Rytuał ciemności

Cykl: Zbrodnia i Wtajemniczenie (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
Le Rituel de l’ombre
joly_fh

Rzym. W czasie przyjęcia w Ambasadzie Francji archiwistka Loży Wielkiego Wschodu zostaje zamordowana zgodnie z rytuałem nawiązującym do śmierci Hirama, legendarnego założyciela wolnomularstwa. Podobny los spotyka w Jerozolimie archeologa, któremu przyniesiono do zbadania dziwny kamień z wyrytym napisem zawierającym tajemnicze słowo. Komisarz Antoine Marcas i współpracująca z nim Jade Zewinski muszą stawić czoła zabójcom nazistowskiej organizacji, Towarzystwa Thule, nieprzejednanego wroga masonerii. Sześćdziesiąt lat po upadku III Rzeszy wolnomularskie archiwa zrabowane przez Niemców w 1940 roku nadal doprowadzają do rozlewu krwi. Jaki odwieczny sekret skrywają pożółkłe karty dokumentów?

źródło opisu: Książnica, 2013

źródło okładki: google

Heisenberg | 2016-04-09

Dość ciekawe połączenie sensacji z kryminałem, z masonerią w roli głównej.

kjakksiazka | 2014-01-20

Jeśli chodzi o całość powieści, momentami miałam problem zrozumieć treść, ale gdy zagłębiałam się w kolejne wątki, wszystko zostało jasno objaśnione i nie było powodów do zniechęcania się. Akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach, autorzy umiejętnie przeplatają jeden wątek z drugim, technicznie jak najbardziej udany zabieg. Odnosząc się do bohaterów, profesjonaliści, z umysłami nie należącymi do pospolitych.

czytaj więcej: http://kjakksiazka.blogspot.com/2014/01/recenzja-eric-giacometti-jacques-ravenn.html

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

1945 rok... II Wojna Światowa zbliża się do końca. Francois Le Guermand, francuz pracujący dla nazistowskich Niemiec ma za zadanie przewieść tajemnicze skrzynie do bezpiecznej kryjówki. Nie wie, że operacja skazana jest na niepowodzenie, gdyż po nie długim czasie od wyjazdu konwój wpada na rosyjski zwiad. Le Guermand jako dowodzący całą akcją jest zdesperowany, chce wiedzieć za co ma zginąć więc otwiera jedną ze skrzyń. Zdziwiony odkrywa, że w środku są dokumenty dotyczące masonerii.

Jest to opowieść o niezwykłym kamieniu z tewy, na którym wyryte są tajemnicze inskrypcje. W czasach współczesnych badający ten przypadek izraelski archeolog zostaje zamordowany, a kamień skradziony. W tym samym czasie w ambasadzie francuskiej we Włoszech życie traci młoda archiwistka, która miała się wkrótce spotkać z owym zamordowanym archeologiem. Co ciekawe, obie ofiary należały do loży masońskiej. Śledztwo trafia w ręce Antoine`a Marcasa - również masona, który odkrywa powiązania zabójców z Thule,...

OkiemMK | 2013-11-18

W Rytuale Ciemności zderzają się ze sobą dwie niezwykłe i tajemnicze siły: Masoneria oraz Towarzystwo Thule. Archiwistka Loży Wielkiego Wschodu Francji - Sophie zostaje zamordowana podczas przyjęcia w francuskiej ambasadzie. Podobny los spotyka innego członka masonerii - Marka - archeologa pracującego w Jerozolimie, gdzie prowadził badanie nad tajemniczą inskrypcją wyrytą na kamieniu. Obie ofiary zostały zamordowane w sposób nawiązujący do śmierci Hirima - legendarnego założyciela wolnomularstwa - budowniczego świątyni Salomona, który nie chciał zdradzić tajemnicy architektonicznej budowli i otrzymał 3 uderzenia: w ramię, kark i czoło. Komisarz i jednocześnie wolnomularz Antoine Marcas oraz szefowa ochrony ambasady Jade rozpoczynają wyścig z czasem i poszukując osób odpowiedzialnych za te zbrodnie trafiają na zabójców należących to tajemniczego Thule Gesellschaft - najgroźniejszego wroga masonerii jeszcze z czasów II wojny światowej. Wolnomularskie archiwa zrabowane przez III...

