Marek Edelman. Życie. Do końca

Wydawnictwo: Agora SA
mikolajek

Drugie wydanie książki "Marek Edelman. Życie. Po prostu" - poprawione i poszerzone o 200 stron ekskluzywnych materiałów. "Marek Edelman. Życie. Po prostu" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali...

"Marek Edelman. Życie. Po prostu" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie. Książka ukaże się nakładem Agory oraz Fundacji Świat ma Sens - Limanowa/Kraków

Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego, zostało uzupełnione m.in. o:
- sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta, prasy, którą drukował, redagował i kolportował Marek Edelman a w nich relacje z okupacji, porażające zeznania ocalałych z Zagłady i reportaże z getta, ujmująca publicystyka polityczna z okresu wybuchu wojny hitlerowsko-sowieckiej;

- opis ostatniego okresu życia Edelmana i dzieje jego spuścizny;
- zapis nieznanej, rozrachunkowej rozmowy dwóch bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej: Kazika Ratajzera i Marka Edelmana przeprowadzonej w blisko w 50 lat po wybuchu powstania w getcie
- obszerny, nowy wybór mało znanych fotografii;
- wydaną w kwietniu 1946 r. jednodniówkę "Za Waszą i Naszą Wolność" wydaną przez komitet Centralny Bundu z tekstami Edelmana

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2013

źródło okładki: http://www.agora.pl/

jkmb | 2019-09-28
Przeczytana: 28 września 2019

Marek Edelman cały czas uczy tego, co jest najważniejsze. I na kartach książek żyje. Do końca.

*Takich książek się nie ocenia. Chociaż jest to kawał wybitnej reporterskiej roboty.

Woody | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Historia życia niekwestionowanego autorytetu, Marka Edelmana. Postaci bardzo mi bliskiej i niezwykle ważnej, a chyba trochę zapomnianej, choć minęło raptem 10 lat od jego śmierci. Skromny, wielki, odważny, powściągliwy w ocenie, bezpośredni, szorstki w obyciu, ale wrażliwy wewnątrz. Obrońca życia, prawdy, moralności. Fenomenalna postać, brakuje takich ludzi, jak On, w obecnej Polsce.
Książka nie jest typową biografią. Autorzy trochę opisują rzeczywistość i losy Marka Edelmana na ich tle, wplatają w to fragmenty z Nim wywiadów, wspomnień przyjaciół, bliskich i znajomych Edelmana.
Książka na pewno nie jest pomnikiem postawionym Edelmanowi. Brak tu patyny, laurek i uwielbienia, brak też nienawiści i przekłamań. Jest wypośrodkowany obiektywizm, dążący do faktografii, a nie opinii czy oceny. To wielka zaleta, a pośliznąć się było łatwo. Wszak Edelman to temat wielki, ciężki, nietrudno tu popaść w jakąś skrajność. Beresiowi i Burnetce udało się zachować proporcje, rzetelność i...

Janusz Watut | 2018-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2018

Twardoch też czytał...🤔

MirekC | 2018-09-02
Przeczytana: 01 września 2018

„Życie. Do końca” to coś więcej niż biografia. W równej mierze jest to obszerna lekcja obywatelskiej edukacji. Marek Edelman uczy, że jesteśmy za siebie współodpowiedzialni i przypomina, co się dzieje, gdy o tym zapominamy. Autorzy ilustrują tę lekcję wieloma przykładami z jego życia. Nie jest to jednak hagiografia. Marek Edelman jawi się jako osoba do bólu niepokorna; nie ulegająca złudzeniom, stojąca twardo na ziemi, a jednocześnie pełna wiary; często szorstka w słowach, uparta w działaniu – w taki sposób ujawniająca swoją wrażliwość. Jego świadectwo przypomniało mi, co w życiu jest najważniejsze. Duet Bereś & Brunetko wykonał solidną robotę.

Marlena | 2017-01-25
Przeczytana: 2015 rok

Uwielbiam Edelmana, w tej książce jest jego całe życie

namarginesie | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2013

Przez ponad 700 stron mamy okazje poznawać historię wielkiego człowieka. Postać legenda, bohater, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, człowiek wielkiej odwagi i charakteru, świetny lekarz,…. mogłabym jeszcze długo tak wymieniać. Świetna książka nie tylko o M.Edelmanie, to także przewodnik po historii współczesnej. Wiele się z niej dowiedziałam i nauczyłam. Wielki szacunek dla Pana Edelmana za jego życiową postawę, za jego mądrość, tolerancję i nieustającą walkę o godność i wolność człowieka. Trzeba tę książkę przeczytać!
Zacytuję słowa P. M. Edelmana „..najważniejszą rzeczą jest życie. W zasadzie. Bo jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo co jest najważniejsze”.
„Co trzeba robić gdy w życiu jest ciężko? Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą”.

Lenkaite | 2016-10-23
Przeczytana: grudzień 2016

Bardzo prawdziwe; świetnie napisane.

pr0tessa | 2016-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 października 2016

Bez śladu patusu, często chwyta za gardło, często zadziwia aktualnością, często (niestety), to, o czym mówił Edelman, komentując ludobójstwo w Bośni 20 lat temu, sprawdziło się.

Edelman nie udaje, nie chowa się za ideologią. Super.

Sebulba | 2016-04-01

Doskonała, arcyciekawa, krzepiąca i mądra

brasilka2 | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Co za książka i co za człowiek! Jestem pod wrażeniem.