Zgłosuj na książki roku 2017

Marek Edelman. Życie. Do końca

Wydawnictwo: Agora SA
mikolajek

Drugie wydanie książki "Marek Edelman. Życie. Po prostu" - poprawione i poszerzone o 200 stron ekskluzywnych materiałów. "Marek Edelman. Życie. Po prostu" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali...

"Marek Edelman. Życie. Po prostu" Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, została przetłumaczona na trzy języki obce (w tym hebrajski), a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie objechał wiele festiwali na całym świecie. Książka ukaże się nakładem Agory oraz Fundacji Świat ma Sens - Limanowa/Kraków

Nowe wydanie, bogatsze o ponad 200 stron od poprzedniego, zostało uzupełnione m.in. o:
- sensacyjne, nieznane materiały podziemnej prasy Bundu z getta, prasy, którą drukował, redagował i kolportował Marek Edelman a w nich relacje z okupacji, porażające zeznania ocalałych z Zagłady i reportaże z getta, ujmująca publicystyka polityczna z okresu wybuchu wojny hitlerowsko-sowieckiej;

- opis ostatniego okresu życia Edelmana i dzieje jego spuścizny;
- zapis nieznanej, rozrachunkowej rozmowy dwóch bojowców Żydowskiej Organizacji Bojowej: Kazika Ratajzera i Marka Edelmana przeprowadzonej w blisko w 50 lat po wybuchu powstania w getcie
- obszerny, nowy wybór mało znanych fotografii;
- wydaną w kwietniu 1946 r. jednodniówkę "Za Waszą i Naszą Wolność" wydaną przez komitet Centralny Bundu z tekstami Edelmana

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2013

źródło okładki: http://www.agora.pl/

paweł | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

s.750
Świetna książka, o wspaniałym człowieku.
Marek Edelman był już legendą za życia,to jak żył i co robił, uczyniło Go wielkim człowiekiem.Kto chce niech czyta,kto nie chce, jego sprawa, ale na pewno warto.

"Żydzi byli oddzieleni od Polaków:ale widzieli z okien,że idzie polskie dziecko i je bułkę.Ona była sucha,może miała w środku otręby,ale była.A dziecko Żyda leżało spuchnięte i nie miało nawet tych otrębów.a jak umarło,to je wynoszono na ulice i przykrywano papierem,bo nie było z czego zapłacić za pogrzeb.Jeżeli tu cię zabijali,a za murem kręciła się karuzela,to gdzie było normalniejsze życie?"

Sargento_Garcia | 2013-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2013

"Najważniejsze jest życie. A kiedy już jest życie, najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność" - nie czuję się osobą godną by podjąć choćby próbę zmierzenia się z tymi słowami. W tych trzech zdaniach WSZYSTKO zostało już powiedziane.

Marek Edelman był WIELKIM człowiekiem!

geokuba | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

„Przyjechało do niego [Marka Edelmana] kilkunastu młodych ludzi – uczniów prywatnej katolickiej szkoły średniej imienia Edyty Stein. Przyjechali aż z Gliwic, zasiedli gęsto na podłodze i zaczynają pytać. I to jak! – Pan się nie boi śmierci? A Edelman spokojnie i uważnie odpowiada, jakby wiedział, że każdym zdaniem rzeźbi w ich duszach…”
Ja się również temu poddałem i wiem, że cokolwiek bym nie napisał na temat człowieka jakim był Marek Edelman, to będzie banał.

Natomiast jego biografię czyta się z wypiekami na twarzy. Jej kręgosłupem są rozmowy autorów z Edelmanem. Prawie połowa to wspomnienia z okupacji i przedruk gazetki podziemnej, jaką getto kolportowało. (Nieprawdopodobne jest w niej to, jak trzeźwo i rzeczowo autorzy tej gazetki potrafili ocenić paskudną rzeczywistość). Pozostała część to dalsze dzieje Edelmana; jego kariera lekarska, ukazanie się „Zdążyć przed Panem Bogiem”, współpraca z KORem, Solidarnością, działalność społeczna...
Czy można czyjeś życie zmieścić w...

Ewa K | 2013-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Dzisiaj również nie mam dla Was typowej recenzji, bo i książka, którą chciałam przedstawić do typowych nie należy. Jest to jedna z tych publikacji, która raz zobaczona, na długo zapada w pamięć i domaga się przeczytania. Możemy tylko wybierać między ucieczką od lektury a bezwarunkowym poddaniem się opisanej historii. Jeśli jednak postanowimy wygospodarować trochę czasu i przeczytać książkę Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, to powinniśmy wiedzieć, że ich opowieść będzie bolesna i wzruszająca zarazem. Ja, świadoma tego, że biografia Marka Edelmana obfitowała w wiele tragicznych wydarzeń, postanowiłam ją zgłębić. Mam nadzieję, że i Wy pójdziecie w moje ślady.

