Galerie Rzymu

Wydawnictwo: Arkady
Roma le magnifiche pinacoteche
sztuka
Abdita

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest pierwszym tak obszernym omówieniem najwspanialszych kolekcji rzymskich i eksponowanych w nich prac malarskich wybitnych artystów, działających od starożytności po schyłek XX stulecia. Prezentowane tu obrazy zgromadzone zostały w dziewięciu galeriach, sześciu państwowych oraz trzech prywatnych, należących do znakomitych rodów rzymskich. Kolekcje założone początkowo dla zaspokojenia potrzeb estetycznych arystokracji, nieustannie wzbogacane, z czasem zostały udostępnione publiczności, umożliwiając poznanie wybitnych dzieł sztuki przeszłości. Lektura tej książki z pewnością sprawi Czytelnikom dużą przyjemność i przyczyni się do pogłębienia wiedzy o twórcach, ich dziełach, historii malarstwa. Omówiono tu bowiem obrazy najwybitniejszych malarzy epoki nowożytnej, takich jak Filippo Lippi, Botticelli, Giovanni Bellini, Perugino, Rafael, Tycjan, Tintoretto, Andrea del Sarto, Lotto, Savoldo, Caravaggio, Veronese, Bronzino, Guercino, Guido Reni, van Wittel. Malarstwo XIX i XX stulecia reprezentują dzieła Hayeza, Favretta, Leghi, Fattoriego, Boldiniego, Boccioniego, Balli, Modiglianiego, de Chirico, Carry, Morandiego oraz prace przedstawicieli Scuola Romana i słynne „nacięcia” Lucia Fontany. Przedstawione są także dzieła artystów zagranicznych, którzy mieszkali i tworzyli w Rzymie, między innymi Memlinga, Pietera Bruegla starszego, El Greca, Rubensa, van Dycka, Velázqueza, Lorraina, Poussina, jak również van Gogha, Moneta, Klimta, Cézanne’a, Braque’a, Mondriana, Pollocka. Rzym przez wiele stuleci przyciągał artystów z całego świata, wywierał wpływ na kulturę Europy i Ameryki. Książka ta nie ukazuje więc wyłącznie historii malarstwa w Rzymie, ale odnosi się też do historii malarstwa w sztuce całego świata zachodniego.

W albumie wykorzystano zbiory:
1. Galerii Borghese, willa Borghese (Galleria Borghese, Villa Borghese) – 43 obrazy
2. Galeria Colonna, pałac Colonna (Galleria Collona, Palazzo Colonna) – 43 obrazy
3. Galeria Doria Pamphilj, pałac Doria Pamphilj (Galleria Doria Pamphilij, Palazzo Doria Pamphilij) – 38 obrazów
4. Narodowa Galeria Sztuki Dawnej, pałac Barberinich (Galleria Nazionale D’Arte Antica, Palazzo Barberini) – 37 obrazów
5. Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej (Galleria Nazionale D’Arte Moderna) – 100 obrazów
6. Galeria Corsini, pałac Corsinich (Galleria Nazionale di Palazzio Corsini) – 13 obrazów
7. Galeria Pallavicini Rospigliosi, pałac Pallavicini Rospiglosi, (Galleria Pallavicini Rospigliosi, Palazzo Pallavicini Rospigliosi) – 4 obrazy
8. Galeria Spada, pałac Spada (Galleria Spada, Palazzo Spada) – 44 obrazy
9. Narodowe Muzeum Rzymskie (Muzeo Nazionale Romano) – 1 obraz
10. Pinakoteka Kapitolińska, pałac Konserwatorów (Pinacoteca Capitolina, Palazzo dei Conservatori) – 30 obrazów

źródło opisu: http://www.arkady.com.pl/product/24140,galerie_rzy...(?)

źródło okładki: http://www.arkady.com.pl/product/24140,galerie_rzy...»