rosmene

Członkostwo państwa w Unii Europejskiej powoduje daleko idące konsekwencje ustrojowe, stawiając przed państwami członkowskimi nowe wyzwania w procesie dostosowywania ich porządków prawnych do wciąż zmieniającej się rzeczywistości politycznej i prawnej. Problem ten odgrywa szczególną rolę wówczas, gdy przedmiotem badań – jak w tej książce – są szeroko pojęte zależności między prawem unijnym a prawem krajowym, w tym głównie konstytucjami wybranych państw członkowskich UE.
Państwa te nie były i nadal nie są gotowe, by postanowieniami traktatowymi jednoznacznie zdefiniować istotę władzy w UE oraz określić hierarchię norm prawnych obowiązujących w zintegrowanej przestrzeni prawnej. Zasadna jest dziś zatem nie tyle decyzja, czy zmieniać konstytucję, ile pytanie: co w jej treści modyfikować i w jakim trybie?

Analiza zmian ustaw zasadniczych dokonywanych przez wybrane państwa po wstąpieniu do Unii, ze szczególnym uwzględnieniem modyfikacji związanych z rozwojem integracji europejskiej, stanowi próbę uchwycenia pewnych prawidłowości i tendencji o ogólnym charakterze. Można na ich podstawie sformułować wniosek, że europeizacja konstytucji jest zjawiskiem charakterystycznym dla współczesnych demokracji europejskich.

Katarzyna Kubuj i Jan Wawrzyniak

źródło opisu: www.scholar.com.pl