Okładka książki Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecności krzyżowców w Lewancie. Polityka – wojna – prawo – obyczaje Marian Małecki
Marian Małecki Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
historia
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2010-01-01
2010-01-01
bitwy batalistyka krzyżowcy Ziemia Święta

Rogi Hittinu, to kolejna książką omawiająca okres drugiej połowy XII wieku, którą przeczytałem w ostatnich dniach. Marian Małecki staje na wysokości zadania i świetnie przedstawia nam okoliczności bitwy, która zadecydowała o upadku Królestwa Jerozolimskiego, a w dalszym rozrachunku rozpadu państw krzyżowych w Lewancie.
Małecki w pierwszych rozdziałach buduje atmosferę wokół punktu kulminacyjnego jakbym była bitwa pod Rogami Hittinu w 1187 roku pomiędzy armią Królestwa Jerozolimskiego z królem Gwidonem i hrabią Rajmundem III z jednej strony, a słynnym bohaterem muzułmańskich pieśni Saladynem. Rzetelnie i w stosownych rozmiarach autor omawia przyczyny pierwszej i drugiej krucjaty a także polityczne dzieje państw łacińskich na Wschodzie. Może to być poczytane jako minus pracy, gdyż dla czytelnika znającego już historie krucjat, rozdział omawiający krucjaty oraz życie i politykę w Lewancie do roku 1187 będzie po prostu powtórzeniem, nudą czy też nie potrzebny do czytania.
Samą bitwę Autor opisuje bardzo dokładnie i każdy jej etap zrozumiały jest dla czytelnika. A była to bitwa, która miała zebrać na przeciw sobie największe armie w historii starć krzyżowców w Ziemi Świętej.
Wielkim atutem książki, co jest ewenementem, są liczne zdjęcia autora. Małecki był w każdym z miejsc, które miały znaczenie dla jego narracji. Pomaga to czytelnikowi w rozeznaniu się w terenie bitwy, ale nie tylko. Mamy możliwość oglądanie Ziemi Świętej jaka pozostała po krzyżowcach, jej najważniejsze miejsca a także te, którcych jako zwykli wycieczkowicze byśmy z pewnością nie zauważyli. Wisienką na torcie są mapy, które bardzo starannie wykonane, dają wgląd w poszczególne etapy bitwy i zmieniającą się sytuację na mapie politycznej Bliskiego Wschodu.
Małecki wyczerpuje temat bitwy, ale też nie stroni od własnych przemyśleń. Dodatkowo, na końcu książki mamy wgląd w teksty źródłowe dotyczące bitwy pod Rogami Hittinu przetłumaczone przez samego autora, co zasługuje na wielki poklask.
Podsumowując, warto sięgnąć po książkę Małeckiego nawet jeśli nie zna się dobrze realiów świata krzyżowców XII wieku, ponieważ autor nakreślił bardzo dobrze historię poprzedzającą bitwę, jak i jej skutki.

Małecki w pierwszych rozdziałach buduje atmosferę...

• historia
  • Średniowiecze