Pamiętniki

Tłumaczenie: Elżbieta Wassongowa
Seria: Pamiętniki Kobiet
Wydawnictwo: Czytelnik
Memoires de la duchese d'Abrantes
Garnet

Laura Permon (1784-1838) - żona generała Junot, który otrzymał od Napoleona tytuł księcia d'Abrantes, zrobiła wspaniałą, choć krótką karierę: była damą dworu, gubernatorową Paryża, ambasadorową w Portugalii. Po upadku Cesarstwa znalazła się w biedzie i wtedy, głównie za namową Balzaka, z którym się przyjaźniła, przystąpiła do spisywania swoich wspomnień. Polski przekład tych wspomnień opiera...

Polski przekład tych wspomnień opiera się na dwutomowym wyborze fragmentów pamiętników księżnej d'Abrantes, dokonanym przez firmę edytorską Collection Nelson w 1927 roku.
"Na tle bogatej memuarystyki napoleońskiej pamiętniki Laury d'Abrantes mają szczególne znaczenie. Pisane są bowiem ręką kobiety, która widziała, zapamiętała i opisała to, czego nie zauważali mężowie stanu, wodzowie czy dyplomaci, choć ich wspomnienia mają zapewne większą wartość dokumentalną. Jej pamiętniki to kopalnie nie pozbawionych pikanterii anegdot, scen obyczajowych, dworskich plotek, galeria wizerunków ludzkich, oddanych plastycznie niby pędzlem artysty. Wśród nich ma swoich ulubieńców, przyjaciół i przyjaciółki, i takich, z którymi załatwia dawne porachunki epitetem, słowem kąśliwym i ironią.
Jak nikt inny, umie przekazać potomności atmosferę, styl życia, mentalność paryskiej socjety w burzliwych, pełnych napięcia latach Konsulatu i Pierwszego Cesarstwa".

Zofia Libiszowska (ze wstępu)

źródło opisu: http://www.antykwariatnws.pl

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

Shahrivar | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Nie jest to lektura, której można całkowicie ufać ze względu subiektywizm (zwyczajny w literaturze tego typu) oraz próbę wybielenia poszczególnych osób (tutaj głównie Junota - zrozumiały zabieg i wzruszająca lojalność żony wobec męża, którego raczej potem nie kochała), jednak zawiera wiele ciekawych smaczków, których próżno znaleźć w innych dziełach z epoki, skupionych na polityce i militariach (zachowania, gesty, mimika oraz wygląd osób z otoczenia Napoleona).
"Pamiętniki" Laury księżny d'Abrantes czyta się bardzo przyjemnie, z zainteresowaniem śledziłam opisy zachowań i wzajemnych relacji Cesarza, jego rodziny i żołnierzy. Moją szczególną uwagę zwróciły fragmenty dotyczące osoby mojego ukochanego Marszałka Jeana Lannesa. Na szczęście Autorka, słynna z ciętego języka, obeszła się z nim i jego żoną łagodnie, a wręcz z przyjacielskim uczuciem. Mam nadzieję, że oboje zasłużyli na to. :)

Vixcen | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Dzięki tej lekturze tej książki upewniłam się w przekonaniu, że słusznie podświadomie nigdy nie lubiłam Napoleona Bonaparte.
Przyjemnie się czyta. Autorka przedstawia ciekawy obraz arystokracji z początku XIX w.

Andreff | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, Historia