Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecności krzyżowców w Lewancie. Polityka – wojna – prawo – obyczaje

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
Marchi

Prezentowana książka to dokumentacja działalności krzyżowców w pierwszym etapie ich funkcjonowania w Ziemi Świętej. Autor ukazuje na szerokim tle przyczyny, które doprowadziły krzyżowców do największej ich klęski w dziejach, nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. Dokonuje też własnej analizy wypraw krzyżowych, idąc niejako pod prąd poprawności politycznej z jaką dziś ukazuje się ten problem.

W niezwykle szczegółowy sposób przedstawiona została sama bitwa na Rogach Hittinu, a autor ? uczestnik wyprawy ?Szlakiem krucjat w Ziemi Świętej? (2009) zna zarówno pole bitwy, jak i wiele miejsc związanych z obecnością krzyżowców z autopsji. Ukazuje też wkład cywilizacyjny krzyżowców w rozwój tej części świata ? problem do niedawna marginalizowany i przemilczany. Osobne miejsce poświęca zakonom rycerskim, rysuje też psychologiczne postawy głównych bohaterów zmagań w Outremer. Książka wypełnia lukę w polskiej literaturze historycznej w tej dziedzinie.

źródło opisu: Infort Editions, 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Remigiusz | 2016-04-09
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Rogi Hittinu, to kolejna książką omawiająca okres drugiej połowy XII wieku, którą przeczytałem w ostatnich dniach. Marian Małecki staje na wysokości zadania i świetnie przedstawia nam okoliczności bitwy, która zadecydowała o upadku Królestwa Jerozolimskiego, a w dalszym rozrachunku rozpadu państw krzyżowych w Lewancie.
Małecki w pierwszych rozdziałach buduje atmosferę wokół punktu kulminacyjnego jakbym była bitwa pod Rogami Hittinu w 1187 roku pomiędzy armią Królestwa Jerozolimskiego z królem Gwidonem i hrabią Rajmundem III z jednej strony, a słynnym bohaterem muzułmańskich pieśni Saladynem. Rzetelnie i w stosownych rozmiarach autor omawia przyczyny pierwszej i drugiej krucjaty a także polityczne dzieje państw łacińskich na Wschodzie. Może to być poczytane jako minus pracy, gdyż dla czytelnika znającego już historie krucjat, rozdział omawiający krucjaty oraz życie i politykę w Lewancie do roku 1187 będzie po prostu powtórzeniem, nudą czy też nie potrzebny do czytania.
Samą...