Tomasz z Akwinu – człowiek i dzieło

Tłumaczenie: Agnieszka Kuryś
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
teologia, tomizm, chrześcijaństwo
religia

(…) ojciec Torrell wydobywa z tekstów Tomasza rozumienie teologii jako przede wszystkim dzieła i owocu żywej wiary. „Pozwala to zrozumieć – pisał już w poprzedniej swojej książce – że miłość może się stać prawdziwym motorem dociekań teologicznych, zaś dociekanie może płynnie przerodzić się w osobiste poszukiwanie Boga”. Oczywiście, podzielał Akwinata przekonanie teologów swojej epoki, że podstawowym celem teologii jest przygotowanie do duszpasterstwa.
Co więcej, „bardzo sobie upodobał temat vetula [staruszki], która wie o Bogu więcej niż nadęty pychą uczony”. Sprawdziłem komputerowo występowanie wyrazu vetula w pismach Tomasza. Faktycznie, Torrell ma rację.
Największą jednak zaletą tej książki wydaje się to, że przedstawiony w niej Tomasz nie jest budzącym podziw ożywionym komputerem, który wyprodukował wiele uczonych, ale abstrakcyjnych pism filozoficznych
i teologicznych. Tomasza Torrell przedstawia takim, jakim on naprawdę był: człowiek, owszem, nietuzinkowy, który miał wyrazistą osobowość, żył jednak w określonym czasie i w określonej przestrzeni, obracał się w określonych środowiskach i w konkretnych okolicznościach historycznych.

(fragment Słowa wstępnego Jacka Salija OP)

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=252

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=252

Andrzej | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Naprawdę dobra książka. Niezwykle dokładna biografia Akwinaty, wprowadzająca w najnowsze dyskusje na temat różnych wydarzeń z jego życia, zwłaszcza w czas powstania jego dzieł, pokazująca go jako człowieka, który we wszystkim co robi, przede wszystkim stara się szukać Boga. Nie jest to studium dla kogoś po prostu zainteresowanego Tomaszem lub jego filozofią (samej filozofii św. Tomasza Torrell poświęca wyjątkowo mało miejsca), w tym wypadku odesłałbym raczej do książki Chestertona lub popularnych wykładów Swieżawskiego.
Wielką zasługą Torrella jest obalenie mitu łagodnego, powolnego, wiecznie spokojnego intelektualisty oderwanego od świata - Akwinata jest tu pokazany jako człowiek z krwi i kości, podlegający emocjom, angażujący się w rzeczywistość, w której przyszło mu żyć, czy to w wielkie spory Paryża, czy to w odpowiedzi na czasem bardzo zaskakujące pytania (np. Czy wolno rzucać losy w sprawie wybrania biskupa spośród 5 niechętnych kandydatów) w formie krótkich traktatów, czy...

Tomasz Kwasik | 2014-06-07
MorsMetaMalorum | 2017-10-12