Z Grenlandii do Cieśniny Beringa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Le passage du Nord-Ouest du Groenland au detroit de Bering
Żeglarstwo
arturo

Willy de Roos, dyrektor przedsiębiorstwa i włóczęga morski, żył podwójnym życiem człowieka interesu i żeglarza. Potrzeba tworzenia i niezależności, smak walki z samym sobą szybko doprowadziły go do uprawiania sportu, a także do zainteresowania sę sztuką. Na morze wypłynął u progu czterdziestki, uprzednio namiętnie poświęciwszy się wraz z żoną wychowaniu czterech córek. Wyruszywszy z Thiun w...

Wyruszywszy z Thiun w Belgii z początkiem czerwca 1977 roku na trzynastometrowym stalowym keczu "Willywaw", Willy de Roos przekracza północny krąg polarny już 16 czerwca, żegluje wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przemyka się z cieśniny do cieśniny przez labirynt wysp kanadyjskiej Północy i 18 września mija Cieśninę Beringa. W ten sposób dokonał wyczynu, jaki przed nim udało się tylko Amundsenowi: Przejściem Północno-Zachodnim przepłynął z Atlantyku na Pacyfik.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Morganna | 2016-05-14
Przeczytana: 14 maja 2016

Nie jestem żeglarzem, ale książkę uważam za bardzo dobrą. Autor opisuje swoje zmagania w rejsie i myślę, że w tej opowieści każdy znajdzie coś dla siebie. Jest sporo żeglarskiego żargonu i opisów technicznych, ale również luźnych przemyśleń autora o naturze świata i zmaganiu się z postawionym sobie celem. Do tego naprawdę dobry styl pisarski (byłam szczerze pod wrażeniem). Polecam zwłaszcza osobom lubiącym stawiać sobie ambitne wymagania podróżnicze.