historia
welesxxi

pod redakcją Damiana Halmera Prezentowane wydawnictwo to zbiór studiów historycznych będący pokłosiem konferencji naukowej o tym samym tytule. Autorzy poszczególnych tekstów – historycy z uniwersytetów w Katowicach, Wrocławiu i Zielonej Górze – postanowili przybliżyć wybrane aspekty z dziejów Śląska w czasie panowania Kazimierza Wielkiego i toczących się polsko-czeskich sporów o tą ziemię....

pod redakcją Damiana Halmera

Prezentowane wydawnictwo to zbiór studiów historycznych będący pokłosiem konferencji naukowej o tym samym tytule. Autorzy poszczególnych tekstów – historycy z uniwersytetów w Katowicach, Wrocławiu i Zielonej Górze – postanowili przybliżyć wybrane aspekty z dziejów Śląska w czasie panowania Kazimierza Wielkiego i toczących się polsko-czeskich sporów o tą ziemię. Opisując biografie książąt a także meandry polityki kościelnej polskiego monarchy przedstawili ważne i do tej pory mało znane szczegóły, czym przybliżyli nas do odpowiedzi na wiele ważnych pytań związanych z tym ważnym dla Śląska okresem w dziejach.

Spis treści:

Antoni BARCIAK – Kazimierz król polski w relacjach czeskich źródeł epoki Karola IV
Łukasz PIĄTEK – Bolko II świdnicki – sojusznik Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Rola i znaczenie księcia świdnickiego w polskiej polityce antyluksemburskiej w latach 1326-1341.
Damian HALMER – Między Czechami a Polską. Z dziejów księcia kozielsko-bytomskiego Władysława.
Marek L. WÓJCIK – Śląska pieczęć z herbem Półkozic z 1356 roku, czyli relikt monarszej protekcji.
Renata KNYSPEL-KOPEĆ – Kazimierz Wielki wobec Śląska w polskiej historiografii II połowy XIX wieku i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.
Zdzisław J. ZASADA – Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego – idea i działalność.

źródło opisu: Illustris

źródło okładki: Illustris