Trochę większy poniedziałek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
joly_fh

Mądra książka o tym co ważne! Katarzyna Grochola zabiera nas w literacką podróż pełną przygód, cudownych chwil, niespodzianek i życiowych wskazówek. Uwielbiana przez czytelników autorka — z przymrużeniem oka i całkiem na serio, z dużą dozą ciepła i wdzięku —opisuje świat i ludzi i podpowiada jak żyć w zgodzie ze sobą, pokazuje magię codzienności, uświadamia nam czym są bliskość i...

Mądra książka o tym co ważne!

Uwielbiana przez czytelników autorka — z przymrużeniem oka i całkiem na serio, z dużą dozą ciepła i wdzięku —opisuje świat i ludzi i podpowiada jak żyć w zgodzie ze sobą, pokazuje magię codzienności, uświadamia nam czym są bliskość i prawdziwa miłość. A przede wszystkim udowadnia, że nasze dziś i jutro zależą od nas, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki.

Trochę większy poniedziałek – na każdy dzień tygodnia, na każdy miesiąc, na każdą porę i pogodę. Książka, po którą warto sięgnąć, kiedy jest dobrze, kiedy jest źle i tak po prostu, bez okazji, by poczuć, że życie jest piękne, ale wcale nie takie oczywiste, jak by się mogło zdawać…

Katarzyna Grochola należy do pisarek które potrafią zaskoczyć! Królowa polskiej powieści obyczajowej, zmierzyła się już z autobiografią, zaprezentowała jedyny w swoim rodzaju literacki dialog z córką, a w ostatniej książce wcieliła się w mężczyznę! I kiedy już się wydawało, że autorka bestsellerowej "Houston, mamy problem" powróciła do powieści, do rąk czytelników trafia zbiór błyskotliwych opowieści.

"Tam, gdzieś na świecie, na pewno jest lepiej, cieplej, bezpieczniej. Może są większe możliwości, może bardziej cię szanują, można znajdziesz pracę i jeszcze wystarczy ci na życie i na mieszkanie, i na samochód. Może twoje rodzinie tutaj będzie lepiej, bo jej pomożesz, ale
przecież tęsknota będzie zawsze wpisana w twoje życie. Bo każdy wybór eliminuje coś, czego nie wybrałaś. I może cie to trzymać do końca życia w okowach takiego 'co by było gdyby'. Niech cię to nie truje. Powodzenia, gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz".

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Gosia | 2015-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 maja 2015

Zbiór felietonów autorstwa Katarzyny Grocholi, które powstawały od 2000 do 2007 roku. Pomimo, że już kilka lat minęło od ich napisania, to tematyka nic nie straciła na swojej aktualności. Codzienność kobiet niewiele się zmieniła. Dalej mają problemy z facetami, dziećmi, zakupami, nadwagą, marudzącymi przyjaciółmi, brakiem czasu, własnym malkontenctwem.
Tak wiele w nich trafnych spostrzeżeń, że samemu można się zastanowić, dlaczego o tym nie pomyślałam. Pod wieloma stwierdzeniami mogę się podpisać. Niektóre wątki były mi zupełnie obce, ale tylko nieliczne.
Oczywiście sa lepsze i gorsze fragmenty, ale dobrych jest o wiele więcej.
Jak zawsze u Grocholi dobry humor i świetna obserwacja otaczającej rzeczywistości z uzględnieniem części kobiecej w szczególności.
Można oczywiście się czepiać, że kilka wątków zostało już wykorzystanych w innych książkach, ale mimo to świetnie się to czytało.
Z właściwym sobie wdziękiem i humorem autorka opisuje swoje złe dni, wady, rozczarowania...

