Kreatywność

2006-01-01
Magdalena Stefańczuk, Bogusława Koziorowska-Jurkevich
kreatywność miłość radość przyjemność

Ponad schematami.

Negacja schematów, często spontaniczność, a także sprawcze urzeczywistnianie twórczych wizji - tym jest właśnie spontaniczność. To coś, co definiujemy w sposób intuicyjny, czy jednak może kryć się w niej coś więcej? Może jakaś duchowa, głębsza myśl? Według Osho jak najbardziej. O tym, jak to myśl (i to niejedna!) dowiemy się dzięki książce pt. "Kreatywność. Uwolnij swoją wewnętrzną moc".

Dzisiaj myślenia kreatywnego wymaga się od każdego, na każdym kroku. Zarówno od prezesów, jak i od gospodyń domowych. Jeśli poszukujemy rozwiązań jedynie w doświadczeniach z przeszłości i w naukach zaczerpniętych od rodziców i nauczycieli, to z miejsca jesteśmy na przegranej pozycji w życiu prywatnym i zawodowym. Aby wykonać zwrot od odtwórczych i schematycznych działań ku kreatywnej innowacji i elastyczności, powinniśmy zacząć od dogłębnej zmiany naszej samooceny i spojrzeć na nasze możliwości z nowej perspektywy.

Książka jest przede wszystkim lekturą dla tych, którzy chcieliby wnieść więcej kreatywności, twórczej zabawy i orzeźwiającej różnorodności w swoje życie. Chcielibyście? Chyba każdy by chciał... A skoro tak, to wygląda na to, że każdy z nas, czytelników, nie mógł po prostu trafić z lekturą lepiej.

Kreatywność to kochanie tego co się robi - znajdowanie w tym przyjemności, celebrowanie tego! Może nikt się nigdy o tym nie dowie... kto bowiem będzie cię chwalił za umycie podłogi? Historia tego nie zauważy, gazety nie będą pisać o tobie ani publikować twoich zdjęć, ale to nie ma znaczenia. To co zrobiłeś sprawiło ci przyjemność. Miało wartość dla ciebie. Więc jeśli dążysz do sławy i myślisz, że jesteś kreatywny, jeśli sądzisz, że osiągnięcie sławy jak Picasso jest przejawem kreatywności - to nic nie rozumiesz. Wtedy, tak naprawdę, wcale nie jesteś kreatywny; jesteś politykiem, jesteś wypełniony ambicją. Jeśli staniesz się sławny, to dobrze. Jeśli nie, to też dobrze. Nie powinieneś o tym myśleć. Powinieneś skupić się na tym, aby to co robisz sprawiało ci radość, aby było twoją miłością. Jeśli to co robisz jest tym co kochasz, to będzie to kreatywne. Małe rzeczy stają się wielkie dzięki dotykowi miłości i uwielbienia.

Osho to hinduski filozof i mistrz duchowy, którego dzieła bywały w ostatnim czasie palone bez ostrzeżenia na stosie (to fakt - wystarczy przeszukać informacje o mających miejsce kilka lat temu wydarzeniach przed pewną polską plebanią)… Czy słusznie? Z całą pewnością NIE, każdej książce należy się bowiem SZACUNEK. Czy jednak do tej konkretnej warto sięgnąć? Jak najbardziej!

Na koniec słów kilka o wydaniu. Najnowsza seria Czarnej Owcy poświęcona Osho to cykl reedycji znanych już tytułów, wydanych w jednolitej szacie graficznej, która... zbytnio nie powala. Szkoda także, że książki w miękkiej okładce nie mają choćby skrzydełek. Co prawda ładnie to wszystko (zbiorczo) powinno wyglądać na półce, jednak czuć tu estetyczny niedosyt - i to pomimo postawienia w omawianej reedycji na prostotę, która zawsze jest w cenie...

Czarna Owca - dziękuję.

#kreatywność #uwolnijswojąwewnętrznąmoc #osho #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Ponad schematami.

Jak dla mnie pozycja absurdalna. Bardzo niefortunne porównanie ukończenia dzieła do depresji poporodowej. Kompletnie losowe stwierdzenia, zupełnie niepogłebione, jak na przykład: "zrozumienie muzyki klasycznej jest możliwe jedynie wtedy, kiedy się jej uczysz (...) Aby ją zrozumieć, musisz być najedzony nie martwić się o środki do życia i zachować bezstronność" - tekst ten jest pogrubiony i ujęty w ramkę, rozumiem że niesie więc jakąś wyjątkową myśl lub wartość godną zapamiętania? Mogłabym wymieniać wiele problemów tej lektury, ale nie chcę tracić już na nią więcej czasu niż to konieczne - cóż, zdecydowanie nie jestem odbiorcą tej książki ani ruchu osho.

To moja pierwsza przeczytana książka tego autora. Na pewno nie ostatnia. Książka otwiera zupełnie inne spojrzenie na to czym może być kreatywność. Książka rozszerza spojrzenie i pokazuje że największą kreatywnością jesteśmy my sami, niezależnie od posiadanych talentów.

jest to moja pierwsza książka jaką przeczytałam od Osho, i jestem zdecydowanie zachęcona do przeczytania kolejnych jego książek. ten tytuł jest bardzo inspirujący i skłaniający do refleksji. nie spieszyłam się z nim zbytnio, często czytałam jeden "podrozdział" rano i myślałam nad nim w ciągu dnia. książka otworzyła mi oczy na pewne sprawy i jestem za to bardzo wdzięczna, z czystym sumieniem mogę polecić każdemu :>

To jest pierwsza książka Osho, którą przeczytałam. Zaskoczyła mnie...pozytywnie. Czytając da się odczuć, że jest to transkrypcja wykładów i wywiadów. Język jest specyficzny, trochę potok słów. Przekaz jest bezpośredni i dobitny, bez owijania w bawełnę. Filozofia buddyjska, ale sądzę że można wziąć coś z tego niezależnie od religii. Pogodna i inspirująca.

Taka kreatywność jest mi bliska.Polecam.

Taka kreatywność jest mi bliska.Polecam.

To jest pierwsza książka Osho, którą przeczytałem. Muszę przyznać, że daje sporo do myślenia i nakłania do refleksji nad własnym życiem, mam jeszcze 3 inne książki Osho, które polecą w następnej kolejności, mam nadzieję, że nich wyciągnę tak samo wiele mądrych przemyśleń jak z tej. :)

O tym, że nie trzeba być wspaniałym artystą by być kreatywnym. Kreatywność na co dzień = życie w pełni.

Warto odrobinę spróbować tak żyć.

Warto odrobinę spróbować tak żyć.

Zabawnie jest czytać Osho Kreatywność jednocześnie z z Grant Cardone Be Obsessed or be Average. Tak jakby obie strony mówiły jednocześnie, że coś jest ciepłe i zimne w tym samym czasie i obie miały racje.

• Psychologia
  • Rozwój