7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Dąbrowa Górnicza, Legendy
historia
Lolek90

Szanowny Czytelniku Oddajemy do Twoich rąk publikację nietuzinkową, a na pewno od dawna wyczekiwaną. Legendy i teksty źródłowe dotyczące Dąbrowy Górniczej, jakie znalazły się w tym zbiorze, dotykają wielu ciekawych i niejednokrotnie zadziwiających epizodów historii miasta. Opracowanie jest efektem wieloletnich poszukiwań archiwalnych, antykwarycznych i bibliotecznych, które przyniosły bogaty...

Szanowny Czytelniku
Oddajemy do Twoich rąk publikację nietuzinkową, a na pewno od dawna wyczekiwaną. Legendy i teksty źródłowe dotyczące Dąbrowy Górniczej, jakie znalazły się w tym zbiorze, dotykają wielu ciekawych i niejednokrotnie zadziwiających epizodów historii miasta. Opracowanie jest efektem wieloletnich poszukiwań archiwalnych, antykwarycznych i bibliotecznych, które przyniosły bogaty efekt. Wiele z tekstów tutaj prezentowanych było publikowanych w wydawnictwach przedwojennych, a nawet pochodzących z XIX wieku. Wśród nich wyróżnić należy legendy zebrane przez jednego z czołowych dziejopisów zagłębiowskich, a mianowicie Mariana Kantora-Mirskiego. Ten autor ocalił od zapomnienia wiele przekazów ustnych, a historycy, którzy niejednokrotnie podchodzili z rezerwą do jego twórczości, przekonali się, że znajdą w niej przesłanki do podejmowania tematów ściśle historycznych.
Myślę, że publikacja przeznaczona zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych przyniesie Czytelnikowi wiele pozytywnych doznań oraz wzbudzi ciekawość względem własnej Małej Ojczyzny.
Arkadiusz Rybak

źródło opisu: http://wydawnictwo.dikappa.pl/legendy-dabrowy-gorniczej-p-40.html

źródło okładki: http://wydawnictwo.dikappa.pl/legendy-dabrowy-gorniczej-p-40.html

Wszyscy znają legendę o smoku wawelskim, czy warszawskiej syrence, ponieważ przerabiane są one na lekcjach języka polskiego czy historii. Boli lokalnych historyków fakt, że tak mało miejsca na lekcjach poświęca się lokalnym legendom i podaniom opowiadającym o mieście, w którym się żyje. Dlatego Dariusz i Jan Kmiotkowie wraz z Małgorzatą Budną wydali książkę zawierającą legendy Dąbrowy Górniczej. Dowiemy się z niej m.in. skąd się wzięła nazwa miasta, z jakim wydarzeniem związana jest lipa mongolska, kim był tajemniczy pustelnik zamieszkujący okoliczne wzgórze, jakie kwiaty wyrosły w miejscach, gdzie stąpała królowa Jadwiga, poznamy legendę o rzece Trzebyczce oraz przygodę pewnego górnika, któremu objawiła się św. Barbara, dowiemy się, w jaki sposób powstała Pustynia Błędowska(jedyna pustynia w Europie), skąd wzięły nazwy takie dzielnice jak Tucznawa, Sikorka, a także poznamy legendy o górniku i żabie, górniku i skarbniku oraz o świętej Barbarze. Legendy zostały spisane prostym,...

książek: 2070
Monika | 2013-06-21