Komunikacja terapeutyczna

Oficyna Wydawnicza Impuls
2013-01-01
2013-01-01
9788378502036
komunikacja psychologia socjologia terapia pedagogika wychowanie rozwój

Nieustannie trwają prace badawcze zmierzające do ustalenia, co oprócz zwykłej wizualności zawiera w sobie ekspresja mimiczna, gest, ułożenie ciała itd. Jest to o tyle ważne, że wiedza o „mowie ciała” jest bardzo istotna dla usprawniania i doskonalenia jakości oraz skuteczności wzajemnego porozumiewania się. Znając bowiem znaczenie jak największej liczby przekazów pozasłownych z większą łatwością przyjdzie nam w odpowiedni sposób zareagować na wypowiedź rozmówcy; dokładniej i trafniej ocenić jego intencje czy wątpliwości, których wyrażenie przy pomocy słów jest znacznie utrudnione czy też całkowicie niemożliwe.

Ostatnio dostrzegalny jest wzrost zainteresowania niewerbalną komunikacją. Powstało wiele interesujących prac o znaczeniu i funkcjach zachowań niewerbalnych w biznesie, w pracy czy nawet w miłości. Brakuje natomiast prac o „mowie ciała” w terapii. Tymczasem umiejętność odczytywania przekazów pozasłownych jest wyjątkowo ważna dla praktyki terapeutycznej, i to z wielu powodów. Lukę tę doskonale wypełnia praca W. Sikorskiego.

z recenzji Prof. dr hab. Wojciecha J. Maliszewskiego

Autor z dużą znajomością rzeczy charakteryzuje znaczenie komunikacji niewerbalnej w procesie terapii, zwłaszcza w postępowaniu diagnostycznym i w relacji między terapeutą i pacjentem. Przy czym te walory są tu opisywane w sposób wyjątkowy, bo obejmujący zarówno czynniki specyficzne (proces samej terapii),jak i niespecyficzne (styl komunikowania się, empatia itp.). Zwłaszcza te drugie uzmysławiają Czytelnikowi, że są one tak samo ważne w procesie terapii, jak stosowanie szczegółowych procedur terapeutycznych; ściśle opracowanych metod, form i technik terapeutycznych. To kolejna zaleta recenzowanej pracy.

Autor, jak nikt z polskich badaczy (a być może nawet europejskich),dogłębnie, szczegółowo i precyzyjnie analizuje wpływ komunikacji niewerbalnej na jakość relacji terapeutycznej.

z recenzji prof. dr hab. Macieja Gitlinga

• Psychologia
  • Przeczytane dawno
  • Niedokończone
  • Kliniczna/terapie/osobowość

Dodaj cytat z książki Komunikacja terapeutyczna