Archiwum Narodowej Demokracji

Wydawnictwo: Myśl Polska
literatura faktu
masaii

"W tomie niniejszym chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka po raz pierwszy publikowanych dokumentów: list Władysława Studnickiego do Romana Dmowskiego z 1919 roku, list Władysława Jaworskiego do Tadeusza Bieleckiego, prezesa SN na Uchodźstwie, z 1966 roku czy też na opinię Tadeusza Bieleckiego ws. Adama Doboszyńskiego. Ponadto publikujemy fragmenty dwóch dzienników - Jana Dobraczyńskiego z lat 1945-1945 oraz Józefa Wójcika, działacza Stowarzyszenia PAX, z lat 1976-1978. Zwłaszcza ten ostatni jest kapitalnym źródłem do poznania ostatnich lat życia Bolesława Piaseckiego, twórcy RNR-Falanga, a po wojnie PAX-u. Zwracamy też uwagę na niezwykle cenne opracowania naukowe, w tym na fragment pracy doktorskiej Ilony Zaleskiej na temat relacji ND i Kościoła katolickiego przed 1918 rokiem oraz rewelacyjne opracowanie dr. Jolanty Niklewskiej poświęcone kobietom w życiu Romana Dmowskiego w latach 1915-1920. Ten ostatni został oparty na unikatowym materiale źródłowym znajdującym się w Archiwum Romana Dmowskiego przechowywanym w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ogromny ciężar gatunkowy ma także studium Macieja Motasa na temat stosunku emigracyjnego Stronnictwa Narodowego do stanu wojennego w Polsce wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku".

Fragment Wstępu

masaii | 2013-05-07