Kamil Desmoulins

Wydawnictwo: Czytelnik
Monika_Izabela

Biografia Kamila Desmoulins (1760-1794), publicysty i działacza Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Autor, dzięki gruntownej znajomości źródeł francuskich, ówczesnej prasy, pamiętników i późniejszych opracowań monograficznych, niezwykle żywo przedstawia ten fragment dziejów Francji i splecionych z nimi tragicznych losów inteligenta, który zaangażowawszy się bez reszty w dzieło rewolucji i poświęciwszy jej wszystkie swe siły, nie może jednak zaakceptować jej wynaturzeń i okrucieństwa i sam w końcu ginie na szafocie. Opowieść o losach Kamila Desmoulins uzupełniają charakterystyczne fragmenty jego publicystyki.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: http://www.antykwariathistoryczny.pl

książek: 1900

Książka pisana bardzo przyjemnym stylem. Po biografiach Baszkiewicza czytało się wręcz niezwykle lekko.
No, może poza niektórymi momentami. Autor bowiem chwilami popada w bardzo denerwującą manierę. Mianowicie w szatkowanie wypowiedzeń. Tworzenie zdań pojedynczych. Oraz równoważników zdań. Całej masy. Niepotrzebnie. Nie wiadomo czemu. Właśnie w ten sposób. Irytujące. Bardzo.
Co do samej treści, nie jestem raczej na tyle kompetentna, żeby oceniać ją pod kątem merytorycznym. Zwłaszcza, że Kamil Desmoulins jest jedną z moich ulubionych postaci z tego okresu i absolutnie nie jestem obiektywna, jeśli się o niego rozchodzi.