Złodzieje Planet

Tłumaczenie: Michał Studniarek
Wydawnictwo: Drageus Publishing House
The Planet Thieves
Lukasz

Dwie cywilizacje. Jedna planeta. I wyścig o to, kto ukradnie ją wcześniej! Dwunastoletni Mason Stark i kilkunastu jego kolegów z Akademii Ziemskiego Dowództwa Kosmicznego odbywają krótki, rutynowy lot na pokładzie SS „Egipt”, by zaliczyć odpowiednią liczbę wylatanych w kosmosie godzin. Jednak wszystko się zmienia, kiedy okręt zostaje zaatakowany przez Tremistów – obcą rasę, która od...

Dwie cywilizacje.
Jedna planeta.
I wyścig o to, kto ukradnie ją wcześniej!

Jednak wszystko się zmienia, kiedy okręt zostaje zaatakowany przez Tremistów – obcą rasę, która od sześćdziesięciu lat toczy wojnę z ludźmi.

Ponieważ kapitan i część załogi giną, a pozostali odnoszą rany bądź trafiają do niewoli, tylko kadeci mogą ostrzec ZDK. Wkrótce okazuje się, że muszą działać szybko, bo odkrywają, dlaczego Tremiści zajęli właśnie ich okręt – przewozi on broń zdolną zmienić bieg wojny.

Mason musi poprowadzić kadetów, by w śmiałej akcji odzyskać „Egipt”, uratować ocalałych i odebrać Tremistom broń, zanim będzie za późno.

źródło opisu: Drageus Publishing House 2013

źródło okładki: Drageus Publishing House 2013

Stagerlee | 2013-07-31
Przeczytana: 2013 rok

Literatura młodzieżowa zawsze gdzieś tam spoczywa na naszych półkach. U mnie, jest już chyba wyjątkowo dużo takich pozycji. Nie dlatego, że jestem fanką książek lekkich i łatwych, a dlatego, że moja najstarsza córka to czytająca nastolatka. Czyta niebywale dużo, czasem trzy pozycje na tydzień i naprawdę, jako matka bibliofil, jestem z niej duma. Oczywiście Złodzieja Planet kto dopadł pierwszy? Ano ona. I ona też wyciąga pierwsza łapy po przesyłkę zawierającą jakiekolwiek książki. Rytuał rozpakowywania wygląda dosyć zabawnie, czyli jest to wyścig - kto pierwszy, ten lepszy. Taka to moja zwariowana rodzinka. Książka została przekazana w ramach egzemplarzy recenzenckich przez wydawnictwo Dracelus. Bardzo dziękuję, za kilka przyjemnych popołudni, nie tylko moich.
Powieść wydana jest bardzo estetycznie. Już sama okładka przyciąga wzrok. To naprawdę solidnie wykonana robota. Czasem miałam wrażenie, że książka jest zbyt miękka, jednak ta miękkość nadaje jej jedynie pożądanego...

Paulaaaa | 2013-10-08
Przeczytana: 20 września 2013

Obca pamięć autora podobała mi się, ale nie wiedziałam, czego mogę spodziewać się po Złodziejach planet. Na początku w ogóle nie brałam książki pod uwagę, bo pomimo ciekawej okładki, skojarzyła mi się z historyjką dla dzieci a to już niekoniecznie poziom literatury, który by mnie interesował. Ostatecznie się poddałam i dałam jej szansę, chociaż nadal nie wiem co mnie tak naprawdę przekonało.

Kadeci z Akademii Ziemskiego Dowództwa Kosmicznego (ZDK), by zaliczyć odpowiednią liczbę godzin wylatanych w kosmosie, odbyć mają rutynowy lot na pokładzie SS „Egipt”. Nie spodziewają się, że krótki lot, odmieni ich życie. Okręt zostaje zaatakowany przez obcą, nieznaną im jeszcze dobrze rasę, zwaną Tremistami. Od sześćdziesięciu lat toczy się wojna między Tremistami a ludźmi, jednak nikt do tej pory, nie wie kim oni są i czego chcą. Jedyne do czego doszli ludzie to fakt, że nieznana im rasa jest wrogo nastawiona.

