Pamięć nieprzyswojona. Polska pamięć Zagłady

Bondage to the Dead: Poland and the Memory of the Holocaust
Holocaust Żydzi Polacy
historia
Pirania

"Pamięć nieprzyswojona" amerykańskiego historyka M.C.Steinlaufa zawiera wnikliwe i obiektywne studium dziejów powojennej Polski, w które została wpisana pamięć o zagładzie Żydów, społeczności zamieszkującej nasze ziemie od tysiąca lat. Jest to opowieść o złożonym i traumatycznym zbiorowym doświadczeniu Polaków, którzy będąc ofiarami nazizmu, jednocześnie stali się świadkami ludobójstwa...

Jest to opowieść o złożonym i traumatycznym zbiorowym doświadczeniu Polaków, którzy będąc ofiarami nazizmu, jednocześnie stali się świadkami ludobójstwa dokonanego na ich ziemi. Pamięć o tych wydarzeniach była jednak zacierana i wypaczana przez kolejne ekipy komunistycznych rządów, które manipulowały nią dla celów politycznych.
Przekłamywanie historii w podręcznikach i mediach uniemożliwiało przez kilkadziesiąt lat rzetelny rozrachunek z przeszłością. Dopiero w ostatniej dekadzie stała się możliwa otwarta dyskusja o polskim antysemityzmie i o roli Polaków w Zagładzie. Budzi ona wciąż ogromne emocje w naszym społeczeństwie.
Książka Steinlaufa jest bez wątpienia ważnym głosem w toczącej się dyskusji. Powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich czytelników pragnących zrozumieć napiętnowaną mitami i stereotypami "kwestię żydowską" w Polsce.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2001

źródło okładki: http://cyklady.com.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!