Hekate

Tom zawiera dramaty: - Dziewięćdziesiąty trzeci - Sprawa Dantona - Thermidor Dramaty dotyczą rewolucji francuskiej. Pierwszy z nich, jednoaktówka Dziewięćdziesiąty Trzeci, to fikcyjny romans między zdeklasowaną arystokratką a młodym działaczem jakobińskim. Największą sławę zdobyła sobie Sprawa Dantona, opowieść o walce pomiędzy stronnictwem popierającym Dantona, a zwolennikami Robespierre'a....

Tom zawiera dramaty:
- Dziewięćdziesiąty trzeci
- Sprawa Dantona
- Thermidor

Dramaty dotyczą rewolucji francuskiej.
Pierwszy z nich, jednoaktówka Dziewięćdziesiąty Trzeci, to fikcyjny romans między zdeklasowaną arystokratką a młodym działaczem jakobińskim. Największą sławę zdobyła sobie Sprawa Dantona, opowieść o walce pomiędzy stronnictwem popierającym Dantona, a zwolennikami Robespierre'a. Autorka przełamała tu starą konwencję literacko-historiograficzną, opowiadając się jednoznacznie po stronie Robespierre'a, ukazując jego ideowe racje i walcząc ze stereotypem krwawego tyrana. Dalszy ciąg tego dramatu miał stanowić Thermidor, kronika upadku jakobinów w lipcu 1794 r. Dramat ten pozostał jednak nieukończony.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82awa_Przybyszewska

źródło okładki: http://img13.allegroimg.pl/photos/oryginal/31/98/08/96/3198089625

WhatSheSaid | 2016-06-27
Aleksandra | 2014-08-26