Wrzesień 1939 na Kresach w relacjach

Wydawnictwo: Neriton
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
allison

Niniejsze opracowanie stanowi zbiór relacji polskich uczestników walk w obronie Kresów. Książka znakomicie uzupełnia wydawnictwa źródłowe jak i dotychczasowe publikacje dotyczące agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. Są to relacje osób, które w tych wydarzeniach brały udział, a wcześniej nie mogły przekazać opisu tych wydarzeń społeczeństwu polskiemu z wiadomych przyczyn. Całość pracy...

Całość pracy uzupełniają indeksy, osobowy i miejscowości, oraz plany Grodna, Wilna i wycinki map terenów, na których rozgrywały się ważniejsze wydarzenia w celu lepszego śledzenia przez czytelnika relacjonowanych wydarzeń.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Piotrek | 2015-01-24
Przeczytana: 2014 rok

Zbiór relacji naocznych świadków, z ostatnich dni polskich Kresów Wschodnich, staranny dobór powoduje, że czyta się "jednym tchem", całość robi przygnębiające wrażenie, nie zmienia to w żaden sposób faktu, że jest to ciekawa i pasjonująca lektura, możemy spotkać wiele ciekawych opowiadań, które skłonią nas do dalszego pogłębiania tematu i ... poszukiwania kolejnych lektur, mamy relacje z ostatnich dni 101 pułku ułanów ppłk. Jerzego Dąmbrowskiego "Łupaszki", relację Emila Karewicza z Wilna, informacje o walkach KOP, bitwie pod Kodziowcami i np. "powstaniu skidelskim" i wiele innych, które dokumentują epizody tragicznej wojny obronnej, przez strony przewijają się postacie, które dla czytelników zaznajomionych z tematyką nie będą obce, godna polecenia dla wszystkich chcących poszerzyć własną wiedzę

książek: 1999
MatvonChutzik | 2017-08-02