Tomek na wojennej ścieżce

Okładka książki Tomek na wojennej ścieżce Alfred Szklarski
Okładka książki Tomek na wojennej ścieżce
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 3)
Muza
2005-01-01
2005-01-01
8373198075
Tomek Wilmowski Ameryka Pd Indianie podróż przygoda

Tym razem Tomka zaniosło do Ameryki gdzie oczywiście znajduje wspólny język z walczącymi o prawo do samostanowienia przedstawicielami rdzennej ludności (jak to się teraz mówi). Tym razem nie łowi dzikich zwierząt ale okazji do umieszczenia treści edukacyjnych z zakresu geografii, etnografii czy historii tradycyjnie nie zabrakło. Podobnie jak w afrykańskiej przygodzie tak i tu używane określenia i stereotypy mogą razić niektórych współczesnych czytelników. Nie mam pojęcia dlaczego....

W tym tomie nasz bohater przezywa przygody na Dzikim Zachodzie, czyli w Ameryce północnej, gdzie Indianie jeszcze królowali na stepach. Ponadto, tym razem Tomek jest jedynie w towarzystwie Bosmana Nowickiego oraz swej przyjaciółki z Australii Sally.
Coraz bardziej wciągnęłam się w przygody Tomka. Wiem, że historycznie opowieść jest dość nieaktualna, ale same treści przygodowe i relacji międzyludzkich czyta się przyjemnie.

Kolejny powrót do lat dziecięcych i młodzieńczych. Dla mnie jest to seria uniwersalna, ponadczasowa, wyśmienita. Trzeci tom cyklu poprzez przygody bohatera przybliża nam trochę sytuację Indian północnoamerykańskich na początku XX wieku. Jak to u Szklarskiego przygody Tomka okraszone są dużą ilością informacji z wielu dziedzin, zwłaszcza z historii i geografii.

Na początku książki jest stwierdzenie, że Tomuś brzydzi się przelewania krwi. Ale w poprzednich książkach mordował dla zabawy zwierzęta, typu hiena, małpa, bydło aby z ich skóry zrobić bukłak na wodę, hipopotama dla odrobiny mięsa, kangura, lwa, świnie , zebrę i inne zwierzęta. Niektóre być może jego koledzy kłusownicy.

Potem okradł relikwie murzynów i pozabijał murzynów, co chcieli odzyskać relikwie jaguara w nocy.

Na ich 1 schwytane zwierzę mordują 5 innych. To zwykli kłusownicy I przestępcy. Ale czyta się książkę ciekawie. W każdym razie Tomuś na pewno ma zwichrowaną psychikę. Wybiera sobie na chybił trafił co jest dobre a co złe i postępuje wedle tego.

Tomuś otrzymał zaszczyt noszenia pięciu piór orlich u Indian. Wódz powiedział mu, że dawniej był zwyczaj, że każdy sam powinien upolować orła. Jemu jednak mogą dać pióra bo mają takie w zapasie. Na co Tomuś brzydzacy się przemocą oraz niepotrzebnym rozlewem krwi powiedział - nie wolę samemu ustrzelić orła. Dla 5 piór!! HahA.

Następnie Tomuś mówi, gdy zobaczył dwa orły na niebie że bardzo chętnie by do nich wygarnął ze sztucera. Normalnie mistrzostwo świata fikołka logicznego gówniarza, który brzydzi się niepotrzebnym rozlewaniem krwi. Przy okazji wielkie T zabili sobie tez niedźwiedzia, jak to kłusownik.

Tomek też przekroczył kolejną barierę w tej książce, zdzielił batem po twarzy meksykanina. Bo wydawało mu się, że to on namawiał swojego podwładnego do bicia konia batem i od razu też konkurentów.

Potem okradł relikwie murzynów i pozabijał murzynów,...

Audiobook wysłuchany.
Powróciły wspomnienia.
Cały czas trzyma formę . Jest bardzo edukacyjna , pouczająca i taki miała mieć przekaz do młodego czytelnika.
Fajnie sobie przypomnieć i przeżyć ( choć już inaczej niż ok.45 lat temu) ;-). Jest moc.

Audiobook wysłuchany.
Powróciły wspomnienia.

Świetna książka.

Świetna książka.

Ciekawa książka, kiedy czyta się ją jako osoba dorosła i trochę zaznajomiona z tematami kolonializmu - książka stoi trochę w rozkroku pomiędzy potępieniem kolonializmu i popadaniem w schemat "białego przyjaciela, za którego czerwony brat odda życie". Odrobinę można wybaczyć, skoro to książka dla młodzieży i to pisana jednak jakiś czas temu. Mimo wszystko tematyka trochę poważniejsza niż w dwóch poprzednich książkach.

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z czytaniem na poważnie. Na zawsze w moim sercu ;)

OCENA - 8/10 REWELACJA

„TOMEK NA WOJENNEJ ŚCIEŻCE” (tom. 3) przenosi nas na pogranicze amerykańsko - meksykańskie czyli do Ameryki Północnej. Czeka nas ponownie wielka i niepowtarzalna przygoda. Największą wartością tej książki jest fakt iż poznamy kulturę i obyczaje Czerwonoskórych, a konkretniej plemiona Nawajów i Apaczy oraz życie w rezerwatach przez Indian.

Nawajowie to plemię Atabasków spokrewnione z Apaczami. Zajmują obszary północnego Nowego Meksyku i Arizony. Za sprawą przepięknych opisów jakie zafundował Alfred Szklarski, które niewątpliwie działają na wyobraźnię poznamy nieco odmienności kulturowej, jak choćby znaczenie orlich piór dla Indian, czym jest wypalenie fajki pokoju, czy taniec wojenny, poznamy także różnicę między tipi a wigwamem, jednym słowem warto siegnąć po tę książkę, bo jest lekka i przyjemna. Wartością dodaną jest także rys historyczny dotyczący samych rezerwatów dla Indian. Książka więc oferuje wiele, choć mogłoby się z pozoru wydawać, że tak nie jest. Polecam serdecznie Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Nawajowie...

Już teraz wiadomo skąd twórcom "Mission imposible" przyszedł do głowy pomysł ze spuszczeniem na linach głównego bohatera do skarbca- czytali Szklarskiego!

• Przygodowe
  • Dzieciństwo