Julian Tuwim

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
gagatkowa

Jan Lechoń mówił: „Tuwim był poetą nad poetami” dokonał bowiem „rewolucji w poezji polskiej”. Pochlebnie wyrażał się o Tuwimie. To samo Antonii Słonimski. „Będę ja pierwszym w Polsce futurystą”- oświadczył Tuwim trochę na wyrost i buńczucznie. W efekcie związał się z grupą Skamander obok Lechonia. Oprócz nich byli jeszcze: J. Iwaszkiewicz, A. Słonimski, K. Wierzyński czyli łącznie tzw. „wielka...

Jan Lechoń mówił:
„Będę ja pierwszym w Polsce futurystą”- oświadczył Tuwim trochę na wyrost i buńczucznie. W efekcie związał się z grupą Skamander obok Lechonia. Oprócz nich byli jeszcze: J. Iwaszkiewicz, A. Słonimski, K. Wierzyński czyli łącznie tzw. „wielka piątka”. Spotkali się ze sobą w redakcji uniwersyteckiego czasopisma „Pro Arte” i tygodnika satyrycznego „Sowizdrzał”. W 1918 powołano Kawiarnię Poetów „Pod Pikadorem”. Od 1920 ukazuje się czasopismo Skamander. Od 1918 ukazują się tomiki poetyckie członków tejże grupy.
Do szuflady pisał od 1911 do 1918r. Było to dobrą szkołą literacką.
Uwielbiał Staffa. „Dzięki jego twórczości poezja wtargnęła do mego życia” mawiał.
Również Staff odwzajemniał tę przyjaźń.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Luis | 2014-02-02

Gdyby porządnie zrecenzować tę książkę, musiałabym przytoczyć mnóstwo faktów, a to chyba każdy zainteresowany chciałby odkryć samodzielnie. Zupełnie niespodziewanie, po lekturze dopadła mnie refleksja, że dzisiejsi literaci nie są tuzami intelektu. Poza kilkoma nazwiskami chyba niewielu rodzimych pisarzy ociera się o dzisiaj o szeroko rozumianą jakość. Warto sięgnąć po książkę choćby po to, żeby uświadomić sobie potężną różnicę w podejściu do pisarstwa kilkadziesiąt lat temu i obecnie.

gagatkowa | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Dzięki przeczytaniu tej biografii Juliana Tuwima bliżej poznałam okres międzywojenny, odkryłam Hankę Ordonównę, Adolfa Dymszę i Syrena Records na You Tube, a tam stare i często dobrze znane nagrania różnych wykonawców z tamtego przedziwnego okresu. A potem film Zapomniane Melodie. Zakochałam się. Ponadto poznałam pewien kompleks autora Kwiatów Polskich, Lokomotywy czy Zosi Samosi. Ujmujące. No i rzecz jasna na końcu znajduje się wypis dzieł stworzonych przez głównego bohatera. Jakież było moje zdziwienie na widok "Polskiego słownika pijackiego i antologii bachicza". Nie brakuje też dramatyzmu.

Ralonius | 2015-11-20
Przeczytana: 21 listopada 2015