Ciemno czyli Jasno

Niecałe
religia
typ
papier
8,08 (24 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Zbiór poruszających wywiadów Marcina Jakimowicza opublikowanych na łamach "Gościa Niedzielnego" w latach 2008-2013 „Gdy miałem 13 lat, w wypadku straciłem rękę i nogę. Ale to nie był najtragiczniejszy moment w moim życiu. Kiedy miałem siedem lat, spłonął nasz dom w Malborku. Rodzice, ja, dwie moje siostry i brat staliśmy i patrzyliśmy, jak tracimy wszystko. Rok później utopił się mój młodszy...

„Gdy miałem 13 lat, w wypadku straciłem rękę i nogę. Ale to nie był najtragiczniejszy moment w moim życiu. Kiedy miałem siedem lat, spłonął nasz dom w Malborku. Rodzice, ja, dwie moje siostry i brat staliśmy i patrzyliśmy, jak tracimy wszystko. Rok później utopił się mój młodszy brat, Piotruś” – taki scenariusz opowiedział mi Jasiek Mela. Prawdziwe trzęsienie ziemi. Zapytałem go, jak wyjść spod takich gruzów – pisze Marcin Jakimowicz, autor książki „Ciemno, czyli jasno”, we wstępie do jednego z wywiadów. To zbiór poruszających 25 rozmów „na śmierć i życie”.

W książce m.in.:

Uwielbiana we Włoszech była modelka Anna Golędzinowska mówi szczerze o piekle show biznesu, którego doświadczyła na własnej skórze.

Najbardziej znany polski mim Ireneusz Krosny udowadnia, że oprócz niemych skeczy, ma też wiele do powiedzenia.

Jadwiga Basińska i Jacek Borusiński z kabaretu Mumio otwarcie opowiadają o swoich słabościach i doświadczeniu mocy.

O bandyckiej duszy opowiada Lech Dyblik, aktor znany z „Pokłosia”. „Róży”, „Domu złego”

O. Leon Knabit mówi o tym, jak tynieccy mnisi przygotowują się na koniec świata.

A kompozytor Michał Lorenc tłumaczy, dlaczego denerwuje się, gdy słyszy, że „chrześcijaństwo jest normą”.

Egzorcysta ks. Leszek Misiarczyk odpowiada na pytanie, czy warto liczyć demony siedzące na tabletce homeopatycznej i dlaczego złe duchy nie znają się na żartach.

A o. Jacques Verlinde, prawie doktor fizyki i chemii, dawny pasjonat i praktyk wschodnich szkół medytacji transcendentalnych, mówi o tym, czy prostytutki znajdą się w niebie.

źródło opisu: http://www.niecale.pl/pl/product/marcin-jakimowicz-ciemno-czyli-jasno

źródło okładki: http://www.niecale.pl/pl/product/marcin-jakimowicz-ciemno-czyli-jasno

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Herbi | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Z czystym sumieniem daję 10, bo w swojej kategorii, czyli wywiadu, a konkretnie wywiadu ukierunkowanego na tematy związane z wiarą, ta książka jest mistrzostwem świata. Marcin Jakimowicz to świetny wywiadowca. Dał mi się poznać (i nie tylko mi) jakiś czas temu jako autor książeczki "Radykalni" - wywiadów przeprowadzonych z nawróconymi muzykami rockowymi (m.in. z Tomkiem Budzyńskim i Darkiem Malejonkiem).

Teraz spektrum rozmówców znacznie wykracza poza świat muzyki rockowej (chociaż pojawia się wywiad z Litzą, którego wypowiedzi zabrakło w "Radykalnych"). A pośród nich takie osoby, jak najsłynniejszy mim III RP - Ireneusz Krosny, zdobywca dwóch biegunów - Jan Mela, dwie trzecie kabaretu Mumio, czyli Jadwiga Basińska i Jacek Borusiński, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów filmowych - Michał Lorenc. I wielu, wielu innych.

Spośród duchownych, których też jest tu sporo, należy wspomnieć o znanym chyba każdemu benedyktynie - o. Leonie Knabicie, czy bp. Grzegorzu Rysiu,...

justi | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Świadectwa normalnych ludzi, nie nawiedzonych czy duchownych, są bardziej przekonujące niż wszystkie kazania. Tacy mądrzy ludzie żyją wśród nas, a my nawet o tym nie wiemy... Oni pokazują nam, że można żyć alternatywą do tego, co narzuca nam zwariowany świat, nie dający chwili na refleksję o tym, że pędzi donikąd. Kiedy Bóg zaprasza do współpracy, więcej daje niż żąda, a bonusem jest wewnętrzny pokój i radość.

Johnnypik | 2014-11-06

Książka inspirująca, budząca nadzieję - rewelacja! Nie nudzi się ani na chwilę.

Vitis | 2015-03-14

Kalendarium literackie
  • Kevin J. Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Leia z bliźniętami czekała na jednym z najwyżej położonych lądowisk, aż Pogromca Słońc i "Tysiącletni Sokół" skrzydło w skrzydło opadną na platformę. Han przeszedł przez właz Pogromcy i zaczął schodzić po drabince, ale zanim zdążył postawić nogę na płycie, Leia podbiegła i porwała go w objęcia. - Ci... pokaż więcej
  • Khady Sylla
    52. rocznica
  • Dubravka Ugrešić
    66. rocznica
    urodzin
    Pogodzić się, ugodzić, przestać marzyć, to może najważniejsze, przestać śnić, odnowić przyjaźnie, poszerzyć krąg zainteresowań, znaleźć sobie hobby, włazić raz w tygodniu na górę Sljeme, zapisać się na nowo do czytelni amerykańskiej, uczyć się jakiegoś języka, zimą jeździć na narty, latem nad morze,... pokaż więcej
  • Lucyna Legut
    89. rocznica
    Kłopoty są dla ludzi.
  • Shūsaku Endō
    92. rocznica
    urodzin
    Jeśli Mitsu nauczyła mnie czegoś , to chyba tego, że gdy ktoś chociaż raz jeden przejdzie przez nasze życie, pozostawia w nim ślad, którego nie można zatrzeć.
  • Nigel Cawthorne
    64. rocznica
    urodzin
    Szkoda, że nie urodziłem się pedałem. Wy, kobiety, jesteście trucizną. - John Barrymore
  • Michael Jackson
    73. rocznica
  • Krzysztof Pieczyński
    58. rocznica
    urodzin
    Nie patrzymy wstecz z powodu czasu, który minął bezpowrotnie. Patrzymy wstecz, gdyż tam zdarzyło nam się kochać. Z przeszłości pamiętamy ten stan upojenia, bez którego żyjemy od lat, wyglądając końca tej drogi jak cudu, który ma nas przywrócić na łono miłości. Wszystko nam jedno, jaką miarą będziemy... pokaż więcej
  • Stanisław Lem
    9. rocznica
    śmierci
    Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...
  • Dick Giordano
    5. rocznica