Elementy. Teoria proporcji i podobieństwa

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
matematyka, euklides
LiliMadlene

Elementy są arcydziełem literatury matematycznej i najważniejszą pracą naukową wszech czasów. Do dziś ukazało się ponad 1000 edycji tego dzieła - jedynie Biblia miała większą ilość wydań. Elementy składają się z 13 ksiąg. Zwieńczeniem matematycznego kunsztu Euklidesa jest Księga V. ,,Wielkość", "stosunek", "proporcja", "wielokrotność" to pojęcia, z których Euklides stworzył teorię spełniającą w matematyce greckiej taką funkcję, jaką we współczesnej matematyce pełnią liczby rzeczywiste. Poznając teorię "wielkości" poznajemy centralne pojęcie matematyki i filozofii greckiej. Teoria ,,wielkości" stanowi fundament teorii figur podobnych rozwiniętej w Księdze VI. Tym dwóm księgom poświęcona jest niniejsza praca, zawierająca pierwszy polski przekład z języka greckiego oraz komentarz autorstwa Piotra Błaszczyka i Kazimierza Mrówki. Historyczny Euklides jest nam mało znany. Urodził się w pierwszej połowie IV wieku p.n.e., a jego działalność zbiegła się z czasem panowania Ptolemeusza I Sotera, generała Aleksandra Wielkiego. Zmarł natomiast w drugiej połowie III wieku p.n.e. Żył około 80 lat. Nie mamy pewności, czy pochodził z Aleksandrii. Prawdopodobnie kształcił się w Atenach, a potem przybył do Aleksandrii, która stała się najważniejszym miejscem jego twórczej pracy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wydawca

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!