Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina

Wydawnictwo: Muza
szpiedzy, Stalin, Putin, KGB
historia
joly_fh

Książka wciąga czytelnika w plątaninę niewiarygodnie cynicznych machinacji polityków. Wydarzenia prezentuje na szerokim tle, obrazowo i ze swadą - od stalinowskich czystek do fałszywych zamachów organizowanych przez Putina. Pokazuje, że mimo załamania się systemu sowieckiego, rząd rosyjski nadal praktykuje korupcję i przemoc, nie waha się wzniecać ruchów opozycyjnych i poświęcać obywateli dla dobra "racji stanu". W rozdziałach opatrzonych nagłówkami w rodzaju: "Tuchaczewski, czerwony Bonaparte", "Stalin i Żydzi", "Prawdziwy zabójca Trockiego", "Victor Louis, dziennikarz KGB", "Widma STASI", "Czeczenia, dźwignia władzy" autorzy próbują odpowiedzieć na pytania ważne dla badaczy oraz dla tych, którzy poznawanie historii traktują jako wielką potrzebę.
Autorzy korzystają z długo niedostępnych dokumentów odsłaniających koszmarne tajemnice KGB i okrucieństwo radzieckich polityków, skrywanych w archiwach w Rosji, które i teraz otwierają się bardzo wolno.

Kto był prawdziwym zabójcą Trockiego? Jak został rozpowszechniony tajny raport o zbrodniach Stalina? Jaką rolę pełniły tajne służby w zgnieceniu przez radziecką armię wyzwoleńczych ruchów na Węgrzech i w Czechosłowacji? Jakimi sposobami Jelcyn przyczynił się do fiaska Gorbaczowa? Jak Putin, mroczny pułkownik KGB, posłużył się wojną w Czeczenii, aby dość do władzy? - oto pytania, na które starają się odpowiedzieć Pan X i Patrick Pesnot.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

źródło okładki: www.muza.com.pl

Tedinho13 | 2015-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2015

Szczerze mówiąc czytając tą książkę liczyłem na coś więcej.Przedstawia ona szpiegów Rosji , którzy są wszędzie.Myślę,że można by poruszyć w tej książce ważniejsze sprawy,które lepiej charakteryzowały by Rosję.Ta książka to tylko fragment tego co się dzieje w Rosji.Polecam książkę dla osób zajmujących się bądź ciekawych historii tego kraju.

Flavia | 2013-11-05

Książkę przeczytać warto, ale niewiele tam jest zaskakujących faktów. Plus za sam fakt poruszenia takiego niepopularnego tematu, ale spodziewałam się bardziej odkrywczej lektury. Szkoda że nie poruszono obszernie tematu 'czerwonej piątki z Cambridge', bo brakuje w Polsce materiałów na ten temat. Plus za rozdział o dezinformującym dziennikarzu KGB, Wiktorze Louisie - to jest rozdział, który rzeczywiście coś wnosi do naszej wiedzy o sowieckich szpiegach. Na tym przykładzie widać, jak daleko sięgają macki KGB.

Kasiek m | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Zaczęłam czytać książkę „Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina” z postanowieniem dawkowania sobie lektury. Miałam się delektować, każdy rozdział miał byś świętem. O ile, jak sądzę, mam silną wolę w zakresie wszystkich nałogów, wszystkich przywar, o tyle w konfrontacji z nałogami książkowymi przegrywam z kretesem. Usiadłam dziś do książki i wszystkie postanowienia poszły spać. Może dlatego, że sercem wciąż jestem historykiem, wciąż drzemie we mnie pasja i marzenie, chociaż oficjalnie, marzeń już nie mam.

Nigdy specjalnie nie interesowałam się sowiecką Rosją, współczesna historia tego państwa-giganta, również jakoś mnie nie frapowała. Zawsze moim konikiem był carat, zwłaszcza jego schyłek. Jakąś tam śladową fascynację żywiłam do Papcia Stalina. Ale czy mogłam się oprzeć książce z której tak zalotnie zerka na mnie Władimir? Nie dało rady.
Książka niezwykle zajmująca, chociaż każdy rozdział to osobny wątek, osobna historia, które razem składają się na obraz dziejów Rosji. Tytuł...

Dominika | 2013-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Znajomości historii nigdy nazbyt wiele. Zwłaszcza, że jest to taka dziedzina, w której ciągle odkrywane
zostają nowe fakty, nowe dokumenty, które na bieg minionych wydarzeń rzucają zupełnie nowe światło. Właśnie na podstawie dotarcia do dokumentów, do których wcześniej nie było dostępu powstała książka "Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina". Autor- Patrick Pesnot- jest z zawodu dziennikarzem i radiowcem, który prowadzi znaną audycję "Spotkania z Panem X", której głównym tematem są sensacje historyczne. Taka jest też ta książka. Pełna nowych informacji o sensacyjnym zabarwieniu.

Jak wszyscy wiemy, Rosja to specyficzny kraj. Owiany tajemnicami pilnie szczerzonymi. Kojarzy się przede wszystkim z Moskwą pełną sprzeczności takich jak bieda i bogactwo w jednym mieście, z rosyjską mafią no i oczywiście rosyjskimi szpiegami.

Książka została podzielona na osiemnaście rozdziałów, z czego każdy dotyczy innej historii. Jest to fajne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu czytelnik może wybrać,...