Polityka zagraniczna III Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Scholar
masaii

Pierwsza autorska praca na temat polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku. Roman Kuźniar koncentruje się na głównych wyzwaniach tego okresu: odzyskaniu suwerenności i zapewnieniu solidnych podstaw bezpieczeństwa oraz rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Sukcesy na tych polach przywróciły Rzeczypospolitej swobodę działania na scenie międzynarodowej. Autor łączy systematyczny wykład...

Autor łączy systematyczny wykład polityki zagranicznej z krytycznym komentarzem, który odnosi się zwłaszcza do ostatnich lat polskich zmagań z ,,nieszczęsnym darem wolności”.

źródło opisu: scholar.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krzysztof1993 | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Zastanawiałem się, jaką formę obierze praca o polityce zagranicznej, na której nie zdążył jeszcze w istocie osiąść kurz. Wydawałoby się, że w pierwszej kolejności należałoby zapoznać się z sylwetką autora. Częstokroć pozwala to na wstępie przypuszczać, jak zostaną zaprezentowane rozmaite aspekty. Co wiadomo zatem o profesorze Kuźniarze? Był współpracownikiem ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego, który zarejestrowany został jako TW „Kosk”, o czym pan profesor nie raczył wspomnieć, a przecież takie zależności mogły determinować wybory ministra, nieprawdaż? Z wielkim entuzjazmem natomiast – graniczącym niemal z orgazmem – wspomina swojego przełożonego, a sądząc po lekturze można odnieść wrażenie, że profesor Skubiszewski w swojej posłudze wystrzegał się jakichkolwiek błędów. W zasadzie Santo Subito.

Kres pracy w MSZ profesora Kużniara pozwala zrozumieć końcowy obraz książki. Czas dymisji przypadł w momencie piastowania funkcji premiera przez Jarosława...