Dom w chmurach

Wydawnictwo: Radwan
literatura piękna
Olga

Książka pisana w podróży o podróży. Gdzieś przeczytałem, że "życie ludzkie jest jedną wielką podróżą". Każdy z nas podróżuje na swój sposób drogami, które sam wybiera. Nie wiemy, co czeka nas za zakrętem kolejnej godziny, albo na przystanku nadchodzącego dnia. Może to być radość, szczęście, miłość. Bywa też, że są to łzy, ból i rozczarowanie. Czasami spotykają nas sytuacje, których w pierwszej chwili nie rozumiemy. Musimy do nich dojrzeć, poczekać jak się czeka na autobus czy tramwaj. Innym razem mamy poczucie, że coś nas ominęło, spóźniliśmy się na pociąg jadący do stacji z napisem "szczęście". Nawet wtedy gdy wszystko, co mamy rozpada się pod ciosem można z tego, co zostało zbudować coś innego, równie pięknego.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: skan

Monika KanapaLiteracka | 2017-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2017, Na regale
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Książka choć krótka jest zadziwiająco treściwa. Nie można jednak przejść do jej omówienia nie przytaczając króciutkiej noty biograficznej autora. Tomasz Wandzel w wieku dwudziestu trzech lat stracił wzrok. Od tego czasu wydał już cztery książki, wykonuje swoją pracę zawodową i udziela się społecznie. „Dom w chmurach”, choć jest fikcją, zawiera sporo wątków autobiograficznych.

Dużą część historii stanowi spokojna powieść obyczajowa, opisująca życie polskiego fotografa-artysty. Podróże, plenery, rozmowy z osobami, które spotkał na swojej drodze i które w jakiś sposób na niego wpłynęły. Marzenia i ambicje. Wyznaczanie celów i dążenie do ich zrealizowania. Choć nie było w tym żadnych dramatów, gonitwy po sławę ani szeregu złamanych serc, opowieść wciągnęła mnie bez reszty.
W zasadzie zupełnie zapomniałam o okładkowym opisie tragedii. Bardzo podobał mi się wątek skomplikowanej przyjaźni między bohaterem a jego żoną. Polubiłam również Krzyśka, najlepszego przyjaciela i wspólnika...

wiola | 2014-12-03

Jak dla mnie "Dom w Chmurach" to esencja spokoju, książka utrzymana w pogodnym optymistycznym duchu. Czytanie z każdą chwilką przynosi wiarę w to że obecne kłopoty to pikuś, że trzeba wierzyć w siebie i w swoje serce. Podziwiam autora bo i jego niektóre przeżycia są wplecione skrzętnie w fabułę.