Za to, że jesteś Ukraińcem... Wspomnienia z lat 1944-1947

Wydawnictwo: Pracownia Wydawnicza A. Zabrowarny
Dorota

"Jak Ukraińcy w Polsce pamiętają drugą wojnę światową, a zwłaszcza ostatnie ukraińskie powstanie z lat 1942-1947? Co i dlaczego pamiętają tak, a nie inaczej? Jak skonstruowana jest ich pamięć? To zasadnicze pytanie właśnie w Polsce, ponieważ w kwestii pamięci Ukraińców i Polaków pewne jest dziś tylko jedno: ukraiński obraz ówczesnych wydarzeń zupełnie nie przystaje do polskiego, a polski nie...

To zasadnicze pytanie właśnie w Polsce, ponieważ w kwestii pamięci Ukraińców i Polaków pewne jest dziś tylko jedno: ukraiński obraz ówczesnych wydarzeń zupełnie nie przystaje do polskiego, a polski nie wchodzi z ukraińskim w relacje inne niż negacja" - pisze Bogdan Huk we wstępie do książki.
To tylko nieliczne pytania, na które odpowiedź może przynieść lektura tomu fascynujących ukraińskich wspomnień. Składają się nań dwadzieścia cztery pieczołowicie opracowane teksty ujęte w cztery rozdziały. Podstawowy zrąb wspomnień to relacje byłych członków podziemia ukraińskiego z terenów objętych walkami oddziałów UPA operujących w południowo-wschodniej Polsce w latach 1944-1947 w ramach VI Okręgu Wojennego UPA-Zachód.

Batiarka | 2016-03-08
pablon | 2017-09-29