Łagodne światło

Okładka książki Łagodne światło Louis de Wohl
Okładka książki Łagodne światło
Louis de Wohl Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu religia
religia
The Quiet Light. A Novel about Saint Thomas Aquinas
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
2013-01-01
2013-01-01
Ewa Chmielewska-Tomczak
biografia św. tomasz

Bardzo polecam. Prostota języka i głębia myśli. Doskonale napisana i świetnie przetłumaczona. Tomasz z Akwinu nie jest postacią pierwszoplanową, pojawia się wśród innych postaci. To nie jest jakaś przesłodzona biografia świętego, ale pełnej krwi powieść historyczna,o niezwykle wartkiej akcji. Oddaje jednak istotę myśli Akwinaty, bardzo subtelnie, wręcz oszczędnie.

Dobrze napisana powieść o św. Tomaszu i jego arcylogicznej filozofii. Napisane zgrabnie, konkretnie, treściwie. Oczywiście z pozycji katolickiej. Powieść nie dzieje się tylko w klasztornych murach i uczonych księgach. Jest też wielka polityka, w osobie arcyłotra cesarza Fryderyka II Hochenstaufa i jego sporów, wielkich sporów ówczesnych czasów na linii władza świecka- władza kościelna, oraz gorąca miłość rycerza i siostry bohatera powieści. Są zamki, wsie, koronowane dwory, klasztorne cele. Jest przede wszystkim Bóg który dla Tomasza jest czystą logiką.

Naprawdę doskonała powieść. Myślałem, że to książka dla dzieci, dlatego ociągałem się z jej przeczytaniem, ale teraz wiem, że jest dla każdego. W zasadzie nie jest to powieść stricte o Świętym Tomaszu. Co prawda jego postać jest kamieniem węgielnym fabuły, ale autor również obszernie przedstawia cesarza Fryderyka II. Akcja toczy się z rozmachem i nie pozwala na nudę. Warto przeczytać...

Kolejna książka z duszą autorstwa Louisa de Wohl o charakterze historyczno-religijnym. Pisarz przybliża i ożywia nam Wielka postać katolickiego świętego z XIV wieku, Tomasza z Akwinu. Na tle rodzinnej historii, wypraw krzyżowych i walk między cesarstwem,a papiestwem.
Narracja rozwija się w licznych, mądrych, ciekawych dialogach, gwałtownych zwrotach akcji - trudno oderwać się od lektury.
Zachwyca i pociąga osobowość świętego Tomasza, który miał pozory głupca o genialnym umyśle.
Podziw czytelnika budzi także świecki bohater tej opowieści,
szlachetny Anglik, Piers rycersko wierny obiektowi swej miłości.
Reasumując, powieść tę serdecznie polecam na dzisiejsze czasy jako światełko w tunelu i inspirację filozoficzno-religijna dla nabrania ducha. Cieszę się że na nią natrafiłam.

Co prawda czytałem tę książkę jako "Światło nad Akwinem", wyd. W drodze. Ale bardzo mi się podobała.

Książka z tych ktore pochłaniają czytelnika.

Książka z tych ktore pochłaniają czytelnika.

Bardzo dobrze napisana lekka powieść, oparta o wydarzenia historyczne. Nie należy jej jednak traktować jako publikacji historycznej sensu naukowego, ani tym bardziej przeglądu myśli teologicznej czy filozoficznej Akwinaty. Po tych ostatnich tematach przechodzi ona dość swobodnie, nie skupiając się dłużej na konkretnych zagadnieniach, raczej prezentując ogólny zarys myśli świętego. Książkę można z pewnością polecić wszystkim szukającym rozrywki niewymagającej wielkiej pracy umysłowej, ale też tym, którzy próbują w sposób maksymalnie przystępny zapoznać się ze świętym, a nawet młodszym czytelnikom, dla których dłuższe opisy kwestii filozoficznych czy teologicznych mogły by być nużące.

Troszkę rozczarowany jestem postacią samego Tomasza, który, mimo że poznajemy go jako kilkunastoletniego młodzieńca, od początku sprawia wrażenie postaci kompletnej, której oczywisty rozwój obserwujemy jedynie na płaszczyźnie wiedzy/wiary, natomiast nie osobowości. Pojawiaja się on w charakterze mędrca, który zawsze wie co robić, dla którego nie ma zadań niemożliwych, a jedyne co może mu przeszkodzić to niezależne czynniki zewnętrzne, z którymi i tak, prędzej czy później, daje sobie radę. Na szczęście św. Tomasz jest postacią będącą raczej tłem dla wydarzeń spotykających jego rodzinę i bohaterskiego rycerza Piersa Rudde, co sprawia, że czytając powieść, nie można się nudzić.

Jest to historia Tomasza z Akwinu w formie powieści. Louis de Wohl ma faktycznie bardzo duży talent pisarski - powieść czyta się dobrze. A nawet bardzo dobrze. Poza postacią samego Tomasza poznajemy jego rodzinę, otoczenie oraz niełatwe losy polityczne Cesarstwa.

Nie znałem bliżej historii Tomasza więc poznanie historii było dla mnie dużą frajdą a przy okazji zyskałem sympatię dla kilku innych bohaterów, szczególnie dla niezwykle honorowego ale nieszczęśliwie zakochanego brytyjskiego rycerza.

Kilka niespodziewanych zwrotów akcji, barwne opisy dziejów i świetne opisane postacie, na czele z Tomaszem sprawiają, że książka była dla mnie dużą frajdą i polecam ją!

wspaniała książka, można poczuć klimat średniowiecza.Historia Włoch. Książka która po zamknięciu okładek żyje.

kolejna książka tego Autora wskazujaca postać wielkiego formatu

kolejna książka tego Autora wskazujaca postać wielkiego formatu

• Kupić
  • 52 książki w rok- 2016
  • Powieści religijne
  • 2011-2014

Dodaj cytat z książki Łagodne światło