Joanna | 2014-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2014

Zbiór refleksji i spostrzeżeń z codziennego życia widziany oczami Autorki. Książka zawiera felietony powstałe w latach 2000 - 2007 , ich tematyka nadal jest aktualna . Dotyczy problemów, słabości i borykania się z codziennością każdej kobiety.
Wspomnienia letnich wakacyjnych dni, przyjaciół, bolesnych rozstań z partnerami dla których czasem nie warto tracić czasu bo w zderzeniu z bolesną rzeczywistością pozbawiają nas złudzeń .
Życiowe porażki, trudności i rozczarowania , które uczą nas rozsądnie pojmować życie przeplatane są radością , humorem i mądrością życiową.
Idealna lektura odprężająca , poprawiająca nastrój .

Nie wiem co takiego Katarzyna Grochola ma w sobie, że jej książki zawsze poprawiają mi samopoczucie. Może chodzi tutaj o podejście do życia? Nie chodzi mi o​ humor na zasadzie "ale było śmiesznie", ale o humor sytuacyjny, który poprawia nastrój.
W "Trochę większym poniedziałku" mamy zbiór felietonów Autorki, które były publikowane na łamach czasopisma "Uroda" pod koniec lat 90-tych i na początku obecnego wieku. Z czytaniem nie spieszyłam się. Codziennie czytałam maksymalnie trzy felietony, aby pozostawić sobie czas na refleksję. A tych miałam sporo. Katarzyna Grochola pisze o swoim życiu, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu itd. Uwielbiam tę kobietę- jawi mi się jako osoba niesamowicie pozytywna, ciepła, serdeczna, kochająca zwierzęta i życie w każdym aspekcie, umiejącą cieszyć się małymi rzeczami- a to wielka sztuka. Z drugiej strony jest do siebie bardzo zdyntansowana- bez żadnych oporów opisuje kobiece dylematy, które wszystkie znamy, jednak przedstawione w...

Katherina87 | 2015-01-01

Trochę większy poniedziałek- na każdy dzień tygodnia, na każdy miesiąc, na każdą porę i pogodę. Książka, po którą warto sięgnąć, kiedy jest dobrze, kiedy jest źle i tak po prostu, bez okazji, by przypomnieć sobie, że życie jest piękne, ale też wcale nie takie oczywiste, jak by się mogło zdawać…
W opowieściach Katarzyny Grocholi codzienność pełna jest zaskakujących zdarzeń i barwnych postaci, przyjaźni, miłości, małych i wielkich tęsknot. Autorka z typowym dla siebie wdziękiem i humorem podpatruje świat i ludzi, podsuwa recepty na szczęście i leki na chandrę i całe zło, pokazuje, że świat utkany jest z magicznych chwil, a piękno znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Książka to zbiór felietonów, które mienią się kolorami, humorem, skłaniają do refleksji.

książek: 1914
keys | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Niezłe felietony, które doskonale nadają się na zbliżającą jesień i zimę. To książka, którą warto nawet mieć swoją, aby sięgnąć w każdej chwili gdy jest nam źle i czujemy, że nikt nas nie rozumie.
To opowieść o życzliwości, przyjaźni, możliwości dzielenia się z innymi nie tylko tym co posiadamy ale także sobą. Autorka udowadnia, że świat nie jest smutny, ani zły, ani szary i brzydki. To my go tylko tak widzimy. Mamy co chcemy mieć, stajemy się tym, czym chcemy się stać.
Tak naprawdę to rzadko przykładamy wagę do tego co mówimy, do kogo i w jaki sposób. To także ma wpływa na nasze życie.
Dowiedziałam się , że żyję w totalnym niedoczasie :) i też mnie to dotyczy. Nigdy nie mam czasu bo ...muszę pędzić, jechać, gnać, porządkować, zarabiać, wydawać, kupić, sprzedać itd.
Tak książka będzie chyba dla mnie lekiem na chandrę i całe zło, które od czasu do czasu nas dopada. Bo przecież dobro i piękno też istnieje i to na wyciągnięcie ręki:) Polecam !

