historia
Damian

Twórcą "Niezbędnika historycznego lewicy" jest Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Szef Centrum Tomasz Kalita ocenił, że "Niezbędnik" to nowa broń "w walce o prawdę historyczną". Według niego nadszedł czas przywrócenia równowagi historycznej, w której "prawda znaczyłaby w końcu prawdę, a kłamstwo zostałoby nazwane po imieniu".

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Huncwotcool | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Zastanawia mnie po co polska lewica wciąż sięga po PRL-owskie mity. Pokolenie "starych komuchów" przecież się wykrusza a młodych, zainteresowanych historią ludzi ciężko będzie nabrać na tak oczywiste przekłamania. Poparcie SLD dla tego projektu i wypowiedzi jego czołowych polityków to strzelanie sobie w stopę.
Przede wszystkim ze względu na objętość "Niezbędnika" (toż to wygląda jak propagandowe gensekowskie dziełko). Nie da się w takich ramach rzetelnie przedstawić nawet niewielkich okresów historycznych a co już mówić o prawie 100 latach o których jest tu mowa.
Mało tego, autorzy traktują czytelnika jak tępaka bo czym innym usprawiedliwić taką skrótowość w opisie wielu z podstawowych pojęć (i to nie ja decyduję za autorów co jest ważniejsze a co mniej ważne- główne hasła są przecież wymienione na okładce). Aż dziw, że autorzy nie posunęli się do skrócenia książki do formy obrazkowej opowieści.
Od oficjalnego wydawnictwa danej opcji politycznej nie wymagam cudów i szczególnej...

Krystian P | 2016-03-13

Makabra. Kolejni wyznawcy najbardziej niebezpiecznej-okrutnej religii na świecie, Państwizmu.

Spacerolog | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Trololo-ideolo - w ten, równie inteligentny i przemyślany jak treść tej publikacji, sposób należy opisać zawarte treści. Serwis na którym publikuję moją opinię uniemożliwia wystawiania ocen ujemnych. A w tym przypadku powinien. Treść jest uproszczona do poziomu, który nie nadaje się nawet do pierwszych klas szkoły podstawowej. Jednak nie dziwię się temu, skoro wśród twórców jest taki orzeł jak towarzysz Piotr Szumlewicz, który publicznie głosi takie bzdury jak chociażby twierdzenie, że po 1989 roku Adam Michnik stał się obrońcą interesów Kościoła Katolickiego.
Poza tym partia, której staraniem opublikowano tą rzecz nie ma podstaw, by rościć sobie prawa, by odwoływać się do tradycji polskiej socjaldemokracji sprzed II wojny światowej. Towarzysze przemilczeli fakt, że są przepoczwarzoną formą PZPR, która legitymowała swoją władzę czołgami Armii Czerwonej; sfałszowanymi wyborami 1946 roku oraz referendum z roku następnego. Swoją drogą to bezczelność niesamowita, by przemilczeć fakt...

Damian | 2013-05-14
Przeczytana: 12 maja 2013

Dno i 5 metrów mułu. Książka jest skrajnie nieobiektywna, fakty są pokazywane wybiórczo, oczywiste zaniedbania lewicy zwalane są zaś na "przechodzenie na pozycje prawicowe". Autorzy najpierw aprobują zamach stanu (Maj 1926), natomiast kilkanaście stron później zdecydowanie piętnują takie zachowanie (Hiszpania Franco). Podwójne standardy to na tych 64 stronach standard, obraza intelektualna dla myślących ludzi.

PS Po co na 64 stronach aż 2 o prawach wyborczych kobiet?!?!?!?!?!?!?

Antagonista Esklaważu | 2015-12-12

Cienka ta czerwona książeczka.

Fox Mulder | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, Eseistyka
Przeczytana: 18 maja 2013

Właściwie nie jest źle, choć niektóre hasła są dyskusyjne. Dobrze odbarwić trochę III RP jako źródło nieudanych "reform" i wybielić PRL jako w połowie udany projekt nowoczesności. Mam nadzieję że po głosach w mediach drugie wydanie będzie znacznie lepsze.

Cor_Aisling | 2018-01-02
Tomasz | 2016-12-22