Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Błaja News
1509460X
czasopisma
Donnie

KOMENTARZ NACZELNEGO Wielki upadek Każda cywilizacja ma swoje wzloty i upadki, swój wielki post i okres wielkanocny. To samo dotyczy na pozór wiecznych religii i kościołów. W jakim miejscu znajduje się obecnie świat, a w jakim Kościół rzymskokatolicki, zwłaszcza ten w Polsce? GORĄCY TEMAT Głódź na trzeźwo Metropolita gdański ma kłopoty, bo po „FiM” także „oficjalne” media wreszcie przestały...

KOMENTARZ NACZELNEGO
Wielki upadek

GORĄCY TEMAT
Głódź na trzeźwo
Metropolita gdański ma kłopoty, bo po „FiM” także „oficjalne” media wreszcie przestały się go bać...

POLKA POTRAFI
Ojciec Madzi
Tym razem będzie o tym, co Polak potrafi. Ale dopiero po Polce. Chodzi o temat, którym media żyją i którego końca nie widać.
Kiedy mała Madzia w grobku się przewraca, zarobili na niej lub się chociaż wylansowali – z grubsza wymieniając – jej osobista rodzicielka Katarzyna, Izabela Bartosz – autorka książki „Wybaczcie mi” (o tej rodzicielce), „Fakty”, „Super Expressy”, wszystkie nasze telewizje, „detektyw” Rutkowski, jasnowidz Jackowski itd. Lista zdaje się nie kończyć...

WINNY ZBRODNI
Jerzy D., który w ubiegłym roku próbował uszkodzić jasnogórski obraz („FiM” 50/2012), został uznany przez biegłych za niepoczytalnego. Do sądu trafił już wniosek o umorzenie sprawy przeciwko niemu, ale prokuratura chce go umieścić w zamkniętym zakładzie leczniczym. To może oznaczać faktyczne dożywocie, mimo że człowiek nikomu nie wyrządził krzywdy, a straty, jakie spowodował, są minimalne. Paulini nie mają zamiaru się za nim wstawiać.

POLSKA PARAFIALNA
Wielkanoc zlaicyzowana
Kilkanaście wieków zawziętej chrystianizacji pogańskiego święta wiosny i… kompletna porażka.

PATRZYMY IM NA RĘCE
Parada gwiazd
Polska delegacja państwowa wybrała się na dwa dni (18–19 marca) do Rzymu, aby uczestniczyć w niespełna trzygodzinnej imprezie inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka.

A TO POLSKA WŁAŚNIE
Rydzyk na mękach
Sąd Rejonowy w Toruniu skazał posłankę Annę Sobecką (PiS) na 3,5 tys. zł grzywny i przepadek takiej samej kwoty uiszczonej za o. Tadeusza Rydzyka, któremu ambicja nie pozwalała osobiście zapłacić grzywny z tytułu nielegalnej zbiórki publicznej.

KOŚCIELNY ROZBIÓR POLSKI
Muzeum na tacy
Czołowi politycy z województwa i ministerstwa na prywatnych spotkaniach z biskupem dyskutują o przyszłości Rzeszowa – to podkarpacka norma.

POD PARAGRAFEM
Kontra banda
Nietykalność osobista, prywatność i domowy mir – to wszystko gwarantuje konstytucja. Wolność obywatelska kończy się zwykle tam, gdzie zaczyna przeszukanie.

A TO POLSKA WŁAŚNIE
Rzecznicy przemocy
Według katolickich fundamentalistów Polacy mają coraz mniej praw – nie wolno im na przykład bić swoich pociech. Przekonał się o tym Bartosz Bajkowski, najnowszy bohater katolickiej prasy, który wychowuje synów za pomocą pasa.

ZAMIAST SPOWIEDZI
Rozum potrzebny od zaraz
Rozmowa z Jackiem Tabiszem, przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, historykiem sztuki, muzykiem, znawcą kultury indyjskiej.

Mesjasz z Małopolski
W czasie gdy lud pobożny umartwia się i przygotowuje do zmartwychwstania Pana, ja Mesjasza znalazłam. Żywego.

RODZINA NIEWIARĄ SILNA
Ceremonia powitania
Kiedy rezygnujemy z katolickiego chrztu, zwykle z różnych stron pojawiają się głosy współczucia dla dziecka bądź oburzenia na naszą postawę. Czy da się zaakcentować fakt pojawienia się malca na świecie w zgodzie z naszymi przekonaniami?

Łowcy absurdów
Czy w Polsce są jeszcze tematy tabu? Okazuje się, że tabu objęty jest papież – nawet papież Niemiec. Złamanie zakazu skutkuje cenzurą, nazywaną dziś obrazą uczuć religijnych.