Chyba nie ma wśród nas osoby, która choć pobieżnie nie znałaby biografii Marka Edelmana. Książka Beresia i Burnetki pozwala nam jednak na odkrycie szczegółów ważnych dla późniejszych losów działacza Żydowskiej Organizacji Bojowej. Pierwsze lata dzieciństwa upływają Markowi w Homlu, z którego wraz z rodzicami przeprowadza...

Arkadiusz | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Przed chwilą skończyłem czytać książkę pt. "Marek Edelman. Życie. Do końca". Jest to uzupełnienie o ponad 200 stron wydanej w 2008 roku biografii Marka Edelmana pt. "Życie. Po Prostu" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko. W sumie nie wiem jak zacząć tę recenzję, bo jestem wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem. Mogę tylko na samym wstępie napisać, że wystawiłem ocenę 10/10. Czuje, że to sprawiedliwa nota. I to chyba nie nota dla samej książki a dla człowieka, którego opisuje. Człowieka, którego tak naprawdę do tej pory prawie nie znałem. Bo w sumie odpowiedzmy sobie na proste pytanie: kim był Marek Edelman? Co Wam się pierwsze jawi w głowie? Żyd? Zastępca komendanta powstania w Getcie Warszawskim? Kardiochirurg? Hmm...takie były moje skojarzenia, które miałem po dość odległej w czasie, lekturze "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Jednak teraz spektrum mojego postrzegania Edelmana znacznie się powiększyło. A wszystko to zasługa tej książki.

Na dalszy ciąg recenzji...

Bagienka | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015
andziorek | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Po pierwsze życie, po drugie wolność – oto dwie wartości, które dla Marka Edelmana były najważniejsze. Wszystko inne pozostawało w tyle (co nie znaczy, że było nieistotne). Niestety, nawet radość z ocalenia oraz odzyskanie upragnionej wolności po dramacie wojny – dość szybko okryły się cieniem późniejszych wydarzeń. Pan Marek posiadał w sobie jednak tyle uporu oraz siły, że nie dał się złamać. Kiedy trzeba było szedł pod prąd, nie bacząc na konsekwencje.

„Marek Edelman. Życie. Do końca” to obszerna biografia jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim (1943 r.). Poznajemy jego historię od początku do końca. Wędrujemy za jego wspomnieniami, przekraczając kolejne etapy jego życia, a tym samym przemierzając kolejne karty historii.

Autorzy wykonali kawał dobrej i trudnej pracy. Mieli utrudnione zadanie, gdyż M. Edelman nigdy nie pomagał dziennikarzom w wykonywaniu ich pracy. Ponadto był człowiekiem, który nie lubił wiele mówić na swój temat. Unikał górnolotnych porównań. Nie...

Anka | 2013-11-13
Przeczytana: 23 października 2013

Nie tylko dlatego "jak" jest napisane, ale "o kim". Nie szafuję najwyższymi notami, lecz akurat książka o Edelmanie zasługuje na laury przede wszystkim za sprawą głównego bohatera. Ten życiorys naprawdę warto znać.

Inna sprawa, że duet Bereś-Burnetko to doskonały przykład ludzi, którzy nie marnują swoich talentów. Biorę w ciemno wszystko co napisali. A ich książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią własnego kraju.

Można by się długo rozwodzić, ale po co. Lepiej przeczytać.

Anna Grochal | 2013-05-18
Przeczytana: 17 maja 2013

To najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałam. Biografia człowieka, którego nie da się do nikogo i niczego porównać. Przywraca wiarę w życie, uczy pokory i pokazuje co w życiu jest najważniejsze Stać zawsze po stronie słabszego.
Najwyższy szacunek dla Pana Marka Edelmana, którego niestety już nie ma wśród nas.

namarginesie | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2013

Przez ponad 700 stron mamy okazje poznawać historię wielkiego człowieka. Postać legenda, bohater, jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, człowiek wielkiej odwagi i charakteru, świetny lekarz,…. mogłabym jeszcze długo tak wymieniać. Świetna książka nie tylko o M.Edelmanie, to także przewodnik po historii współczesnej. Wiele się z niej dowiedziałam i nauczyłam. Wielki szacunek dla Pana Edelmana za jego życiową postawę, za jego mądrość, tolerancję i nieustającą walkę o godność i wolność człowieka. Trzeba tę książkę przeczytać!
Zacytuję słowa P. M. Edelmana „..najważniejszą rzeczą jest życie. W zasadzie. Bo jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo co jest najważniejsze”.
„Co trzeba robić gdy w życiu jest ciężko? Nie zwracać na to uwagi. Iść dalej. Jeżeli wiesz, co jest dobre, a co złe, to po prostu idziesz swoją drogą”.