Ginie kapitan i część załogi a reszta trafia pod niewolę na statek Tremistów....

Avenix | 2013-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Mason wraz z przyjaciółmi odbywa rutynowy lot w kosmos, na pokładzie SS "Egipt". Dwunastolatkowi czas bardzo się dłuży. Wszystko zaczyna nabierać jednak tępa, gdy na horyzoncie pojawia się "Sokół" Tremistów. W jednej chwili spokój i znużenie zmieniają się w walkę o przetrwanie. Czy sytuacja zostanie opanowana? Kto zostanie nowym kapitanem Egiptu? Jak potoczy się historia obu cywilizacji?

"Złodzieje planet" to już druga książka amerykańskiego pisarza Dana Krokosa, którą miałem okazję przeczytać. Lektura jest zupełnie inna od "Obcej pamięci", różni się przede wszystkim narracją i czasem, ale także akcją powieści, która przeniosła się w kosmos. Od samego początku byłem ciekaw, jak nowa odsłona Krokos'a przypadnie mi do gustu. Muszę przyznać, że jestem zachwycony.

Ostatnimi czasy pojawia się coraz więcej książek o tematyce podróży kosmicznych, zasiedlania innych planet czy walki z obcymi cywilizacjami. Są to tematy bardzo atrakcyjne - szczególnie dla mnie - i każdy pisarz może...

Dwunastoletni Mason odbywa lot na pokładzie SS Egipt, ponieważ musi zaliczyć odpowiednią liczbę godzin wylatanych w kosmosie. Ten zwykły z pozoru lot zmienia się w trudną dla chłopca misję, kiedy statek zostaje zaatakowany przez Tremistów.
Książka skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale moim zdaniem przypadnie do gustu także tym, którzy chcą przypomnieć sobie smak dzieciństwa. Myślę, że spodoba się szczególnie fanom Harre'go Pottera i Percy'ego Jacksona!
Złodzieje Planet przedstawiają ciekawą, pełną akcji, momentami niebezpieczną historię, którą autor opisał ze szczyptą humoru. Powieść czyta się błyskawicznie i nie można się od niej oderwać - Dan Krokos każdy rozdział kończy w taki sposób, że trudno byłoby nie rozpocząć następnego. Ostatnie strony powieści sprawiły natomiast, że ze zniecierpliwieniem czekam na kolejny tom serii, by poznać dalsze losy Masona i innych kadetów .

kris81CK | 2014-05-20
Przeczytana: maj 2014

Przygodę z twórczością Dana Krokosa rozpocząłem właśnie od tej książki i uważam, że jest lepsza od jego debiutanckiej powieści "Obca pamięć". Pomimo zaczerpnięcia kilku pomysłów z podobnych dzieł tego gatunku (w tym kultowych seriali s-f) w mojej ocenie "Złodzieje planet" to pozycja dość ciekawa dla fana gatunku (głównie dzięki tempu i kilku nieoczekiwanym zwrotom akcji). Czekam na kolejne części z nadzieją, iż każda z nich będzie coraz lepsza.

Łukasz Bielecki | 2018-06-21

Przeczytana przypadkowo. Nie wiedziałem , że to literatura młodzieżowa, ale nawet od takiej wymagałbym choć odrobinę więcej. Rzadko po książkach mam poczucie zmarnowanego czasu, tu niestety tak miałem.

(http://wcieniuksiazek.blogspot.com)

Mason, razem ze swoją siostrą i przyjaciółką przebywa w kosmosie na statku SS "Egipt". Musi wylatać odpowiednią ilość godzin aby móc kontynuować swoją naukę.
Jednak od początku pobytu na statku coś idzie nie tak. Zaczyna się od niewinnego żartu, który nie udaje się z powodu ogłoszenia kodu czerwonego - stanu największego zagrożenia.
Na statek napadają Tremisci, toczący wojnę z ludźmi. Wojna ta wybuchła, bo te dwa gatunki chciały zająć tą samą planetę, a jednocześnie nie chciały się nią dzielić.
Zaczyna się wyścig o to, kto ukradnie planetę jako pierwszy.