Jestem studentką. Ostatnimi czasy posiłki jadam sama, żeby umilić sobie ten czas zabieram ze sobą, na kulinarną ucztę, książkę. Tym razem jadłam (i nie tylko!) wspólnie z Katarzyną Grocholą i jej "Trochę większym poniedziałkiem".
Nie nastawiałam się do tej książki zbyt odkrywczo, ponieważ, nasłuchałam się i naczytałam, że to drugie "Nigdy w życiu". Jednak postanowiłam to sprawdzić. Fakt, pani Katarzyna dużo zaczerpnęła ze swojej wcześniejszej powieści, ale nie wszystko! Gdy czytałam te krótkie opowiadania, aż miło było przypomnieć sobie niektóre historie związane z Judytą i Adamem. Te krótkie, aczkolwiek bardzo treściwe historyjki umilały mi ostatni czas. Pani Katarzyna na lekkość pisania i odzwierciedlania rzeczywistości w bardzo przystępny sposób. Ironiczny, momentami, styl autorki, nie raz sprawił, że śmiałam się do talerza z zupą. Polecam wszystkim, którym nie dopisuje humor i mają ochotę na chwilkę zapomnienia w bardzo literacki sposób.

Monika | 2014-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Nie jestem fanką tzw. literatury kobiecej, ale "Trochę większy poniedziałek" jest tak cudownie kobiecy, że aż mi się spodobał :)
Uwielbiam też poczucie humoru Autorki.

Madi | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Książa bardzo lekka,z humorem w stylu Pani Kasi,odprężająca ,RELAKSUJĄCA.
Pośmiałam się przy niej co nie miara,wspominając niektóre sceny wypisz -wymaluj z mojego życiorysu.
Bardzo realna ,ŻYCIOWA ,babska,a to że autorka wszelkie problemy i smutki rozwiązywała przy pomocy trunków, najlepiej czyta się te felietony pod kocykiem,z kieliszkiem wina.
Humor zapewniony,a problemy same się rozwiążą.

Książkowo_czyta | 2017-08-24
Przeczytana: 08 lipca 2017

Twórczości tej autorki nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać, znana i kochana przez rzesze fanek Katarzyna Grochola w roku 2013 pod szyldem Wydawnictwa Literackiego opublikowała dosyć obszerny zbiór felietonów, który nosi tytuł „Trochę większy poniedziałek”.

W zawartych w w/w zbiorze tekstach, które powstały w latach 2000 - 2007, autorka w sposób niezwykle dla siebie charakterystyczny, czyli niebywale szczery, z dużą dozą poczucia humoru, dystansu i bez tabu porusza bardzo wiele tematów, z którymi stykamy się właściwie na co dzień.

Pozycję tę czyta się jednym tchem, niekiedy z szerokim uśmiechem na ustach, innym razem natomiast z nutką zadumy i refleksji nad czytanym akurat tekstem. Katarzyna Grochola ma niezwykły dar pisania o rzeczach trudnych z ogromną prostotą, nie umniejszając przy tym ich wartości, czy wagi. Pisze o tym, co w nas i wokół nas - o życiu, emocjach, nieuświadomionych latami potrzebach, marzeniach i pragnieniach. Podkreśla istotną rolę relacji...

| 2014-01-22
Przeczytana: 12 stycznia 2014

No cóż...jeśli ktoś nie czytał książek pani Kasi, to powinien być zadowolony: zlepek felietonów, dobrych felietonów o życiu, przemyślenia (bardzo pozytywnie) postrzelonej autorki, mnóstwo detali, na które w swoim zabieganym życiu nie zwracamy uwagi. Bardzo polecam!
Natomiast dla tych, którzy dobrze się znają z prozą pani Grocholi powiem krótko: to już było. Znacie te historie doskonale z poprzednich książek. Nie powalają na kolana.
Ja należę do tych drugich, więc cieszę się, że nie kupiłam, tylko wypożyczyłam :)

Anka