Roman Maciejewski. Dwa życia jednego artysty

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
joly_fh

Roman Maciejewski (1910–1998) – kompozytor i pianista. Studiował w Berlinie, Poznaniu i Warszawie. Jego nauczycielami byli Kazimierz Sikorski, Karol Szymanowski i Nadia Boulanger. Od lat trzydziestych mieszkał za granicą – we Francji (1934–1937), w Wielkiej Brytanii (1938), w Szwecji (1939–1951), w USA (1951–1977) i ponownie w Szwecji (1977–1998). W okresie międzywojennym występował jako pianista, w Wielkiej Brytanii jako kompozytor i pianista pracował dla sławnego baletu Kurta Joosa, w Szwecji przez wiele lat tworzył muzykę do przedstawień teatralnych Ingmara Bergmana, podczas pobytu w USA pracował jako organista, kierownik i dyrygent założonego przez siebie chóru (,,The Roman Choir”).

Maciejewski tworzył różnorodne kompozycje (początkowo zbliżone do estetyki Karola Szymanowskiego, później nawiązujące do dawnych i współczesnych kierunków) – utwory fortepianowe, orkiestrowe i kameralne, chóralne i transkrypcje klasyki na dwa fortepiany. Dziełem życia jest monumentalne Requiem na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1959), wykonane po raz pierwszy w 1960 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień”.

Książka Marka Sołtysika to opowieść o życiu Romana Maciejewskiego, a raczej o dwóch życiach. Pierwsze – w młodości, gdy jako pianista i dusza towarzystwa brylował w salonach. Wskutek choroby był o krok od śmierci. Drugie życie – po fizycznym wstrząsie – ascetyczne, nie dla kariery, ale dla twórczości, zostało nakierowane na rozwój duchowy, podbudowane dystansem do “targowiska próżności”. Kompozytor zbliżył się do natury i skierował ku kulturze Dalekiego Wschodu. Medytował, uprawiał jogę.

Książkę uzupełniają czarno-białe i kolorowe ilustracje, kalendarium życia i twórczości Romana Maciejewskiego, spis kompozycji oraz indeks osób.

źródło opisu: PIW, 2013

źródło okładki: www.piw.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!