Ciemno czyli Jasno

Wydawnictwo: Niecałe
religia

Zbiór poruszających wywiadów Marcina Jakimowicza opublikowanych na łamach "Gościa Niedzielnego" w latach 2008-2013 „Gdy miałem 13 lat, w wypadku straciłem rękę i nogę. Ale to nie był najtragiczniejszy moment w moim życiu. Kiedy miałem siedem lat, spłonął nasz dom w Malborku. Rodzice, ja, dwie moje siostry i brat staliśmy i patrzyliśmy, jak tracimy wszystko. Rok później utopił się mój młodszy...

„Gdy miałem 13 lat, w wypadku straciłem rękę i nogę. Ale to nie był najtragiczniejszy moment w moim życiu. Kiedy miałem siedem lat, spłonął nasz dom w Malborku. Rodzice, ja, dwie moje siostry i brat staliśmy i patrzyliśmy, jak tracimy wszystko. Rok później utopił się mój młodszy brat, Piotruś” – taki scenariusz opowiedział mi Jasiek Mela. Prawdziwe trzęsienie ziemi. Zapytałem go, jak wyjść spod takich gruzów – pisze Marcin Jakimowicz, autor książki „Ciemno, czyli jasno”, we wstępie do jednego z wywiadów. To zbiór poruszających 25 rozmów „na śmierć i życie”.

W książce m.in.:

Uwielbiana we Włoszech była modelka Anna Golędzinowska mówi szczerze o piekle show biznesu, którego doświadczyła na własnej skórze.

Najbardziej znany polski mim Ireneusz Krosny udowadnia, że oprócz niemych skeczy, ma też wiele do powiedzenia.

Jadwiga Basińska i Jacek Borusiński z kabaretu Mumio otwarcie opowiadają o swoich słabościach i doświadczeniu mocy.

O bandyckiej duszy opowiada Lech Dyblik, aktor znany z „Pokłosia”. „Róży”, „Domu złego”

O. Leon Knabit mówi o tym, jak tynieccy mnisi przygotowują się na koniec świata.

A kompozytor Michał Lorenc tłumaczy, dlaczego denerwuje się, gdy słyszy, że „chrześcijaństwo jest normą”.

Egzorcysta ks. Leszek Misiarczyk odpowiada na pytanie, czy warto liczyć demony siedzące na tabletce homeopatycznej i dlaczego złe duchy nie znają się na żartach.

A o. Jacques Verlinde, prawie doktor fizyki i chemii, dawny pasjonat i praktyk wschodnich szkół medytacji transcendentalnych, mówi o tym, czy prostytutki znajdą się w niebie.

źródło opisu: http://www.niecale.pl/pl/product/marcin-jakimowicz-ciemno-czyli-jasno

źródło okładki: http://www.niecale.pl/pl/product/marcin-jakimowicz-ciemno-czyli-jasno

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2016-05-05

Ważna książka, wracam do niej często. Czytam całość lub wybrane rozmowy. Zawsze znajdę coś nowego, nową inspirację, pociechę, zdanie, które nie opuszcza mnie tygodniami. Mądrość, prostota, drogowskazy. Dla poszukujących Pana B., ale i dla tych, którzy nigdy w Niego nie zwątpili. Zachęcam:)

Herbi | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Z czystym sumieniem daję 10, bo w swojej kategorii, czyli wywiadu, a konkretnie wywiadu ukierunkowanego na tematy związane z wiarą, ta książka jest mistrzostwem świata. Marcin Jakimowicz to świetny wywiadowca. Dał mi się poznać (i nie tylko mi) jakiś czas temu jako autor książeczki "Radykalni" - wywiadów przeprowadzonych z nawróconymi muzykami rockowymi (m.in. z Tomkiem Budzyńskim i Darkiem Malejonkiem).

Teraz spektrum rozmówców znacznie wykracza poza świat muzyki rockowej (chociaż pojawia się wywiad z Litzą, którego wypowiedzi zabrakło w "Radykalnych"). A pośród nich takie osoby, jak najsłynniejszy mim III RP - Ireneusz Krosny, zdobywca dwóch biegunów - Jan Mela, dwie trzecie kabaretu Mumio, czyli Jadwiga Basińska i Jacek Borusiński, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów filmowych - Michał Lorenc. I wielu, wielu innych.

Spośród duchownych, których też jest tu sporo, należy wspomnieć o znanym chyba każdemu benedyktynie - o. Leonie Knabicie, czy bp. Grzegorzu Rysiu,...

justi | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Świadectwa normalnych ludzi, nie nawiedzonych czy duchownych, są bardziej przekonujące niż wszystkie kazania. Tacy mądrzy ludzie żyją wśród nas, a my nawet o tym nie wiemy... Oni pokazują nam, że można żyć alternatywą do tego, co narzuca nam zwariowany świat, nie dający chwili na refleksję o tym, że pędzi donikąd. Kiedy Bóg zaprasza do współpracy, więcej daje niż żąda, a bonusem jest wewnętrzny pokój i radość.

RyBy RyBy | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Natknąwszy się na tę książkę, która jest zbiorem wywiadzików ze znanymi lub mniej znanymi ludzi pomyślałem ni mniej, ni więcej - zwykły zbiór wywiadzików :)
Jednak książka ma w sobie "coś". Jest tu dużo światła (wręcz ŚWIATŁA) - wylewa się ono z opisów historii życia ludzi lub z odpowiadania na pytania uniwersalne.

Nie ma tu zbytniego "księżowania", opowiadania o Bogu językiem zakazów i nakazów. Nie, nie - tu widać tylko Dobro, Miłość, Przebaczenie, Światło, Nadzieję, czyli wszystkie przymioty chrześcijańskiego Boga, obecnego w Kościele i w życiu ludzi, którzy zgodzili się coś powiedzieć.

"Ciemności nie wyrzuca się przez okno wiadrem, ale włącza się światło pstryczkiem..."

Chcesz zaczerpnąć Prawdy? Jeśli jesteś na bakier z przykazaniami lub zawadzają Ci one - polecam tę książkę! :) I wszystkim innym także
Jestem zachwycony.

Beata | 2015-05-19
Na półkach: Posiadam, Religia, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2015

Świetna książka, wielu rozmówców, przez co mamy niesamowitą różnorodność i każdy czytający ma szansę trafić na zdanie, które skierowane jest właśnie do niego. Wywiady są ciekawe, dynamiczne, poruszają wiele tematów i często są mocnym świadectwem.

żaba | 2016-08-29

Rewelacyjne wywiady, pokazujące, z jak różnej perspektywy pokazuje nam się Pan. Pozwalają zastanowić się nad naszym codziennym przeżywanie wiary i ukazują różne oblicza Boga.

Johnnypik | 2014-11-06

Książka inspirująca, budząca nadzieję - rewelacja! Nie nudzi się ani na chwilę.

Aga P-nik | 2016-01-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Bardzo wartościowa i "mocna" lektura.

gosienica | 2016-03-04
Bosman | 2016-02-20