Charakter a erotyka t.2

Sigmund Freud Wydawnictwo: poradniki
poradniki
1996-01-01
1996-01-01

Charakter a erotyka jest II Tomem dzieł Zygmunta Freuda.

Jest to tom dość nierówny. Tom który momentami jest wręcz wybitny, ale także Tom który jest zwyczajnie przeciętny i może zniechęcać czytelnika. Freud porusza w nim bardzo ważną kwestię jaką jest homoseksualizm, podczas której jednoznacznie udziela odpowiedzi na pytanie jak to z homoseksualizmem i ludzką orientacją jest. To jest świetne! Porusza też kwestię przyczynku do wiedzy o powstawaniu perwersji seksualnych, podczas której skupia się na wczesnym dzieciństwie, podczas której ma wystąpić w przypadku osób chorób fantazja dotycząca bicia dzieci. Niewykluczone że u osób chorych może taki mechanizm występować ale Freud pisze o tym tak chaotycznie że bardzo ciężko się to czyta. Co ciekawe te dwa działy homoseksualizm i fantazjowanie na temat bicia dzieci u osób chorych następują po sobie, tym bardziej można dostrzec tę nierówność.

Tak się składa że podczas czytania tej książki w tym samym okresie oglądałem 13 powodów. Jest to o tyle istotne że ta książka jak i film 13 powodów zmusza do takiej refleksji aby nie kategoryzować ludzi. Aby spróbować ich lepiej poznać. Ich problemy, życie osobiste, aby pokazać im że nie są sami i nie robić wielkiej sensacji z tego czy ktoś jest homo, bi, hetero a także żeby nikogo nie oceniać, tylko przede wszystkim zacząć rozmawiać z ludźmi. Przypadki które opisuje Freud są potwierdzeniem tego że takie działania są skuteczne, serial 13 powodów także.

Co do książki zdecydowanie 8/10. Trochę te nierówności, zaniżają ocenę tej książki, nie zmienia to faktu że jest rewelacyjna.

Charakter a erotyka jest II Tomem dzieł Zygmunta Freuda.

• Dyplomy/prace/artykuły/referaty
  • Psychoanaliza
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  • Psychologia
  • Psychologia i Filozofia