Tajemnica Słowiczego Pałacu

Tłumaczenie: Marta Kisiel-Małecka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Secret of Nightingale Palace
Ag2S

Sentymentalna podróż dwóch kobiet, pełna wzruszeń i dobrego humoru, z zaskakującym, iście filmowym zakończeniem. Anna Rosenthal nie może się otrząsnąć po śmierci męża. Niechętnie wychodzi z domu i godzinami rozpamiętuje długie miesiące choroby ukochanego. Pewnego dnia odbiera niespodziewany telefon od babci Goldie, z którą nie kontaktowała się od pięciu lat. Ekscentryczna staruszka domaga się...

Anna Rosenthal nie może się otrząsnąć po śmierci męża. Niechętnie wychodzi z domu i godzinami rozpamiętuje długie miesiące choroby ukochanego. Pewnego dnia odbiera niespodziewany telefon od babci Goldie, z którą nie kontaktowała się od pięciu lat. Ekscentryczna staruszka domaga się przyjazdu wnuczki do Nowego Jorku, skąd mają wspólnie zawieźć zbór niezwykle cennych japońskich rysunków dawnemu przyjacielowi Goldie, mieszkającemu w odległej Kalifornii. Anna nie ma innego wyjścia, jak tylko spełnić prośbę babci.

Okazuje się, że Goldie nie była z nią szczera co do motywów podróży. Słuchając opowieści starszej pani Rosenthal o tym, co spotkało ją w San Francisco w latach 40. i konsekwencjach przyjaźni z rodzeństwem Nakamura, Anna stopniowo poznaje rodzinne sekrety, które mogą odmienić jej życie. Co jeszcze spotka ją w słynnym kalifornijskim Ogrodzie Herbacianym?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Tajemnica_Slowiczego_Pala...»

Opowieść nie wzbudziła takiego entuzjazmu jakiego spodziewałam się w pierwszej chwili, ale "Tajemnica Słowiczego Pałacu" jest jak nieznany nam trunek - im więcej stron się przeczyta, tym bardziej rozsmakowujemy się w treści. Jej sedno zawiera się w podróży, w jaką wspólnie wybierają się dwie bliskie sobie kobiety. Odbywa się ona nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim na poziomie mentalnym. To przeszłość, historia starszej kobiety, świat dawnych emocji, trudnej historii oraz obyczajowości społeczeństwa amerykańskiego z okresu II wojny światowej był dla mnie najbardziej absorbującym motywem, który będę wspominać z nutą smutku.

Goldie, starsza pani to barwna osobowość. Być może ze względu na jej bagaż doświadczeń i wyrobiony charakter przyjemnie było o niej czytać. Jej wnuczka jest tu przedstawiona na zasadzie kontry, jako ta zagubiona w świecie po stracie męża, którego jeszcze przez ostatnie dwa lata zaczęła oprawiać w złotą ramkę. Niestety, na bazie przedstawionych zdarzeń i...

izabela81 | 2014-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 24 września 2014

To powieść o relacjach babci i wnuczki - dwu kobietach z "charakterkiem", a także o miłości, która skończyła się śmiercią. Nie zabrakło wzruszeń i dobrego humoru. Przyznam, ze troszkę wsiąknęłam w tą japońską kulturę.

Monika | 2016-07-16
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Zaczęło się ciekawie, a później było już tylko zwyczajnie nudno. Strasznie wydumana i nierzeczywista ta historia, trąci egzaltacją.

beataj | 2014-08-28
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Rodzinne tajemnice, egzotyczne wspomnienia, miłość w wielu postaciach, podróż dwóch charakternych kobiet - to wszystko jest w tej smakowitej powieści. Polecam!

slowo_daje | 2013-07-08

Jedna z najbardziej wzruszających, pełnych emocji i trzymających w napięciu historii, jakie ostatnio czytałam, ze smakowitą nutką egzotyki, porcją rodzinnych tajemnic i powalającym na łopatki finałem :).

knigoholiczka | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, ☆ 2013 ☆
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Opis z okładki zachęca do przeczytania tej książki. Między innymi dlatego mój wybór padł na nią. Sądziłam, że będzie ciekawie- no i w sumie było-ale tylko momentami. Generalnie mało co mnie ciekawiło, bohaterzy nie zyskali mojej sympatii. Mogło być tak ciekawie, a wyszło... jak zwykle. A można było być tak wspaniale.
O czym jest ta książka? Głównie o relacjach babci i wnuczki. I miłości, która skończyła się śmiercią.
Książka podzielona jest na kilka części. Tradycyjnie od jakiegoś czasu bardziej ciekawiło mnie to, co dzieje się w czasach teraźniejszych niż to co było jakiś czas temu- dokładniej w latach 40-tych XX wieku.
Przyznam, że trudno było mi się zorientować kto mówi i w jakich czasach żyje.
Wspominałam, że w książce jest opowieść o miłości Anny i Forda. I to właśnie było najciekawsze.
Anna i Ford kochali się dopóki nie rozłączyła ich choroba i śmierć mężczyzny. Anna próbuje sobie ułożyć na nowo życie, żyć bez ukochanego, ale nie do końca się jej to udaje.
Czy Anna spotka...

Joanna | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane, 2013

Z początku powieść wydawała mi się mało porywająca, ponieważ postać Anny jest tak naprawdę dość nudna, za to postać Goldie jest bardzo barwna, choć nie przerysowana i staje się tętniącym życiem sercem powieści. Długie retrospekcje z życia ekscentrycznej pani, czyta się wybitnie dobrze. Pod przykrywką z pozoru zwykłych wydarzeń, takich jak pierwsze miłości, doświadczenia życiowe, sytuacje rodzinne, tak naprawdę poznajemy czynniki, które sprawiły, że Goldie stała się taką osobą, jaką jest teraz.

„Tajemnica Słowiczego Pałacu” nie jest książką wybitną, czy wnoszącą coś specjalnie nowego. Napisana jest jednak bardzo poprawnym językiem, a choć ciężko na początku się wdrożyć w jej fabułę, to po kilkudziesięciu pierwszych stronach, czyta się ją bardzo płynnie.Książka ta nie jest wybitnie sentymentalna, czy wzruszająca. Owszem, przedstawione w niej losy ludzkie są często przykre i bezlitosne, ale nie należy nastawiać się na specjalnie poruszająca lekturę.

merkunek | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Wątek podróży Goldie i Anny taki sobie, ciekawsze są retrospekcje z życia Goldie; książkę ratuje zaskakujące zakończenie, które pokazuje potęgę miłości :)

inkaa2000 | 2017-07-25
Na półkach: Wakkacje 2017, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 lipca 2017

Podróż wnuczki i babci kończy się zaskakująco.

ewa1549 | 2017-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2017