Zagadka nieskończoności. Kwantowa teoria pola. Na tropach porządku Wszechświata

tłumaczenie
Marek Krośniak
The Infinity Puzzle: Quantum Field Theory and the Hunt for an Orderly Universe
Ag2S

Zagadka nieskończoności prześladowała elektrodynamikę kwantową (QED) przez kilkadziesiąt lat. Każda próba zastosowania równań do przypadków wykraczających poza najprostsze przybliżenia kończyła się katastrofą – wynikiem była zawsze… nieskończoność. Nieskończoność jest dla fizyka synonimem klęski, wynikiem, który mówi jedynie, że rzeczywistość wymyka się matematycznemu opisowi. Problem...

Problem nieskończoności przez dziesięciolecia opierał się wysiłkom najwybitniejszych fizycznych umysłów. W swojej książce Frank Close opowiada o istocie tego impasu, historii jego przełamania oraz związanych z tym sporach o pierwszeństwo w perspektywie przyznania Nagrody Nobla.
„Zagadka nieskończoności” to opowieść o tym, w jaki sposób naprawdę uprawia się naukę, która bynajmniej nie jest nieustającym, heroicznym przybliżaniem się do prawdy, ale labiryntem ślepych uliczek, cząstkowych wyników i nietrafionych argumentów, w którym bardzo trudno odnaleźć drogę, wiodącą od teoretycznej idei do eksperymentalnego odkrycia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Sekret Sonji
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Wyspa
  • Tajemnica domu Helclów
  • Szturmując niebo
  • Złączeni
  • Fangirl
  • Collide
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Pół świata
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Dom po drugiej stronie lustra
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

8,06 (270 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,51 (370 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Krzysztof_g | 2015-04-07

Książka dotyczy bardzo gorącego okresu w historii badań cząstek. Trudny temat unifikacji QED i oddziaływań słabych został opisany w przystępny sposób. Autor umiejętnie połączył zagadnienia stricte dotyczące fizyki z historią nauki i anegdotycznymi wstawkami na temat głównych bohaterów opowieści. Książka z pomysłem, daję 9 gwiazdek ;)

Maanwe | 2015-01-21

Rewelacyjna!
Świetny opis tego jak powstawała kwantowa teoria pola. jest dużo książek na ten temat. Ta jednak wyróżnia się przejrzystością i kontekstem historycznych opisanych wydarzeń.

Jakub | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Dobry - choć dla mnie trochę zbyt uproszczony - opis zjawisk fizycznych, ale duży plus za świetny ( i udokumentowany !) - opis dochodzenia do tego opisu.

Karson | 2015-06-22
NevermindinMan | 2015-05-27