PUMA | 2017-08-21

Rewelacyjny thriller masoński "Rytuał ciemności" - dwóch przyjaciół Erica Giacometti i piszącego pod pseudonimem Jaquesa Ravenne. Błyskawicznie tocząca się akcja przenosi nas nie tylko w różne miejsca (z Niemiec, Włoch i Izraela, poprzez Holandię, Chorwację do Francji), gdzie spotykają się losy bohaterów, ale też w historyczne wydarzenia aż do współczesności. Trup ściele się gęsto, ale też niezwykle ciekawe życiorysy i wiara w różnorodne cele bohaterów, sprawia, że czytając, podświadomie czy też świadomie - sympatyzujemy z głównymi bohaterami: Jade Zewiński (agentką, której zabito przyjaciółkę) i Antoine Marcas`em (komisarzem policji i zarazem mistrzem jednej z francuskich lóż masońskich) . Wspaniale rozpracowana fabuła, przenosi nas nie tylko w różne miejsca i czasy, ale również w sferę wierzeń, rytuałów, zagadek, tajemnic, symboli, emocji i ... budzących się uczuć. Książka, od której nie można się oderwać.

Shetani | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

„Wyrzuć masona drzwiami, a wejdzie oknem.”

Macie pojęcie, kim są wolnomularze? Zawsze uważałam, że są to tajemne stowarzyszenia, o których wiedza jest zakazana i dociera tylko do wybranych osób. Byłam wręcz przekonana, że o tym temacie nie mówi się głośno. Podobnie jak o kilku innych… a co się okazuje? Że na rynku wydawniczym pojawiła się książka, która porusza motyw wolnomularstwa. Właściwie, wydawałoby się, że to całkiem naturalne – kolejna fikcja literacka. Jednak tutaj jest haczyk – to nie fikcja. Takie stowarzyszenia istnieją od zawsze.

We francuskiej ambasadzie w Rzymie trwa przyjęcie. Wszyscy znakomicie się bawią, śmieją i rozmawiają. Wszyscy, poza jedną osobą. Bo ona leży martwa i już nigdy się nie uśmiechnie. Okazuje się, że ofiara należała do Loży Wielkiego Wschodu, a zamordowano ją zgodnie z rytuałem nawiązującym do śmierci Hirama – założyciela wolnomularstwa. Przyjaciółka ofiary – Jade Zewinski – oraz mason, który pracuje jako komisarz – Antoine Marcas – rozpoczynają...

Alex | 2015-02-15
Przeczytana: 05 lutego 2015

Teorie spiskowe rodzą się łatwo, a ich żywot bywa nadzwyczaj długi. Wystarczy niewyjaśniona do końca sytuacja, zbieg okoliczności lub cień tajemnicy i zaczynają powstawać plotki, pomówienia oraz nieufność wobec wszystkiego co wydaje się inne. Na gruncie niepewności raz zasiane ziarno podejrzeń rozwija się nadzwyczaj bujnie, chociaż najczęściej jest lekceważone i dostrzegane dopiero w momencie kiedy wydaje owoce o smaku nienawiści i gniewu.

W krótkim okresie czasu zostaje zamordowanych dwoje naukowców - doświadczony i uznany archeolog oraz młoda historyczka. Zbrodnie na pierwszy rzut oka mają tylko jeden punkt wspólny - sposób odebrania życia. W Rzymie i Jerozolimie ktoś odwzorował starożytny rytuał by odebrać życie mężczyźnie i kobiecie, dlaczego właśnie oni zostali ofiarami i co chcieli zabójcy przekazać postronnym? Antoine Marcas wie co oznacza niezwykły sposób dokonania mordów, lecz powód nie jest już dla niego tak oczywisty. Jade Zewinski zależy przede wszystkim na ujęciu...

apache_server | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Ciekawa akcja ale zakończenie fatalne. Niepasujące do całości. Wymienionych jest dwóch autorów. Zakończenie wygląda jakby pisał ktoś trzeci. Niektóre wydarzenia są nierealne. Niepokojący jest fakt, że autorzy próbują wybielać masonerię, twierdzą, że jest za dużo mitów na ich temat. Jednak uważny czytelnik przekona się, że podsycają te mity. Kipi zawoalowaną nienawiścią do chrześcijaństwa a zwłaszcza do katolicyzmu. Żelazna dziewica w chorwackim kościele jako narzędzie tortur brzmi jak bluźnierstwo wobec analogii do Maryi Dziewicy. Skąd się wzięły tylko 3 stopnie wtajemniczenia? Gdzie reszta? Masoneria Memphis-Misraim ma się dobrze i nie jest marginalna.

Felicja | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Nic nowatorskiego - historia o masonach poruszająca ich prześladowania w przeszłości i zaznaczająca obecnie znacznie mniejsze wpływy niż sądzi większość ludzi.
Pierwsza połowa książki to opisy polityczne i historyczne, w drugiej coś zaczyna się dziać, jednak ma się wrażenie, że dochodzi do zmęczenia materiału, przez co nawet interesujące zakończenie traci swój potencjał.
Mimo wszystko całość wydaję się czymś w rodzaju współczesnej baśni ukazującej walkę dobra ze złem, heroiczną wiarę do samego końca i przypominającą, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Szkoda tylko, że całość strasznie schematyczna i przewidywalna.

Anna833 | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018