Stare sagi islandzkie

Tłumaczenie: Piotr Niklewicz
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
The old Icelandic sagas
kespek

źródło okładki: http://tezeusz.pl/70904,schlauch-margaret-stare-sagi-islandzkie.html

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-31
Przeczytana: marzec 2014

Jest to niedługa, ale dość użyteczna książeczka, wprowadzająca czytelnika w okoliczności powstania i charakter sag islandzkich. Rozpoczyna ją oczywiście rys historyczny samego osadnictwa na wyspie oraz specyfiki stosunków społecznych - niewiele tu odkrywczych rzeczy, jakich nie napisali inni autorzy wstępów do tłumaczonych przez siebie sag.
Kolejne rozdziały poświęcone są sagom klasycznym - rodzinnym, kościelnym, miłosnym, późniejszym sagom z elementami fantastycznymi, wraz z wyjaśnieniem, jak powstawały i były przekazywane, kiedy zostały spisane i jakie w zasadzie jest ich miejsce w kulturze nie tylko islandzkiej, ale i ogólnie skandynawskiej.

Lektura może nie obowiązkowa, ale na pewno użyteczna.

Szprota | 2017-02-07
Bett93 | 2016-08-01