Wiersze

Czytelnik
1965-01-01
1965-01-01
Adam Mickiewicz wiersz poezja polska

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Zbiór wierszy i poematów Adama Mickiewicza. Tomik składa się z następujących części: okres wileńsko- kowieński ( w skład którego wchodzą obecne w tym zbiorze, moje ulubione, "Ballady i Romanse"),okres rosyjski, okres emigracyjny, wiersze okolicznościowe z okresu filomackiego, wiersze o niepewnej autentyczności autorstwa lub tekstu.
Jedni wolą Mickiewicza, drudzy Słowackiego. Ja należę do tych, którzy pierwszeństwo przyznają Mickiewiczowi. Moim zdaniem żaden liryk, epik, czy dramaturg w Polsce nigdy nie umiał tak tworzyć. Zarówno pod względem formalnym jak i treściowym ta poezja to mistrzostwo

Jedni wolą Mickiewicza, drudzy...

Mam problem z ocenianiem krótkich form na portalu LC takich jak utwory wierszowane, pieśni, opowiadania, bajki i baśnie dla dzieci, bo jak to oceniać? Wszystko z osobna? Wtedy moja lista przeczytanych "książek" będzie iście gargantuicznych rozmiarów i będzie wypaczać faktyczne moje sympatie i dokonania literackie.

Niech więc to będzie ocena niejako zbiorcza dla wszystkich najważniejszych krótkich wierszowanych form słowiańskiego barda. W mojej pamięci najlepiej pamiętam "Redutę Ordona", za której interpretację w szkole kiedyś dostałem stopień celujący (tak, zainspirowałem się w tej kwestii "Syzyfowymi pracami") oraz pierwszy głośny utwór Mickiewicza ("Oda do młodości").

Niech więc to będzie ocena niejako zbiorcza dla wszystkich...

Uwielbiam wiersze Mickiewicza :) :)

Uwielbiam wiersze Mickiewicza :) :)

Ponadczasowa, piękna poezja.

Ponadczasowa, piękna poezja.

Poezja wspaniała. Ale to konkretne wydanie koszmarne - rozpadało się w rękach.

Poezja wspaniała. Ale to konkretne wydanie koszmarne - rozpadało się w rękach.

Klasyka poezji. Poziom światowy. Do wierszy Adama Mickiewicza wracam często. Dlaczego? Po co? Są ponadczasowe, piękne i za każdym razem okrywam w nich coś nowego.
Który z wierszy zawarty w tej książce mógłbym uznać za ulubiony lub najlepszy? Na tak postawione pytanie nie mogę udzielić odpowiedzi. Jest ich tyle... Są tak różnorodne... Te wiesze są ciągle żywe, skrzą się coraz to nowymi barwami i do tego każdy z osobna tak niezwykle wyjątkowy. Każdy ma swój charakter i klimat. Zbiory "Ballady i romanse", "Sonety Krymskie" i inne tu zawarte wiersze: znakomite po prostu. Tyle dobrej poezji w jednej książce!
Jaką ocenę dać książce z takimi perłami literatury pięknej? Tylko wysoką, a nawet bardzo wysoką. Kto nie czytał wierszy Mickiewicza, koniecznie powinien to zrobić. Wiersze jego miały ogromny wpływ na literaturę polską. Oprócz znaczenia historycznego są to po prostu znakomite i niesamowicie ciekawe, jaśniejące wciąż brylanty naszej poezji. Można je czytać wielokrotnie. Chyba nie znudzą mi się nigdy. Książka cudna a większość wierszy w niej zawartych jest genialnych.

coś jednak ze szkoły zostaje....
a ja mam jeszcze sentyment do wiersza "Powrót taty" ballada.
Pamiętam jak miałam naście lat i okres fascynacji wierszem mój tata powiedział mi na pamięć wiersz właśnie "Powrót taty" cały !!!
pewnie ,że nie które słowa trochę przekręcił ale on uczył się go w szkole podstawowej i pamiętam ,że takie wrażenie na mnie to zrobiło.
Próbowałam się nauczyć nic z tego do dzisiaj tylko skrawki pamiętam
alle bardzo go lubię

coś jednak ze szkoły zostaje....
a ja mam jeszcze sentyment do wiersza "Powrót taty" ballada.
Próbowałam się...

Każdy wiersz to arcydzieło!

Każdy wiersz to arcydzieło!

Przeczytane:

- Sonety Krymskie (15 utworów),
- Utwory z Okresu Krymskiego (7 utworów),
- Poezje Okresu Rzymsko-Drezdeńskiego (10 utworów),
- Poezje Okresu Parysko-Lozańskiego (11 utworów),
- Liryki Lozańskie (12 utworów).

Żródło: http://literat.ug.edu.pl/amwiersz/

- Sonety Krymskie (15 utworów),
- Utwory z Okresu Krymskiego (7 utworów),
- Poezje Okresu Rzymsko-Drezdeńskiego (10 utworów),
-...

Przeczytane po części. Do dziś wracam.

Przeczytane po części. Do dziś wracam.

• Poezja
  • Lektury