Satori

Tłumaczenie: Agata Karolak
Wydawnictwo: Albatros
SATORI. A NOVEL BASED ON TREVANIAN'S SHIBUMI
Ophelia

"Satori" to prequel bestsellera "Shibumi" autorstwa Trevaniana. Bohaterem obu powieści jest Nicholai Hel, urodzony w Szanghaju syn rosyjskiej arystokratki i Niemca. Wychowywany przez generała japońskiej armii, zostaje mistrzem sztuk walki, filozofem, poliglotą i ma wszelkie warunki, by stać się najgroźniejszym zabójcą na świecie. I stanie się nim, ale dopiero w "Shibumi"; w "Satori" stawia pierwsze kroki w zdradzieckim świecie służb specjalnych.Podczas wojny koreańskiej Nicholai Hel trafia do więzienia, oskarżony o zabójstwo swojego mentora, generała Kishikawy. Spędziwszy trzy lata w rękach Amerykanów, otrzymuje od nich propozycję - wolność w zamian za współpracę. Musi tylko - drobnostka! - zabić sowieckiego komisarza w Chinach, Jurija Woroszenina. Mimo że misja jest w zasadzie samobójcza, powodowany pragnieniem odzyskania wolności, a także żądzą zemsty, Hel zgadza się i wykonuje zadanie. Amerykanie jednak nie zamierzają dotrzymać warunków umowy. Zdradzony Hel cudem uchodzi z życiem. Dla swoich wybawców, chińskiego pułkownika oraz buddyjskiego mnicha, podejmuje się nowej misji, tym razem w Wietnamie. Dzięki tym doświadczeniom osiąga satori - oświecenie, nagłe przebudzenie pozwalające zobaczyć rzeczy takimi, jakie są naprawdę.Uroku tej znakomitej powieści szpiegowskiej dodaje wyrafinowany język oraz realia Pekinu i Sajgonu lat pięćdziesiątych XX wieku.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Norbert | 2014-09-07
Przeczytana: 05 września 2014

Książka jak najbardziej na poziomie. Oceniając ją pod kątem samej fabuły dostałaby 6 gwiazdek, jednak +1 za świetny klimat. Wnikliwe potraktowanie tematyki satori, gry go, cała ta "orientalna" otoczka - na prawdę da się tą książkę świetnie poczuć. Jedyne co umniejsza nieco jej ocenę to przewidywalność w niektórych momentach.

joaśka | 2014-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2014

Widzę, że moja opinia bedzie pierwsza. To niedobrze, gdyż jest absolutnie subiektywna i nieobiektywna. Oczywiście każda z opinii taka jest, ale moja dodatkowo jest niesprawiedliwa i proszę szanownych Czytelników o niekierowanie się nią :) Z tego też powodu książki nie oceniłam. Moja ocena dotyczyłaby bowiem bardziej gatunku książki niż samej jej treści. Kiedyś już pisalam, że gry wywiadów, agenci, pojedynek szpiegów to nie moja bajka. Ta książka własnie o tym jest. Mogę tylko napisać, że czyta się wartko, gdyż język jest bardzo dynamiczny. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że pozycja ta znajdzie swoich oddanych Czytelnikow.
I spełniłam swój kronikarski obowiązek ;)