Zagadka nieskończoności. Kwantowa teoria pola. Na tropach porządku Wszechświata

tłumaczenie
Marek Krośniak
The Infinity Puzzle: Quantum Field Theory and the Hunt for an Orderly Universe
Ag2S

Zagadka nieskończoności prześladowała elektrodynamikę kwantową (QED) przez kilkadziesiąt lat. Każda próba zastosowania równań do przypadków wykraczających poza najprostsze przybliżenia kończyła się katastrofą – wynikiem była zawsze… nieskończoność. Nieskończoność jest dla fizyka synonimem klęski, wynikiem, który mówi jedynie, że rzeczywistość wymyka się matematycznemu opisowi. Problem...

Problem nieskończoności przez dziesięciolecia opierał się wysiłkom najwybitniejszych fizycznych umysłów. W swojej książce Frank Close opowiada o istocie tego impasu, historii jego przełamania oraz związanych z tym sporach o pierwszeństwo w perspektywie przyznania Nagrody Nobla.
„Zagadka nieskończoności” to opowieść o tym, w jaki sposób naprawdę uprawia się naukę, która bynajmniej nie jest nieustającym, heroicznym przybliżaniem się do prawdy, ale labiryntem ślepych uliczek, cząstkowych wyników i nietrafionych argumentów, w którym bardzo trudno odnaleźć drogę, wiodącą od teoretycznej idei do eksperymentalnego odkrycia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

• Twoim śladem
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Droga do domu
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Stalker
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Wstyd
  • Czarne liście
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Tajemniczy brat

6,73 (248 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

7,91 (45 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,57 (23 ocen i opinii)
Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,88 (16 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

7,96 (68 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

5,23 (22 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,36 (14 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Tajemniczy brat
Virginia Cleo Andrews

6,67 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Krzysztof_g | 2015-04-07

Książka dotyczy bardzo gorącego okresu w historii badań cząstek. Trudny temat unifikacji QED i oddziaływań słabych został opisany w przystępny sposób. Autor umiejętnie połączył zagadnienia stricte dotyczące fizyki z historią nauki i anegdotycznymi wstawkami na temat głównych bohaterów opowieści. Książka z pomysłem, daję 9 gwiazdek ;)

Maanwe | 2015-01-21

Rewelacyjna!
Świetny opis tego jak powstawała kwantowa teoria pola. jest dużo książek na ten temat. Ta jednak wyróżnia się przejrzystością i kontekstem historycznych opisanych wydarzeń.

Jakub | 2013-09-16
Przeczytana: 16 września 2013

Dobry - choć dla mnie trochę zbyt uproszczony - opis zjawisk fizycznych, ale duży plus za świetny ( i udokumentowany !) - opis dochodzenia do tego opisu.

Karson | 2015-06-22
NevermindinMan | 2015-05-27