ZE ŚWIATA
Wygnanie raju
Dramatyczne wołanie o pomoc finansową dziwnego kraju, jakim jest Cypr, nie wygląda tylko jak odległa historia z egzotycznego zakątka Unii. Upadek wyspy kojarzonej z dostatkiem, słonecznymi wakacjami i rosyjską mafią następuje w okolicznościach, które rzucają długi cień na unijną, a może nawet światową bankowość. Jeśli masz więc konto w banku, to choć na chwilę pomyśl o Cyprze...

KOŚCIÓŁ POWSZEDNI
Pontifex gej?
Jedną z imprez zamykających 8-letnią epokę benedyktyńską był wywiad Marka Dowda dla amerykańskiej telewizjii CNN.

Arcybiskup też człowiek
Justin Welby, anglikański arcybiskup Canterbury, wyznał, że ma słabość do napojów wysokoprocentowych.

OKIEM BIBLISTY
Pascha i Chrystus
„Wyrzućcie stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha. Tak przeto odprawiajmy święto nasze nie przy użyciu starego kwasu, kwasu złości i przewrotności, lecz przaśnego chleba czystości i prawdy” (1 Kor 5. 7–8, BT).

POLAK NIEKATOLIK
Ksiądz reformator
W Małopolsce pionierem reformacji był Jakub z Iłży – mistrz przywódców i propagatorów mieszczańsko-plebejskiego nurtu tego przebudzenia religijnego.

OKIEM SCEPTYKA
Błogosławieni oprawcy
Dyktatura, która rządziła Argentyną w latach 1976–1983, prześladowała politycznie opozycję, krępowała prawa i wolności obywatelskie, siała terror i mordowała. A wszystko to pod błogosławiącym kropidłem Kościoła.

GRUNT TO ZDROWIE
Skalne łzy
To poetyckie określenie mumio – substancji całkowicie naturalnej – ma związek z formą skalnych nacieków oraz sopli przypominających łzy.

FILOZOFIA STOSOWANA
Wesołych świąt!
Minął już magiczny dzień równonocy i nadszedł czas wiosny. Czekamy na nią z utęsknieniem i jakąś dziwną nadzieją, przypominającą tę sylwestrową.
Zmęczeni zimnem i ciemnością wyobrażamy sobie, że nadchodzi czas odnowy, czas kolejnej szansy na szczęśliwe i chwalebne życie. Tego rodzaju uczucia przepełniają nas, gdy wdychamy głęboko aromatyczne wiosenne powietrze i wystawiamy twarze do słońca. Będzie dobrze! A pomyślcie tylko, jak silne musiało być to uczucie ulgi i nadziei u naszych dalekich przodków, z trudem przeżywających zimę, nierzadko głodujących na przednówku i pełnych obaw, czy plon w nowym roku pozwoli przetrwać kolejną zimę.

Franciszek Donald Tusk
„Jestem gotowy do obrony, wspólnie z Ojcem Świętym, wartości chrześcijańskich” – oświadczył premier Donald Tusk.
Ciekawe dlaczego. Czy trwają jakieś wojny religijne, krzyżowe? Czy Polska szykuje własną wyprawę krzyżową? A może ktoś czyha na chrześcijan? Kogo chce bronić Donald Tusk?

CUDA-WIANKI
Lumpeksowy papież
Nie założę czerwonej pelerynki! – uparł się Franciszek tuż po konklawe. Tak pokazał, że teraz będzie „po biednemu”.
* Chodziło o wypasioną pelerynkę – aksamitną, obszywaną białym futrem z gronostajów. Czerwonych mokasynów z cielęcej lub koziej skóry (tradycyjne obuwie papieskie) też nie chciał. Za to na konklawe przyjechał w butach starych i brzydkich, jeszcze z czasów argentyńskich. I dalej w nich chodzi. „Są to buty, które dała mu wdowa po zmarłym związkowcu” – można wyczytać w najnowszej książce o Franciszku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.faktyimity.pl/History

• This Girl
  • Naznaczeni błękitem
  • Mroczny Układ
  • Idealna dziewczyna
  • Czym jest człowiek
  • Gdzie niebo mieni się czerwienią
  • Klan Kossaków
  • Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu
  • To nie jest twoje dziecko
  • Ta dziewczyna
  • Slammed
  • Lata szkolne Jezusa
This Girl
Colleen Hoover

7,24 (1459 ocen i opinii)
Naznaczeni błękitem

4,71 (35 ocen i opinii)
Czym jest człowiek
David Szalay

6,57 (7 ocen i opinii)
Gdzie niebo mieni się czerwienią
Lisa Lueddecke

5,57 (7 ocen i opinii)
Klan Kossaków
Marek Sołtysik

Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu
Maciej Jarkowiec

8 (1 ocen i opinii)
To nie jest twoje dziecko
Małgorzata Falkowska

Dominika van Eijkelenborg

8,35 (20 ocen i opinii)
Point of Retreat
Colleen Hoover

7,79 (2713 ocen i opinii)
Slammed
Colleen Hoover

8,02 (4058 ocen i opinii)
Lata szkolne Jezusa
John Maxwell Coetzee