Zgłosuj na książki roku 2017

historia
Cavalcanti

źródło okładki: własne

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Sztandarowe dzieło Leszka Moczulskiego. Jak wyobraża sobie przeobrażenia w Polsce. Książka pisana wiosną i latem 1979 roku czyli przed powstaniem pierwszej Solidarności. Dla laików będzie trudna, dla zainteresowanych - bardzo ciekawa. Zupełnie inną kwestią jest sama postać L.Moczulskiego. Uwikłany po szyję.

Loiseleuria | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

"Rewolucja bez rewolucji" powstała w czerwcu 1979 r, tak więc pozwala przyjrzeć się ówczesnym nastrojom wobec walki z systemem i planom na przyszłość. W swojej pracy autor na początku omawia kwestię eksplozji społecznej - czym jest, czy może spowodować rewolucję i komu opłaca się ją sprowokować. Następnie przedstawia obszerną koncepcję drogi do niepodległości.

Pozycja z pewnością zainteresuje tych miłośników historii, dla których szczególnie bliskie są czasy PRL. Nie nadaje się jednak dla laika, który, choćby pełen dobrych chęci, chciałby dopiero zapoznać się z tematem. Jest tu zbyt wiele odniesień do różnych wydarzeń i figur, także ktoś niezorientowany będzie czuł się zagubiony. To nie kronika, ze współczesnego punktu widzenia to raczej archiwum tamtych myśli politycznych i pomysłów.

Nie mogę przyznać temu tekstowi jednoznacznej oceny, jako że niestety sama byłam tą niezorientowaną w temacie, mimo że entuzjastycznie nastawioną czytelniczką.

książek: 20595
Bogusław | 2017-12-04