Komunikacja terapeutyczna

Wydawnictwo: Impuls
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788378502036
popularnonaukowa

W książce opisano wpływ komunikacji i zachowań niewerbalnych na skuteczność terapii. W poszczególnych rozdziałach scharakteryzowano: istotę pozasłownej komunikacji terapeutycznej; znaczenie ekspresji mimicznej (języka twarzy) dla przebiegu terapii; walory kontaktu wzrokowego w interakcji terapeuta-pacjent; komunikację kinezyczną (sposoby gestykulacji), dotykową, proksemiczną (przestrzenną) i paralingwistyczną (głosową) w kontakcie terapeutycznym; zasady obserwacji zachowań niewerbalnych pacjenta; komunikację niespójną w teorii i praktyce terapeutycznej.

Terapia to wyjątkowy rodzaj kontaktu, w którym interakcje i informacje przekazywane niewerbalnie często mówią więcej o pacjencie niż wypowiadane przez niego słowa. Często tylko po zachowaniach pozasłownych terapeuta może poznać, kiedy pacjent przekazuje na przykład treść niezgodną z jego rzeczywistymi myślami, co ma olbrzymie znaczenie dla postawienia diagnozy i prowadzenia terapii. Jest to możliwe z uwagi na to, że mimika, gestykulacja, postawa ciała czy ton głosu, czyli tzw. parajęzyk, zawierają wiele informacji przesyłanych przede wszystkim kanałem emocjonalnym.

źródło opisu: http://impulsoficyna.com.pl

źródło okładki: http://impulsoficyna.com.pl

Nieustannie trwają prace badawcze zmierzające do ustalenia, co oprócz zwykłej wizualności zawiera w sobie ekspresja mimiczna, gest, ułożenie ciała itd. Jest to o tyle ważne, że wiedza o „mowie ciała” jest bardzo istotna dla usprawniania i doskonalenia jakości oraz skuteczności wzajemnego porozumiewania się. Znając bowiem znaczenie jak największej liczby przekazów pozasłownych z większą łatwością przyjdzie nam w odpowiedni sposób zareagować na wypowiedź rozmówcy; dokładniej i trafniej ocenić jego intencje czy wątpliwości, których wyrażenie przy pomocy słów jest znacznie utrudnione czy też całkowicie niemożliwe.

Ostatnio dostrzegalny jest wzrost zainteresowania niewerbalną komunikacją. Powstało wiele interesujących prac o znaczeniu i funkcjach zachowań niewerbalnych w biznesie, w pracy czy nawet w miłości. Brakuje natomiast prac o „mowie ciała” w terapii. Tymczasem umiejętność odczytywania przekazów pozasłownych jest wyjątkowo ważna dla praktyki terapeutycznej, i to z wielu powodów....