Król cudem ocalony

1975-01-01
1975-01-01
Maria Skibniewska
powieść kameruńska

Specyficzne klimaty Kamerunu francuskiego doby kolonializmu. Obraz władztwa tradycyjnego i relacji społecznych na poziomie lokalnym. Nie każdemu ten temat przypadnie do gustu. Książka jest jednak zaskakująco ciekawa i napisana pięknym językiem. Autor hojny w słowa.

Książka, o której (jak się okazuje, po przeszukaniu bazy) nikt nie słyszał, nikt nie jej nie czytał, nikt nic nie wie. Szkoda, bo "Król cudem ocalony" to ciekawe opowiadanie, pokazujące katolickie misje w Afryce od kuchni, z tej bardziej praktycznej, a mniej patetycznej strony. O dylematach czysto teologicznych prawie nie ma mowy.

Otóż mamy księdza Le Guena, szefa misji w wiosce plemienia Esazamów. Wielu jego członków przyjęło już religię, którą im przywiózł, ale naczelnik, Esamba Menduga, nadal się opiera. Dałby się może ochrzcić i stałby się przykładnym katolikiem, gdyby nie jeden drobny problem - żona. A w zasadzie - żony. Nie jest w stanie zrezygnować z wielożeństwa. Kiedy wódz niespodziewanie zaczyna gorączkować i chorować, i wydaje się, że lada chwila opuści ten świat, jego głęboko wierząca ciotka w ewangelizacyjnym szale udziela mu chrztu. Kłopoty zaczynają się, gdy król niespodziewanie zdrowieje...

Wydaje się, że przy odrobinie dobrej woli z tego małego opowiadanka można by napisać dużą, wielowątkową powieść. Z chęcią przeczytałabym więcej o niektórych postaciach, których wątki pourywano na rzecz głównego. Sposób narracji chwilami irytuje, zwłaszcza opisywanie rozmów zamiast zapisania ich dialogiem, co potwornie spowalnia akcję.

Poza tymi dwiema wadami pozycja jest ze wszech miar godna polecenia. Wydaje mi się, że przedstawiony w niej punkt widzenia może być szczególnie cenny dla Europejczyka, który - bądźmy szczerzy - rzadko zastanawia się, jakich trudności czysto logistycznych nastręcza zderzenie dwóch tak skrajnie innych religii i kultur.

Otóż mamy księdza Le Guena, szefa misji w...

• Biblioteka Główna
  • Lata 50-te
  • Lata 70-te

Dodaj cytat z książki Król cudem ocalony