To już moja druga książka Dana Krokosa i muszę przyznać, że jestem nią bardzo miło zaskoczona. Pierwszą jego powieścią, jaką miałam szansę przeczytać była "Obca pamięć". Jak już pisałam w tamtej recenzji książka była przeciętna. Nie zauroczyła mnie ani nie zachwyciła.
Jednak "Złodzieje planet" to zupełnie co innego. Może tytuł (w odróżnieniu od "Obcej pamięci") wydaje się...

AnnieK | 2013-09-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 września 2013

Z twórczością Dana Krokosa miałam przyjemność już się zapoznać dzięki książce ,,Obca pamięć". Wywarła ona na mnie ogromne wrażenie i faktem dla mnie już wiadomym była rzecz, że sięgnę po inne pozycje literackie tego autora. Dużo czasu nie upłynęło, gdy w moich rękach znalazła się książka ,,Złodzieje planet", która należy do serii o tej samej nazwie. Gdy zaczęłam ją czytać opanował mnie szok, i to wielki.

Książka jest niewielkich rozmiarów, pisana dość dużą czcionką, więc można się spodziewać, że niewiele się w niej znajdzie, lecz mogą to być ciekawe treści. A gdzie tam! To jest pomyłka. Wraz z rozpoczęciem stron w książce rozpoczyna się też akcja, pełna napięcia, taka, która bez problemu zaciekawi od razu czytelnika. I co najważniejsze kończy się ona dopiero wraz z końcem stron w książce. To właśnie sprawiło, że zakochałam się w tej książce.

,,Złodzieje planet" bierze się do rąk i po prostu ją się czyta, czyta aż się skończy. Myślałam, że znajdę w niej niewiele wydarzeń, lecz...

Keenyah | 2016-04-20
Przeczytana: 2016 rok

Jakby na to nie spojrzeć jest to literatura młodzieżowa, co po raz kolejny wcale mi nie przeszkadza, bo książka wciąga od początku do końca. Sięgam po pozycje dla młodzieży i czasem boję się, że będzie to książka dla której jestem już "za stara" i będę się czuła jakbym czytała opowiastki dla maluchów. W tym przypadku jest całkowicie inaczej. Mimo, że główny bohater ma lat dwanaście, to odebrałam go jakby miał około lat szesnastu (a sama mam prawie trzydziestkę ;) )... Może to zabieg celowy, który miał nas wszystkich uświadomić, że w razie jakichkolwiek kłopotów nawet nastolatki potrafią zachowywać się jak przystało - w każdym razie nie raziło mnie to, że dzieciaki zachowują się doroślej - wręcz polubiłam Masona, Merrin i resztę kadetów z ZDK.
P.S. na końcu odniosłam wrażenie, że może będzie kolejna część - ale to chyba tylko chęć przekonania się, co będzie dalej :)

KasikO | 2013-06-20

"DWIE CYWILIZACJE. JEDNA PLANETA.
I WYŚCIG O TO, KTO UKRADNIE JĄ WCZEŚNIEJ"

Ostatnio miałam przyjemność przeczytania debiutanckiej książki Dana Krokosa, Obca pamięć. Czy i ta książka zdobyła we mnie swojego fana. W końcu jest, tak inna od poprzedniej. Tym razem autor zabiera czytelnika w podróż kosmiczną po naszej galaktyce i o wiele, wiele dalej... na skrawek granicy ludzkiej wyobraźni o kosmosie, życiu śród gwiazd, podboju innych planet... a wszystko to, jak niektórzy twierdzą w tempie światła, ja niestety nie mogę tego potwierdzić, tylko dlatego, że jeszcze nie posiadłam umiejętności czytania w takim tempie. Ale dzieje się oj, dzieje i faktycznie akcja książki pędzi, a krótkie rozdziały pozwalają czytelnikowi na ekspresowe czytanie.
Mason Stark, dwunastoletni kadet Akademii II ZDK, czyli Ziemskiego Dowództwa Kosmicznego, brat jednego z członków załogi SS "Egipt" komandor podporucznik Susany Stark. Zaprzyjaźniony z Merrin, dziewczynką o fioletowych włosach i spojrzeniu oraz...