Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki Laura Junot d' Abrantès
Okładka książki Pamiętniki
Laura Junot d' Abrantès Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Pamiętniki Kobiet biografia, autobiografia, pamiętnik
Pamiętniki Kobiet
Memoires de la duchese d'Abrantes
Czytelnik
1974-01-01
1974-01-01
Elżbieta Wassongowa

Sięgając po tę książkę myślałem, iż będzie to coś nudnego, ciężkiego to czytania. Tymczasem okazało się, że książki (wydanie polskie ma 2 tomy),są lekko pisane i przyjemnie się je czyta jadąc pociągiem w letnie dni. Można się z nich dużo dowiedzieć odnośnie wydarzeń tamtych lat jak i etykiety panującej na owym dworze. Była to dosyć miła i spokojna lektura.

Na półkach: , , , , , ,

Nie jest to lektura, której można całkowicie ufać ze względu subiektywizm (zwyczajny w literaturze tego typu) oraz próbę wybielenia poszczególnych osób (tutaj głównie Junota - zrozumiały zabieg i wzruszająca lojalność żony wobec męża, którego raczej potem nie kochała),jednak zawiera wiele ciekawych smaczków, których próżno znaleźć w innych dziełach z epoki, skupionych na polityce i militariach (zachowania, gesty, mimika oraz wygląd osób z otoczenia Napoleona).
"Pamiętniki" Laury księżny d'Abrantes czyta się bardzo przyjemnie, z zainteresowaniem śledziłam opisy zachowań i wzajemnych relacji Cesarza, jego rodziny i żołnierzy. Moją szczególną uwagę zwróciły fragmenty dotyczące osoby mojego ukochanego Marszałka Jeana Lannesa. Na szczęście Autorka, słynna z ciętego języka, obeszła się z nim i jego żoną łagodnie, a wręcz z przyjacielskim uczuciem. Mam nadzieję, że oboje zasłużyli na to. :)

Dzięki tej lekturze tej książki upewniłam się w przekonaniu, że słusznie podświadomie nigdy nie lubiłam Napoleona Bonaparte.
Przyjemnie się czyta. Autorka przedstawia ciekawy obraz arystokracji z początku XIX w.

• Francja
  • Biblioteczka domowa