Zaklinacz deszczu

Tłumaczenie: Zofia Piątkowska
Wydawnictwo: Kos
L'attrapeur de pluie. Sur les traces d'un sage tibétain chez les Indiens hopis.
religia
hudybyk

Przywódca jednej z czterech szkół buddyzmu tybetańskiego, XVI Karmapa, odbył swoją pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych w październiku 1974 roku. Dlaczego po przybyciu do Phoenix tybetański mistrz pragnie jak najszybciej udać się do Shungopovi, jednego z miasteczek Indian Hopi, leżącego w samym sercu arizońskiej pustyni? Celem Karmapy jest wypełnienie proroctwa zawartego w jednym ze...

Dlaczego po przybyciu do Phoenix tybetański mistrz pragnie jak najszybciej udać się do Shungopovi, jednego z miasteczek Indian Hopi, leżącego w samym sercu arizońskiej pustyni? Celem Karmapy jest wypełnienie proroctwa zawartego w jednym ze świętych tekstów tybetańskich z VIII wieku. Karmapa udaje się na spotkanie z Nedem, wodzem klanu Niedźwiedzia.
Z powodu wielotygodniowej suszy trudno myśleć o zbiorach, wyczerpały się także zapasy żywnościowe: obaj mężczyźni wiedzą, że od przebiegu ich spotkania zależy przetrwanie plemienia Hopi.
XVI Karmapa i wódz indiański wspólnie próbują – osiągając naturalną harmonię ciała i umysłu – „zakląć deszcz”.
Ich spotkanie jest pieśnią miłości, pieśnią pełną nadziei.
Trzydzieści lat później Gilles Van Grasdorff, znany dziennikarz i przyjaciel obecnego Dalajlamy, podróżuje śladami XVI Karmapy. Ta pasjonująca podróż odkrywa przed Czytelnikiem tajemnice dwóch niezwykłych cywilizacji.

źródło opisu: Wydawnictwo KOS, 2006

źródło okładki: www.kos.com.pl

cholera | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Buddyzm
Przeczytana: 30 marca 2014

Książkę tę czyta się dość ciężko. Ciężko mi stwierdzić, na ile to wina tłumaczenia (błędy nawet na poziomie ortografii), a na ile samego autora (kolejność wątków i dygresji momentami sieje zamęt). Ocena in plus z racji na wartość historyczno-kulturową.

Dakinilover | 2013-11-11
hudybyk | 2013-04-30