Sea Glass

Sea Glass
Sea Glass;Maria V Snyder
angielski
irbis18

Her ABILITIES remained hidden – until challenged by enemy forces. Student glass magician Opal Cowan’s newfound skills to steal a magician’s strength make her too powerful. Kept under house arrest, Opal dares defy her imprisonment to search for Ulrick, the man she thinks she loves. Thinks because she is sure another man – now her prisoner – has switched souls with Ulrick. In hostile territory, without proof or allies, Opal isn’t sure whom to trust. And now everyone is after Opal’s special powers for their own deadly gain… “A compelling new fantasy series” Rhiana Pratchett, SFX “One that fantasy fans everywhere should enjoy” James Rundle, SciFi Now on Magic Study

źródło opisu: http://www.mirabooks.co.uk/books/Mira/Sea-Glass.htm

źródło okładki: http://www.mirabooks.co.uk/books/Mira/Sea-Glass.htm