliśmy już styczność, wyostrzają...

sassypumpkin | 2016-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 września 2016

Szczerze mówiąc zawiodłam się na tej książce. Przede wszystkim za dużo zbędnych dialogów, nużących czytelnika. Mam też wrażenie, że wątki z kłótniami o "przywództwo", fochy bohaterów i tym podobne, były wymyślone tylko po to, żeby zapełnić czymś książkę. Po trzecie (ale to pojawiło się już we wcześniejszej pozycji) autor na okrągło tłumaczy zachowania bohaterów, jakby miał czytelników za mało inteligentnych ludzi; nie pozwala samemu wyciągnąć wniosków ani się czegoś domyślić.
Aczkolwiek, podoba mi się ogólna akcja i fabuła cyklu, dlatego mimo wszystko sięgnę po ostatni tom.

Fantasy-Bestiarium | 2016-06-18

"Ruiny" jest to drugi tom z cyklu Tropiciel autorstwa Orsona Scotta Carda. Akcja pędzi w szybkim tempie, a emocje nie dają czytelnikowi wytchnienia, aż do ostatniej strony. Bogaty i barwny świat przyciąga do lektury, a bohaterowie z krwi i kości nie pozwalają oderwać się od lektury. Książki fantasy Orsona Scotta Carda należą do jednych z moich ulubionych. Dlatego nie mogłem ominąć tej pozycji i od pierwszej strony wsiąknąłem w przedstawiony przez autora świat.

Rigg, Umbo i Param przekroczyli Mur i przedostali się do tajemniczego i równie niebezpiecznego świata. Zagrożenia czają się, na każdym kroku, a nasi bohaterowie starają się za wszelką cenę przetrwać. Vadesh maszyna w ludzkiej skórze znów zaczyna zwodzić i mieszać, już nikomu nie można ufać w tym nieprzyjaznym świecie. Jednak muszą się starać ze sobą współpracować aby pokonać kolejne niebezpieczeństwa. Prastara groźba czai się w odmętach wieczności, zmierzając w stronę Ogrodu. Zagrażając tym samym naszym bohaterom...

Książka...

robidu | 2015-11-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Każdą książkę Carda oceniam wysoko. Także i cykl Tropiciel nie należy do wyjątków. Ale proza Carda nie jest dla każdego. Trzeba jego język i narrację lubić. To wyraźnie pokazał cykl powieściowy o Enderze. Tutaj jest tak samo. Sporo spekulacji naukowych, filozoficznych i etycznych. Trzeba przez to przebrnąć, aby prawdziwa historia się przed nami ukazała w całej krasie. A jest co podziwiać.

ps Aha, napisałem do wydawnictwa kiedy ciąg dalszy. Możecie się spodziewać kontynuacji już w 2016

Andrzej Żubka | 2015-07-10

Moim zdaniem słabsza od Tropiciela, bardziej zagmatwana. Świat w Tropicielu byl o wiele prostszy.

BEAR | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Jeśli pierwsza część pozostawiła niedosyt i chęć odkrycia "co będzie dalej" to ta część jeszcze wzmogła te uczucia.
Parę mocnych zwrotów akcji zmieniających to co uznawaliśmy za pewnik nie pozwala się nudzić. Charakterystyczne dla Carda filozoficzne/etyczne/psychologiczne rozważania zmuszają do zatrzymania się nad treścią i poukładania sobie tego w głowie.
Mimo że w jego książkach czesto dzieci/młodzież (Ender, Alvin czy też właśnie Rigg)są głowynmi bohaterami to są oni zawsze jak na swój wiek rozwinięci to jednak co jakiś czas ich wiek i brak doświadczenia sa pretekstem do ciekawych akcji.
Polecam i oczekuję polskeigo wydania trzeciego tomu tej serii "Goście"(?)(ang."Visitors")